Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
Pełne ujęcie problematyki chorób zakaźnych i pasożytniczych (z uwzględnieniem nowych chorobotwórczych czynników bakteryjnych i chorób tropikalnych)/
Aktualne dane dotyczące patogenezy, diagnostyki i leczenia uzupełnione o informacje na temat lekooporności w zakażeniach o różnej etiologii
12 nowych rozdziałów i obszerny atlas rycin kolorowych.
Książka Techniki terapeutyczne w fizjoterapii neurologicznej stanowi ogniwo między patofizjologią zaburzeń neurologicznych a całą gamą technik wykorzystywanych w celu poprawy możliwości ruchowych pacjenta. W podręczniku zawarto informacje dotyczące roli rehabilitacji neurologicznej w leczeniu osób dorosłych i dzieci z chorobami układu nerwowego, wiadomości z zakresu neuroanatomii, procesów kontroli ruchu, a także przebiegu rozwoju ruchowego. W książce czytelnik znajdzie podstawowe informacje na temat stosowanych technik i ćwiczeń w rehabilitacji neurologicznej, a także opis przypadków klinicznych, na których przykładzie można prześledzić przebieg badania pacjenta i proces technologiczny.
Czy myślisz, że warto poświęcić popołudnie na przeczytanie książki, by poznać odpowiedzi na powyższe pytania? Jej lektura nie zajmie więcej niż parę godzin, a czas ten być może odmieni twoje życie na zawsze! Na rynku nie brakuje ciekawych książek poświęconych zdrowiu. Niewiele z nich jednak traktuje o tym, co na ten temat ma do powiedzenia Słowo Boże, a George Malkmus podjął się właśnie takiego zadania. Czytając tę książkę, dowiecie się, jak jej autor stał się żywym dowodem na to, iż przestrzeganie Bożych zasad zdrowia prowadzi do szybkiego pozbycia się wielu przewlekłych, a nawet tzw. "nieuleczalnych" dla współczesnej medycyny chorób.
Walka z anoreksją i bulimią
KochAna to zapis walki z anoreksją młodej studentki ASP, dla której choroba stała się pretekstem do poszukiwań własnego „ja”.
Wyobraź sobie krainę, w której mieszkańcy są anorektycznie szczupli. Sprowadzają jedzenie do minimum. Patrząc w lustra, nie widzą bladych twarzy, ogromnych oczu, wystających żeber, patykowatych nóg, tylko ciała spływające tłuszczem. Ważą się kilka razy dziennie, by upewnić się, że nie przytyli. Wymiotują zbędnymi kaloriami i emocjami.
To kraina, w której Ana (anoreksja) i Mia (bulimia) roztaczają paranoiczny czar. Kolejne Alicje poddają się pod ich panowanie, by uzyskać wrażenie lekkości i przetestować siłę charakteru. Niedożywione ciała buntują się, ale one nie odpuszczają. Stają się adeptkami magii znikania. Odbyłam podobną wędrówkę. Niczym Alicja odkrywałam Krainę Czarów,
aż zamieniła się w Krainę Złudzeń. Przeżycia, których doświadczyłam, stały się inspiracją
do napisania tej książki.
(ze wstępu, Marta Motyl)
Marta Motyl – studentka historii sztuki. Zafascynowana surrealizmem i sztuką awangardową XX wieku, docenia to, co burzy stereotypy i zmienia punkt widzenia. Lubi zbierać wrażenia, emocje i obrazy, zamieniając je w słowa.
Jedzenie źródłem dolegliwości
Coraz więcej dzieci cierpi z powodu alergii, biegunek, wysypek i innych schorzeń, które wydają się być czymś powszechnym i nieuniknionym. Choć niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, sami są odpowiedzialni za powstawanie tych dolegliwości. Dr Dorfman postanowiła otworzyć oczy ludziom na całym świecie i wskazać, w jaki sposób mogą uczynić swoje dzieci szczęśliwymi i zdrowymi. Co więcej, podpowiedziała, jak to zrobić bez wydania choćby złotówki na leki.
W książce Dlaczego Twoje dziecko choruje? autorka ujawnia związki między żywieniem, a chronicznymi dolegliwościami wieku dziecięcego. Jednocześnie proponuje rodzicom proste i skuteczne rozwiązania, których potrzebują, by pomóc pociechom zdrowo się rozwijać. Ukazuje znaczenie cynku w diecie i proponuje sposoby na uniknięcie problemów wynikających z nietolerancji glutenu i kazeiny. Podpowiada, jak leczyć zaburzenia snu melatoniną, nadpobudliwość magnezem, a niepokój olejem rybnym. Będziesz także mógł skorzystać z łatwego w zastosowaniu programu żywieniowego, dzięki któremu zoptymalizujesz dietę swoich pociech. Od teraz unikniesz faszerowania dzieci antybiotykami i innymi niezdrowymi środkami.
