Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Kiedy na świecie nasilają się problemy, szukamy bezpiecznego miejsca schronienia. W książce Pod osłoną Najwyższego autor Francis Frangipane podaje godne zaufania, biblijne dowody na to, że pośród niepewności i lęków można znaleźć schronienie w Bogu i w tym, kim On jest. Kiedy odnajdziesz to miejsce, nic, co cię spotka, nie będzie w stanie cię pokonać. Naucz się szukać Bożego schronienia i przebywaj w nim.
FRANCIS FRANGIPANE
jest założycielem River of Life Ministries w Cedar Rapids, w stanie Iowa; podróżuje po świecie, posługując tysiącom pastorów i wstawienników z różnych kościołów i różnego pochodzenia etnicznego. Mając na koncie miliony sprzedanych egzemplarzy bestsellerów, jego książki przetłumaczone zostały na ponad trzydzieści języków, a jego szkoła In Christ’s Image Training, prowadzona online, angażuje studentów z ponad siedemdziesięciu krajów.
Patronat medialny:
Czasopismo Chrześcijanin; portal InGod.pl; Czasopismo Nasze Inspiracje
W Chrystusie są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania (Kol 2,3). Francis Frangipane otrzymał od Boga niezrównaną umiejętność wydobywania drogocennego kruszcu w sposób, który niezwykle nas wszystkich ubogaca. Gdy czytam nawet kilka zdań napisanych przez mojego drogiego przyjaciela, zazwyczaj pojawia się
myśl: „Byłem ślepy, lecz teraz widzę”. Pod osłoną Najwyższego zaprowadzi cię do całkiem nowych miejsc w chodzeniu za Jezusem, gdzie doświadczysz Go jako swojej najwspanialszej osłony.
David Bryant – założyciel Concerts of Prayer International
Dyrektor PROCLAIM HOPE!
Autor książki Christ Is All!
Gdzie się schronisz podczas potężnej burzy? Co zrobisz, gdy wokół szaleje bitwa, a ciebie opuszczają siły? Jak usłyszysz głos Boga pośród grzmotów walki duchowej? Kto pośpieszy z pomocą, kiedy spadnie na ciebie niespodziewana tragedia? Francis Frangipane otrzymał odpowiedź od Boga i dzieli się nią w książce Pod osłoną Najwyższego. Zasady tu zawarte są wieczne i stanowią źródło trwałej zachęty dla czytelnika na nadchodzące dni.
Steve Hill
Pastor i ewangelista z Dallas w Teksasie
W książce Pod osłoną Najwyższego Francis Frangipane z olśniewającą prostotą ukazuje naszym oczom kolejny klejnot ze swojej skarbnicy mądrości, czerpanej od Chrystusa. Potrzebujesz zachęty do dalszej drogi? Szukasz zrozumienia Słowa Bożego? Świetnie trafiłeś. Przeczytaj i naucz się, jak zamieszkać w cieniu Najwyższego!
Dr James W. Goll – współzałożyciel Encounters Network
Dyrektor Prayer Storm
Autor wielu książek, m.in. The Seer, Angelic Encounters,
The Lost Art of Intercession, Praying for Israel’s Destiny
Przez kilka ostatnich lat Pan prowadził mnie w studiowaniu licznych świadectw biblijnych na temat domu Bożego jako miejsca ucieczki i bliskości dla wierzących obecnych czasów. Toteż z ogromną radością, doznając wielkiej zachęty, przeczytałem nową pozycję Francisa Frangipane’a, Pod osłoną Najwyższego. Wszyscy odniesiemy korzyść ze spostrzeżeń zgromadzonych przez tego mądrego nauczyciela prawdy Słowa.
Dave Butts – Dyrektor Harvest Prayer Ministries
Przewodniczący National Prayer Committee
Francis Frangipane jest jednym z najbardziej wnikliwych, a jednocześnie praktycznych autorów w ciele Chrystusa. Potwierdza to w książce Pod osłoną Najwyższego. Z pewnością przyniesie ona moc, nadzieję i odwagę każdemu, kto ją przeczyta. Niebiańsko ożywcza!
Bill Johnson – Pastor Bethel Church z Redding w Kalifornii
Autor książki When Heaven Invades Earth
Ewangelizacja to niesienie nowej, darmowej nowiny, wykraczającej poza oczekiwania człowieka a równocześnie tak ludzkiej, że kiedy ją spotykasz to wszystko czego wcześniej szukałeś blednie.