Dr Kelly Dorfman specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych poprzez odżywianie. Prowadzi wykłady na temat diety oraz jest autorką wielu artykułów na temat zdrowia i rozwoju dzieci. Teraz pragnie pomóc niezliczonym polskim rodzinom.
Niech Twoje dziecko je na zdrowie!
Dlaczego Twoje dziecko choruje?
Rozdział 10.
O dziecku, które nie chciało zasypiać
Czy tobie lub twojemu dziecku brakuje snu? Czy wiele godzin tygodniowo spędzasz, leżąc obok swojego maleństwa, z nadzieją, że twoja obecnos'ć ułatwi mu wejście do krainy snu? Czy może pozwalasz dziecku na samodzielne przygotowywanie się do snu, czyli na wykonywanie skoków na łóżku lub conocne wielogodzinne wędrówki dookoła pokoju? Oto historia dla każdej z was, przeciwniczki Metody Ferbera (a dobrze wiecie, że nimi jestes'cie.) Nie ma nic gorszego, niż niewysypianie się. Niedostatek snu to ulubiona forma tortur w wielu stuleciach, dlatego że ludzie dosłownie przez to wariują, a ofiary takich tortur zrobią niemal wszystko, by choć na chwilę zmrużyć oko. W poważnych przypadkach brak snu prowadzi do halucynacji i psychozy. U większości z nas zbyt mała ilość snu zakłóca normalne funkcjonowanie psychiczne, czyni nas bardziej podatnymi na choroby, obniża zdolności poznawcze oraz naszą produktywność. Wszyscy rodzice pamiętają „mgłę", w jakiej żyli przez pierwsze kilka miesięcy życia swojego dziecka. Jednak u niektórych ta mglistość może trwać jeszcze długo po okresie niemowlęctwa.
Kiedy w domu jest niemowlę, można się spodziewać niewyspania, ale co, jeśli problemy ze snem dziecka w wieku sześciu czy siedmiu, a nawet ośmiu lat wpływają na życie całej rodziny? Oczywiście dzieciaki nie powinny co wieczór być na nogach do samej północy. Jednak dokładnie o tej porze zasypiała sześcioletnia Annabel.
BEZSENNE NOCE ANNABEL
Osiemnastomiesięczną Annabel adoptowano z Chin. Jej obecni rodzice, Peter i Lucy, pobrali się późno i okazało się, że fizyczne rodzicielstwo jest w ich przypadku niemożliwe. Dowiedzieli się wówczas, że Chiny zbierają wnioski o adopcję od osób starszych i ku swojej wielkiej radości tuż po pięćdziesiątce zostali rodzicami. Nigdy wcześniej nie czuli się szczęśliwsi niż w chwili, gdy odebrali swoją nieśmiałą, maleńką córeczkę z wiejskiego chińskiego sierocińca. Ich przyjaciele, którzy w większości mieli już starsze lub całkiem dorosłe dzieci, zastanawiali się, jak Peter i Lucy poradzą sobie w ich wieku z wyzwaniami, jakie postawi przed nimi opieka nad małym dzieckiem. Ale ponieważ kultura Chin zachęca do wczesnego rozwoju umiejętności samodzielnego dbania o siebie, a Annabel miała już półtora roku, mieli niewiele problemów - to znaczy do chwili, kiedy należałoby kłaść się spać.
Annabel nie potrafiła się ułożyć do snu. Nieważne, jak była zmęczona ani co robili rodzice, samodzielnie nie potrafiła zasnąć. Leżała w swoim łóżeczku i nie zasypiała, dopóki jedno z rodziców nie położyło się obok niej i nie nakłoniło jej do snu.
Początkowo jej trudności z zasypianiem rodzice zrzucali na karby procesu adaptacji do nowego domu. Utrzymywali kontakty z innymi rodzinami, które także udały się do Chin po dzieci w tym samym czasie i większość z nich także opowiadała o pewnych problemach związanych z przeniesieniem dziecka do nowego środowiska. Jako starsi rodzice, wręcz ekstatycznie podchodzili do swojego szczęścia i byli zdeterminowani, by cieszyć się posiadaniem dziecka w sposób, w jaki często nie udaje się to nawet młodszym parom. Ich złote lata na emeryturze miały wiązać się z wychowywaniem dziecka, więc lepiej, by się im to podobało! Poza tym ich wiek dawał im odpowiednią perspektywę, więc byli bardziej odprężeni niż ich o wiele młodsi koledzy-rodzice.
Zachwycało ich wszystko, łącznie z wygodą poleżenia z Annabel przed jej zaśnięciem. Kiedy dziewczynka rosła, czytali jej do snu. Mówili sobie: no tak, potrzebuje dużo czasu, by zasnąć; to pewnie faza raczkującego dziecka, z której wyrośnie. Miała przecież być ich jedynym dzieckiem, więc chcieli zrobić dla niej wszystko. Ale jej wydłużony rytuał wieczorny i jednoczesne późne zasypianie zaczęły zbierać swoje żniwo. Nikt się nie wysypiał, a Annabel w ciągu dnia stawała się coraz bardziej rozemocjonowana.
Gdy rozwijały się umiejętności werbalne Annabel, dziewczynka zaczęła w różnych momentach mówić o tym, że czuje się przygnębiona i zalękniona. Lucy słuchała cierpliwie; sądziła, że kryje się za tymi słowami jakiś prawdziwy problem związany ze szkołą lub codziennym życiem, którym należy się zająć. Jednak nie udawało się jej namierzyć żadnej konkretnej kwestii. Z czasem Lucy doszła do wniosku, że nastrojowość Annabel wynika z przemęczenia. A może, zasugerował ktoś inny, u Annabel rozwijają się jakieś zaburzenia lękowe. Rodzice dziewczynki sami byli już tak zmęczeni, że cała ta kwestia zaczęła dla nich stanowić jedno wielkie pomieszanie z poplątaniem.
Miesiące przeszły w lata, a Annabel nadal żałośnie płakała, jeśli żadne z nich nie mogło spędzić z nią co najmniej godziny w oczekiwaniu, aż zaśnie. Na tym etapie ich zachwyt nową sytuacją zdecydowanie już minął. Kiedy czytali jej do snu, często zasypiali w połowie czytanego zdania, ponieważ dziewczynka potrzebowała aż tak dużo czasu, by się uspokoić. Próbowali już wszystkiego: przekąsek przed snem, a nie po kolacji. Pozwalali jej spacerować po domu, a gdy i to nie pomagało, ograniczyli jej przechadzki do obszaru jej pokoju. Próbowali też ścisłej ferberyzacji, spędzali więcej czasu na zabawie z dzieckiem w ciągu dnia, upraszczali jej plan dnia, przesuwali godzinę pójścia do łóżka oraz zwiększali czas poświęcony na ćwiczenia fizyczne. Wyglądało na to, że żadna z tych metod nie przyniosła skutku. Raz Peter stracił panowanie nad sobą: nawrzeszczał na Annabel i kazał jej po prostu spać. Tej nocy jednak, kiedy dziewczynka zasnęła z płaczem, czuł się okropnie, choć miał nadzieję, że może tym razem przełamał się pewien wzorzec. Znów próbowali ferberyzacji, ale zamiast nauczyć się samodzielnie uspokoić przed snem, Annabel stała się jeszcze bardziej pobudzona i zaczęła miewać napady złości i histerii, gdy rodzice nie siadali przy niej, by pomóc jej zasnąć. Czasami w ciągu dnia była tak zmęczona, że wręcz pękała i kipiała z gniewu.[...]
Dlaczego Twoje dziecko choruje?
Spis treści:
Podziękowania
Przedmowa
Wstęp
Część pierwsza
Praktyczne odkrywanie prawdy o odżywianiu
Rozdział 1. Jak ważne jest odżywianie?
Na ratunek przychodzi odżywianie
Skąd jestem?
Co nauka mówi o żywieniu
W idealnym świecie...
Rozdział 2. Jak zostać detektywem diety
Myśl jak detektyw
O czym przeciętny lekarz wiedzieć powinien?
Wykluczanie podejrzanych
Siedem obowiązkowych pytań detektywa diety
Najciemniej jest pod latarnią
Otyłość: problem żywieniowy czy kulturowy?'
Jak się dzielić informacjami z lekarzem
Rozdział 3. Tajemnica grymasów
Tomek na huśtawce... nastrojów
Czy grymaszenie wpływa na IQ?
W poszukiwaniu wskazówek
Co znaczą te wskazówki
Przejmij kontrolę
Rozdział 4. Czym jest i jak działa program E. A.I?
Program E.A.T.
Co zrobić, aby E.A.T. zadziałał - kilka wskazówek
Suplementy - wsparcie dla grymaśnika
CZĘŚĆ DRUGA
Kiedy ciało jest niegrzeczne
Rozdział 5.0 maluchu, który ciągle wymiotował
Dlaczego refluks jest tak powszechny?