Był nieśmiałym chłopcem. Wybrał seminarium, gdy nie dostał się do szkoły średniej. Miał być zakonnym braciszkiem - do końca życia pracować w kuchni, ogrodzie, albo pucować buty ojczulkom. Zbuntował się. Do kościołów wprowadzał muzykę rockową. O mało co nie stworzył w Krakowie sekty. Uciekł na Zachód, a zakon wysłał za nim wilczy bilet. Wrócił odmieniony - po to, by zostać najsłynniejszym polskim redemptorystą i najbardziej szarą z szarych eminencji polskiej polityki.
Tadeusz Rydzyk - twórcą medialnego imperium. Dziś ma radio, telewizję, gazetę, gimnazjum, szkołę średnią, wyższą uczelnię, sieć telefoniczną i wiele więcej. Pielgrzymują do niego po wsparcie czołowi działacze prawicy.
Co się z nim działo po ucieczce z kraju w latach 80-tych? Jaką rolę w jego ucieczce odegrało spotkanie z Janem Pawłem II? Skąd wziął pierwszy milion i kto mu ukradł drugi? Co go łączyło z władzami Rosji, a co - z rzecznikiem SLD? Co jada, co mówi prywatnie, komu ufa, a kto go popiera? Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami radia i szkoły medialnej w Toruniu?
Dwaj dziennikarze, którzy od początku istnienia Radia Maryja śledzą losy jego założyciela, stworzyli wielowymiarowy portret człowieka, który próbuje zbudować Polskę według własnej recepty na wiarę, nadzieję, miłość i sukces.
Napisana spontanicznym stylem, pełna odniesień do codziennego życia, chwilami dowcipna, lecz przede wszystkim bardzo głęboka książka, o tym, co dla katolika najważniejsze – adoracji Najświętszego Sakramentu i udziału we Mszy świętej. Adoracja jest źródłem miłości, natomiast udział w Eucharystii – źródłem nadziei. Książka pogłębiająca wiarę, zachwycająca w swej prostocie i mądrości, przeznaczona do tego, by ją smakować i rozważać.
Kardynał Philippe Barbarin urodził się w 1950 roku w rodzinie francuskiej w Maroku. Od 2002 roku jest arcybiskupem metropolitą Lyonu i prymasem Francji. Wyniesiony do godności kardynalskiej w 2003 roku. Autor wielu książek cieszących się uznaniem czytelników we Francji, m.in. nagrodzonej w 2008 roku książki pt. Le rabbin et le cardinal a także Théologie et Sainteté (1999), Jardins intérieurs. Regards croisés sur l'art et la foi (2007) i Quel devenir pour le christianisme (2009).
15 modlitw objawionych świętej Brygidzie przez Pana Jezusa, ze względu na swe błogosławione owoce nazwanych „Tajemnicą szczęścia”. Kto odmawia je każdego dnia, wraz z nimi odmawiając 15 razy Ojcze nasz i 15 razy Zdrowaś Maryjo, w ciągu roku zmówi tyle modlitw, ile ciosów otrzymał Zbawiciel podczas Swej Męki, a kto odmawia je z wielką wiarą i pobożnością otrzyma wiele łask, np. uwolnienie 15 dusz krewnych z czyśćca, nawrócenie 15 grzeszników. Modlitwy cieszą się wielkim powodzeniem wśród różnych środowisk modlitewnych. W książce znalazły się też m.in.: Modlitwa do Chrystusa Króla, Modlitwa do Ducha Świętego, Akt oddania się Matce Bożej autorstwa Stefana kard. Wyszyńskiego, a także biografia św. Brygidy.
Rozważania i modlitwy, które składają się na treść tej książki, przeznaczone są TYLKO I WYŁĄCZNIE dla ludzi, którzy wierzą. Albo chcą wierzyć, usiłują, próbują, szukają. Nigdy nie ośmieliłbym się nawet pisać o cierpieniu nie uwzględniając optyki wiary. Po prostu nie umiałbym. Zresztą - nie jestem chyba w tym odosobniony. Jest przecież cierpienie, gdyby pozbawić je tego metafizycznego odniesienia, jednym wielkim skandalem. Pomyłką, błędem w sztuce, pęknięciem, które jak najszybciej powinno się zakleić, zaszpachlować, pokryć gładką glazurą lakieru. No i, rzecz jasna, w tym kierunku działać ze wszystkich sił: by znikło z powierzchni ziemi (no, realiści powiedzieliby może: by było go maksymalnie najmniej).
Nie ma tu ani krztyny recept tego rodzaju. Jest tylko próba (mam nadzieję, że dostatecznie delikatna i nie raniąca kochanych chorych) pochylenia się nad sensem choroby i cierpienia. Próba będąca raczej "chodzeniem po śladach" ludzi, którzy robili to już kiedyś i na kartach swoich książek zechcieli się swoją zadumą nad cierpieniem podzielić.
ks. Tomasz Ważny CM
Był taki czas, bardzo dawno temu, kiedy człowiek chodził z Bogiem za rękę. Codziennie po południu, w porze, kiedy wiał wiatr, człowiek chodził z Bokiem za rękę po rajskim ogrodzie. Był kiedyś taki czas, bardzo dawno temu, kiedy człowiek - mężczyzna i kobieta, nie mieli przed sobą żadnego wstydu. Nie było nić, co by ich oddzielało. I potem przyszedł ktoś, kto nas potwornie okłamał. Grzech, który się wydarzył bardzo dawno temu i który trwa, to grzech kłamstwa. Przyszedł starodawny wąż, który nauczył Adama i Ewę kłamstwa.
Fragment książki
Aby nasze powołanie było czymś pięknym, musi być przepełnione myślą o innych. Jezus chodził po świecie i czynił dobro. Najświętsza Panna w Kanie myślała tylko o potrzebach innych ludzi i przekazała te potrzeby Jezusowi. Jak wiele możemy się nauczyć od Najświętszej Panny! Była tak bardzo pokorna, ponieważ oddała się całkowicie Bogu. Była pełna łaski. Prośmy Najświętszą Pannę, aby powiedziała Jezusowi: `Wina nie mają, wina pokory i łagodności, dobroci i życzliwości`. Z pewnością nam odpowie: `Uczyńcie, cokolwiek wam powie`.Bł. Matka Teresa z Kalkuty. Refleksje mistrzów duchowości chrześcijańskiej, zgromadzone w naszym zbiorze, mają stanowić inspirację dla tych, którzy chcą praktykować rozważanie tajemnic różańcowych, zarówno indywidualnie, jak i we wspólnocie. Wśród ich autorów są m.in. św. Augustyn, św. Hildegarda z Bingen, św. Ireneusz, bł. Jan Paweł II, bł. Matka Teresa z Kalkuty, bł. John H. Newman, Papież Franciszek, Benedykt XVI, Orygenes, H.U. von Balthasar, Thomas Merton, Chiara Lubich i ks. Franciszek Blachnicki. Ich wypływające z głębokiej wiary i miłości do Boga i ludzi myśli pomagają nam pogłębić nasze zrozumienie poszczególnych misteriów historii zbawienia i otworzyć się na doświadczenie niezwykłej duchowej mocy modlitwy różańcowej.
Niezwykła książka, która skupia najcenniejsze myśli.
Czytając tę książkę drogi Czytelniku, odnajdziesz tu przede wszystkim wiarę, nadzieję i miłość. Są to bowiem trzy perły, które Bóg ukrył w duszy każdego człowieka. Czy je zechcesz odkryć czy nie, zależy już tylko od Ciebie. Bez wątpienia jednak te perełki są mapą, która nieomylnie pozwoli odkryć skarby duszy i mądrość serca a w jej perspektywie odnaleźć prawdziwą radość życia.
Książka "Wypłyń na głębię" jawi się w praktyce naszego życia, gdy chcemy wypłynąć na głębię swojego człowieczeństwa. (...). Szczęśliwi jesteśmy, gdy nam ktoś pomaga w rozwiązywaniu naszych pytań. Radzi też jesteśmy, gdy nam ktoś odpowiada na nasze 101 pytań i nie straszy nas, że właściwie trzeba szukać odpowiedzi na 1001 pytań, bo życie jest tak skomplikowane a człowiek jest nieskończonością tego, co coraz to większe i nieskończone, tego, co coraz to mniejsze, jakby powiedział Pascal.
Wdzięczność należy się Księdzu Biskupowi za praktyczny przewodnik życia duchowego. Tym, którzy znajdą w nim wiele światła i będą szli wytyczonymi przez Autora szlakami, z pewnością można życzyć łaski wzbogacenia życia duchowego i świętości.
abp Stanisław Nowak
Książka zapoznaje Czytelnika z etapami metody historyczno-krytycznej oraz wprowadza w analizę narracyjną tekstów Biblii. Jest przewodnikiem wskazującym jak należy odczytywać i interpretować teksty Nowego Testamentu. W części pierwszej przedstawiona została krótko historia kolejnych etapów metody historyczno - krytycznej oraz praktyczne wskazówki, co trzeba zrobić analizując wybrany tekst biblijny. Podane zostały także wskazania, jak należy przeprowadzać egzegezę, czyli interpretację tekstów.
Część druga ukazuje główne założenia analizy narracyjnej (treść oraz sposób opowiadania). Ze względu na brak ustalonej terminologii w języku polskim Autor proponuje własne nazewnictwo retorycznych składników narracji.
Opracowanie jest niezwykle wartościowym wprowadzeniem w najważniejsze metody interpretacji Nowego Testamentu. Dla każdego, kto zajmuje się pracą naukową, stanowi nadzwyczaj wartościowe vademecum metod biblistycznych. Zapoznaje studentów teologii z metodyką pracy naukowej nad Biblią. Wszystkie osoby zainteresowane Pismem Świętym znajdą w książce cenne informacje na temat poznawania Bożego Objawienia.
Wielkimi zaletami publikacji są: przejrzystość prezentowanego materiału, klarowność prezentacji oraz aktualność informacji.
Każdy związek jest wielką mieszanką różnych uczuć zarówno tych pięknych jak radość, szacunek, troska o drugą osobę oraz tych trudnych, jak zazdrość, gniew czy obojętność. W buddyzmie właśnie te negatywne emocje są podstawą rozwoju związku, to je w końcu przekształcamy w mądrość i prawdziwą miłość. Im szybciej takie uczucia zrozumiesz, tym bardziej optymistycznie możesz patrzeć w przyszłość. Autor ? Matthias Ennenbach - od 20 lat pomaga uzdrawiać relacje w związkach wykorzystując buddyjskie mądrości. W swojej codziennej pracy łączy ze sobą teorię i praktykę zaczerpniętą z nauk Dalekiego Wschodu z psychoterapią świata Zachodu. Dzięki jego radom nauczysz się rozpoznawać swoje uczucia i będziesz mógł określić te, które stanowią najczęstszą przyczynę konfliktów w związku. Wszystkie emocje są w nas i do nas należą. To my sami je tworzymy i jesteśmy w stanie je kontrolować. Autor przedstawia metody, które pomogą Ci uniknąć zbędnych napięć. W książce znajdziesz konkretne ćwiczenia i techniki, dzięki którym staniesz się niezależny od zewnętrznych bodźców i unikniesz związanych z nimi niepotrzebnych emocji. A gdy pojawi się problem w Twoim związku zadbasz o to, aby go rozwiązać. Prawdziwe partnerstwo jest oparte na wspieraniu, zaufaniu i miłości. Będąc w związku możesz czuć się naprawdę wolny. Wielowiekowe mądrości buddyjskie są aktualne do dziś i teraz sam możesz z nich czerpać ogromną wiedzę i doświadczenie. Stwórz szczęśliwy związek.
Wybrany fragment książki
Co jest sensem naszego życia?
Pytanie o sens życia często nam umyka, ucieka, przemija. Dlaczego tak się dzieje? Czy to pytanie jest zbyt trudne? A może odpowiedź na nie zbyt zależy od nastroju czy fazy życia i zbyt często się zmienia? A może na to pytanie w ogóle nie da się odpowiedzieć?
Tenzin Gjaco, Dalajlama XIV, odpowiedział na pytanie o sens życia. Uważa on, że sens życia polega na tym, aby być szczęśliwym.
I nic więcej. Ale jednocześnie nie mniej.
Wielu z nas może na przykład bardzo szybko wywołać w sobie wyraźną reakcję złości, i to nawet jak na komendę. Uczucie złości możemy też w sobie dość długo utrzymywać. Jednak zdolności do tego, aby na własne życzenie wywołać i utrzymywać w sobie uczucie szczęścia, wielu z nas nie posiadło, nie nauczyło się lub w ciągu dorosłości zupełnie ją zatraciło. A mamy na to prawdziwe zapotrzebowanie.
Szczęście indywidualne czy wspólne?
Wielu z nas, a może nawet wszyscy, kojarzy z wyobrażeniem sobie szczęśliwego życia także istnienie siebie w szczęśliwej parze, w szczęśliwym związku. Szczególnie interesujące wydaje się być popatrzenie z pewną dokładnością i uważnością na to, jak nasze indywidualne szczęście pasuje i łączy się w całość ze szczęśliwym życiem w parze z drugim człowiekiem.
Istnieje niewiele buddyjskich książek o tym, jak podejść do zagadnienia dotyczącego kwestii, jak możemy stać się szczęśliwi w parze z drugim człowiekiem. Często centrum naszej uwagi leży jednak raczej w indywidualnym poszukiwaniu szczęścia, wolności lub inspiracji. Z drugiej strony odnajdujemy w buddyjskim obrazie świata przekonanie o nierozerwalnej jedności wszelkich istot. Z tego powodu powstaje sprzeczność pomiędzy naszymi staraniami dla nas samych a staraniami dla związku, w którym jesteśmy, co do tego, jak wspólnie podążać drogą ku szczęśliwej wolności.
Niniejsza książka jest kierowana do ludzi pozostających w różnych formach związków. Jej intencją jest wspieranie zarówno singli, ludzi o krótkim stażu w związku, jak także pozostających w związkach już od wielu lat, małżeństw, związków pozamał-żeńskich, każdej formy stosunków międzyludzkich w tym, aby pozostawali i czuli się związani, ciesząc się wolnością.
Atmosfera pobudzenia i nieporozumienia
Inspiracja do powstania tej książki nadeszła z wielu różnych źródeł. Podstawowe znaczenie miały zarówno kojące doświadczenia z konkretnych praktyk buddyjskiej psychoterapii par, rodzin, jednostek i grup, jak i wiele osobistych doświadczeń i takich samych rozmów z różnymi ludźmi wszelkich kultur.
Bardzo silny wpływ na tę książkę miała zwłaszcza praca buddyjskiej psychoterapii, w której łączyły się buddyjskie metody leczenia z zachodnimi metodami terapeutycznymi. Integracja ta przyczyniła się do praktycznej i efektywnej metody leczniczej, szczególnie, że dowiedzieliśmy się dzięki głębokiemu potraktowaniu spraw, że obie te tradycje i kultury: buddyjska i zachodnia, wykazują wiele podobieństw, które dają się w harmonijny sposób uzupełniać i łączyć w ciekawe kombinacje. Buddyjska psychoterapia używana jest zarówno w odniesieniu do osób szukających pomocy jako jednostki, jak i do par, rodzin i grup. Od wielu lat można było zebrać wiele pozytywnych doświadczeń na temat tego, jak pomocne mogą być nauki buddyjskie także dla ludzi będących w związku z drugą osobą, dla par.
Z tego powodu powstała pewna atmosfera pobudzenia także w rozmowach z kolegami wykonującymi zawody związane z pomocą społeczną, takie jak: psycholog, psychoterapeuta, pielęgniarz, psychiatra, fizjoterapeuta, doradca wszelkiego typu, itd.
Z jednej strony niektórzy z nich mają już jakieś wyobrażenie na temat tego, jak pomocny może okazać się buddyzm dla par, z drugiej strony jednak istnieje wiele nieporozumień na tej płaszczyźnie. Funkcjonuje na przykład pewien stereotyp myślenia, że buddyzm może być negatywny, że stawia w całym zakresie ludzkie cierpienie na pierwszym planie życia. Czy powinniśmy informować pary, że i tak wszyscy ludzie na świecie przeżywają cierpienia? Byłaby to informacja pesymistyczna — a poza tym fałszywa. Także tym nieporozumieniem zajmiemy się głębiej, póki co krótka wzmianka, bo czasami jeden obrazek powie więcej niż tysiące słów: przypomnijmy sobie jakąś ulubioną figurkę Buddy. Czy opisalibyśmy wyraz twarzy Buddy jako cierpiący?
Kolejne nieporozumienie powstaje dla wielu ludzi prawdopodobnie w chwili, gdy dowiadują się, jak w buddyzmie obchodzimy się z emocjami. Stale pojawia się jakże prawdziwe pytanie: „Czy buddyści nie chcą uwolnić się od wszelkich swoich uczyć i trosk?". Także tu króluje stereotyp, że buddysta siedzi na poduszeczce do medytacji, ogolony na zero, z uśmiechniętym wyrazem twarzy i zamkniętymi oczami. Oczywiście siedzi sam. Czy jako buddyści musimy uwolnić nasze uczucia i troski? Jak mielibyśmy prowadzić nasz związek? Czy przypadkiem nie jest tak, że buddyzm, wolność i oświecenie wykluczają się przecież całkowicie z byciem w jakimś związku?
Buddyzm i namiętności
Wielu ludziom wydaje się, że buddyzm jest nauką, która przybliża nas do tego, aby wyzbyć się wszelkich namiętności. Gdyby tak było, stałoby się to dla większości ludzi jednak zbyt irytujące. Wobec tego życie osoby będącej buddystą nie dawałoby się zupełnie pogodzić z namiętnym życiem miłosnym. Dla wielu ludzi jednak obie te strony życia, buddyzm oraz namiętności wypływające z udanego związku, stawiane są wysoko w hierarchii wartości.
Nie ma potrzeby czuć się zmuszonym do podejmowania trudnego wyboru pomiędzy namiętnością a wolnością, który to w tej formie prawdopodobnie zupełnie nie jest potrzebny. Oczywiście istnieją ludzie, którzy na swojej drodze życiowej podejmują decyzje odwrócenia się i rezygnacji z partnerskiego związku i albo dalszą drogę przemierzają sami, czyli w pewien sposób podejmują się wyboru związku z samym sobą, albo poszukują wspólnoty klasztornej, co również może być rozumiane jako pewna forma związku.
Większość buddystów próbuje jednakże nauki buddyjskie wprowadzać w swoje życie nie jako mnich czy zakonnica, a jako zwykły człowiek prowadzący zwykłe codzienne życie. Próbują oni zintegrować te nauki z codziennością. Taka integracja, która miałaby zaowocować szczęśliwym połączeniem związku i wolności, przedstawia oczywiście często niełatwo dające się przezwyciężyć balansowanie na krawędzi. Ale żeby uprzedzić troszkę fakty: oczywiście zakresy buddyzmu, miłości i namiętności absolutnie się nie wykluczają. Jest wręcz odwrotnie: miłość należy do najbardziej i najsilniej leczących stanów ducha, do których wszyscy stale dążymy - oczywiście z ostrożną świadomością istnienia niebezpieczeństwa ze strony szkodliwego przywiązania czy przyzwyczajenia, którego kurczowo się trzymamy. Jednak właśnie poprzez wspomniane balansowanie na krawędzi otrzymujemy dającą wiele siły możliwość ćwiczenia, której możemy naprawdę dobrze użyć, aby się zrealizować na naszej drodze życia. Pomocne w tym jest odnalezienie drogi dokładnie pośrodku wydających się istnieć sprzeczności, czyli na poziomie uwalniającego związku i właśnie taką możliwość wskazują nam nauki buddyjskie.
Temat „uwalniająco związani" opisuje ważną płaszczyznę powstawania napięć, którą sami chcemy zbadać. Ta książka powstała między innymi z tego powodu, aby wspomnianą tematykę wpoić do naszej świadomości i być może przyczynić się do częściowego jej wyjaśnienia. Byłoby fantastycznie, gdyby można było w ten sposób rozwiać wątpliwości i wyjaśnić nieporozumienia dotyczące związków międzyludzkich.
Od ochoty do radości
Oczywiście możemy spędzić swoje życie na pogoni od ochoty do ochoty i znosić ciągle powracające cierpienia lub z nimi walczyć. Może na stałe przywrzeć do tego jednego wymiaru i skakać pomiędzy ochotą a cierpieniem tam i z powrotem. Albo możemy dążyć do tego, aby ten krąg przerwać, aby przeformatować ten wymiar.
Można zauważyć, że ochota na ogół jest wywoływana czymś z zewnątrz, podczas gdy radość może powstać w środku. Buddyjski cel polega na tym, aby osiągnąć większą niezależność od czynników zewnętrznych. W tym wypadku mogłoby to oznaczać, że aby aktywnie i samodzielnie troszczyć się o swoje odczuwanie radości, i w ten sposób pobudzać i wspierać własne zasoby, oraz mieć pewność, że one umożliwiają nam samodzielne wywołanie intensywnej radości w czasie i miejscu, w którym sobie tego zażyczymy. Mogłoby to między innymi oznaczać, że czynnik ochoty w naszym życiu zamieni się powoli w duże zasoby radości. Różnice pomiędzy ochotą a radością powinniśmy sobie sami dokładnie przemyśleć oraz rozważyć, dokładnie się im przyjrzeć i je zbadać, a nie ulegać zbyt szybko naszym spontanicznym skojarzeniom. Mimo to, także nasze szybkie przemyślenia i reakcje są w tej tematyce niezwykle ważne, ponieważ ujawniają one często wymiar naszych przyzwyczajeń i nawyków do wspomnianych pojęć i związanych z tym zakresów naszego życia.
W niniejszej publikacji przedstawiam Johna Browna, prawnika z Nowego Jorku, który w nieznany sobie sposób, znalazł się w nieznanej - jak to ocenia ? niezrozumiałej i absurdalnej rzeczywistości. W rzeczywistości tej funkcjonuje jako osoba, która towarzyszy biblijnemu Jezusowi i Jego uczniom w ich wędrówce po Judei i Galilei. Słucha nauczającego Jezusa i jest naocznym świadkiem Jego cudów. Początkowo jako ateista jest krytycznym, lecz niemym obserwatorem tego, co wokół niego się dzieje. Z upływem czasu jednak stopniowo koryguje swoje poglądy i ostatecznie staje się aktywnym uczestnikiem emocjonujących wydarzeń, w które został wplątany. O tym, co z tego wyniknie cierpliwy Czytelnik tej książki dowie się dopiero wtedy, gdy dotrze do ostatnich stron książki.
Jestem przekonany, że osobliwa fabuła książki sprawi, iż niektórzy Czytelnicy po jej przeczytaniu sięgną po teksty Ewangelii. Serdecznie zapraszam do lektury.
Władysław Sałacki
(autor)
„Atak Szatana” to historia brutalnego morderstwa siostry Marii Laury Mainetti. Ta zbrodnia była wstrząsem dla mieszkańców spokojnej włoskiej miejscowości, w której służyła bliźnim. Jednak jeszcze większym szokiem dla osób znających ofiarę było to, kto się jej dopuścił. Sprawczyniami okazały się trzy nastolatki, które podstępem wywabiły siostrę z klasztoru, by później zadać jej dziewiętnaście pchnięć nożem. Co kierowało dziewczynami? Dlaczego na swoją ofiarę wybrały zakonnicę? Czy praktyki satanistyczne, z którymi miały do czynienia, miały z tym coś wspólnego? A może to sam Szatan zabił siostrę Mainetti?
Siostra Maria Laura Mainetti urodziła się 20 sierpnia 1939 roku w Lecco. Była zakonnicą należącą do Zgromadzenia Córek Krzyża, w którym pracowała jako nauczycielka. 6 czerwca 2000 roku została brutalnie zamordowana w Chiavennie „z nienawiści do wiary” . Postępowanie informacyjne w sprawie siostry Mainetti na szczeblu diecezjalnym rozpoczęło się 25 października 2005 roku, a w 2008 roku Stolica Apostolska zatwierdziła wniosek o rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego.
Biografia genialnego artysty, autora niekonwencjonalnych projektów architektonicznych, które od stulecia nie przestają zadziwiać swoim pięknem. Sekretem jego architektury było inteligentne obserwowanie natury stworzonej przez Boga, w której znajdował modele struktur i dekoracji. Ten głęboko religijny samotnik nie przywiązywał wagi do pieniędzy i dóbr materialnych. Pod koniec życia codzienny rytm dnia wyznaczała mu poranna praca w Sagrada Familia, spowiedź, msza i powrót do domu. Trzy z jego dzieł trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a w Watykanie rozpoczął się proces beatyfikacji Gaudiego.
Cerkwie Białegostoku i okolic to barwna opowieść o prawosławiu, które na Białostocczyźnie obecne jest od wieków.
W książce opisane zostały losy kilkudziesięciu prawosławnych świątyń w Białymstoku i w jego najbliższych okolicach, ich historia i współczesność.
Dzięki tej książce można zatrzymać się na chwilę i przeniknąć do tego magicznego świata, poczuć mistykę prawosławia i usłyszeć cerkiewny śpiew...
Aleksander Sosna
Biblia z kanoniczną tradycją katolicką oraz symbolika wierzeń niechrześcijańskich związanych z etosem rolniczym stanowią dwa źródła, w niektórych aspektach sobie bliskie, częściej jednak przeciwstawne, które ukształtowały biblię ludową. Celem tej pracy jest rekonstrukcja modelu biblii ludowej, to znaczy zasad, którymi kierowali czy kierują się jej twórcy. Zasady te zostały przedstawione jako symboliczne relacje postaci i zdarzeń. Kompetentni rozmówcy bywają świadomi tych relacji. Ponieważ odnoszą się one do symboli, wyrażaj się w obrazach (stąd istotną rolę w ich prezentacji odgrywa ikonografia sztuki ludowej, a także opisy snów i wizji) oraz mogą mieć odbicie w rytuałach. Te zaś najtrudniej zrekonstruować, bo obrzędowość ludowa niekiedy ściśle nawiązywała do szczegółów dawnego rytuału kościelnego, którego znajomość umożliwia interpretację wciąż jeszcze funkcjonujących wierzeń.
Apokalipsa św. Jana rozpoczyna się słowami: „Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, aby ukazać swym sługom, co musi stać się niebawem […]” (1,1). Jezus jest na pewno objawicielem czegoś, co jest zakryte, a co dotyczy tego, co „musi stać się niebawem”. Objawienie jednak dotyczy także Jezusa Chrystusa. Pytanie, kim jest Jezus Chrystus, leży u podstaw każdej refleksji chrystologicznej. W książce tej została dokonana analiza tekstów chrystologicznych Apokalipsy w ich narracyjnym kontekście. W tle tych analiz znajduje się pytanie o relację Jezusa Chrystusa do Boga Izraela. Odpowiedź na to pytanie wydaje się fundamentalna dla zrozumienia całego przesłania księgi. Monografia ta w pewien sposób będzie pomocna zarówno dla biblistów w zgłębianiu interpretacji ostatniej kanonicznie księgi Biblii, dla teologów, którzy zajmują się chrystologią, w uzupełnieniu ich wiedzy na temat danych chrystologicznych Nowego Testamentu, jak i dla zwyczajnych czytelników, którzy w Słowie Bożym dostrzegają istotny element ich wędrówki duchowej.
Autor zaczyna od życiorysu Mahometa, proroka islamu, omawia Koran, hadisy, szariat, kalendarz mahometański, święta muzułmańskie, wyjaśnia stosunek muzułmanów do żydów i chrześcijan, pozycję kobiety w islamie, przyczyny biedy i zacofania krajów muzułmańskich. Zamieszcza kalendarium ataków terrorystycznych.
Jest to zapis rozmów przeprowadzonych z wybitnym panditą z Bombaju, Rameshem Balsekarem dotyczących rozwoju duchowego, natury umysłu, świadomości, Boga i rzeczywistości.
Ramesh Balsekar to bezpośredni uczeń Nisargaddata Maharaja oraz Ramana Maharishiego, dwóch urzeczywistnionych joginów, którzy w swoich naukach wychodzili poza koncepcję osobowego Boga a rzeczywistość pojmowali jako niepodzielony twór, który jest emanacją Jaźni, Boga, Pustki ale nie jest od nich różny.
Ramesh Balsekar w swoim rozmowach w bezkompromisowy i przenikliwy sposób ukazuje nam świat widziany oczami mędrca, w którym podziały na ciało i umysł, Boga i Człowieka, dobro i zło to tylko funkcje ego, uwarunkowania nieistniejącego złudzenia, które rządzi nami od zarania dziejów. Ramesh dekonstruuje ludzkie ego i pokazuje, że prawdziwa wolność od przeciwieństw, wolność od awersji i lgnięcia są możliwe dopiero wówczas, gdy złudzenie to się rozpuści.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?