Lekarstwo Molly
Alergia czy raczej nietolerancja?
Czy refluks twojego dziecka jest spowodowany podrażniającym pokarmem?
Rozdział 6.0 dziewczynce, którą zawsze bolał brzuch
Shane i jej bolący brzuch
Kłopot w chlebaku
Dieta bezglutenowa
Czym wias'ciwie jest gluten i dlaczego tak trudno go uniknąć?
Dylemat Charlotty
„Zmyłka"
Rozdział 7.0 chłopcu, który nie chciał rosnąć
Liam: gdy rozmiar ma znaczenie
Bioindywidualizm
Wszystko o badaniach hormonalnych
Pracując z Liamem
Dlaczego cynk jest ważny?
Czy powinnaś się martwić wzrostem twojego dziecka?
Rozdział 8.0 małej okrężnicy, która nie mogła
Częsta sprawa: zaparcie
Sara - historia zbyt dobrze znana
Kiedy z błonnikiem jest cos' nie tak
Czy zaparcia u twojego dziecka
wynikają z reakcji na mleko?
Rozdział 9. Przypadek gęsiej skórki
Tajemnicza wysypka Roberta
Chemiczna budowa tłuszczów
Poznaj pozostałe tłuszcze
Wyrównywanie braków kwasów tłuszczowych u Roberta
Szukaj, dopóki nie znajdziesz
Część Trzecia
Dzieciaki i ich niezliczone nastroje
Rozdział 10.0 dziecku, które nie chciało zasypiać
Bezsenne noce Annabel
Coraz gorzej
Pomagając mózgowi zasnąć
Co to jest melatonina i jak działa?
Czy jest jakiś minus?
Czy melatonina uzależnia?
Nocne lęki
Rozdziału. Nadpobudliwy i Nieznośny: czyli Tyler i Oskar
Tyler tasmański
Związek pomiędzy cukrem a nadpobudliwością
Tyler przechodzi na dietę
Co to, do licha, jest DMAE?
Poskromienie Tylera
Oskar - wielbiciel Oreo
Rozdział 12. Dziecko z zaburzeniami dwubiegunowymi
Chaotyczne zachowanie Jessiki
Ostatnia deska ratunku
Jak stwierdzić czy to celiakia?
Zwariowany świat testów wykazujących nietolerancję glutenu
Pojawia się prawdziwa Jessica
Rozdział 13. Wiecznie zatroskana
Zatroskana Evie
Nerwowe dorastanie
Aminokwasy i leki
Nieznane aminokwasy
Badania tłuszczów omega-3
Co zrobiłyśmy z Evie?
CZĘŚĆ CZWARTA
Uczenie się oraz zachowanie dzieci
Rozdział 14. Dwa przypadki chronicznej infekcji ucha
Bolące uszy Emilii
Rozwój słuchu
Kulisy ADHD Daniela
Czy częste infekcje uszu są wczesnym czynnikiem ryzyka dla późniejszego ADHD?
Rozdział 15. Opowieści o Chucku i Dale
Chuck i jego truskawki
Trucizna na naszych roślinach
Dale: fabuła się komplikuje
Sztuczne barwniki
Rozdział 16.0 dziecku, które nie potrafiło mówić pełnymi zdaniami
Słowa bez mowy
Kiedy rozwój mowy jest opóźniony
Czy moje dziecko jest zwyczajnie niezdarne, czy też cierpi na dyspraksję?
Jaka chemia sprzyja uczeniu się?
Najlepszy Program Leczenia Dyspraksji na Świecie
Kiedy olej rybny nie działa
Rozdział 17.0 nadwrażliwym dziecku
Wrażliwy Isaac
Odmitologizowane przetwarzanie sensoryczne
SPD - zaburzenia semantyczno-pragmaryczne a dieta
Powolne, ale stałe postępy
Jak zostać zaklinaczem żywności u dziecka z SPD
Ograniczenia żywieniowe
Rozdział 18. Często zadawane pytania
Uwielbiam swojego lekarza, ale...
Witaminy, minerały, suplementy, o rany...
Co przeszkadza w zmianie diety?
Ekstremalni grymaśnicy
Myślenie perspektywiczne
Posłowie
Bibliografia
Dr Klimczak dzieli się z Czytelnikiem swoim olbrzymim doświadczeniem, nie skąpiąc wielu przydatnych w codziennej praktyce rad, których trudno szukać w innych pozycjach echokardiograficznych. Warto podkreślić, że w czasach doplera tkankowego, echokardiografii trójwymiarowej dr Klimczak nie zapomina o „starej”, ale jakże przydatnej prezentacji jednowymiarowej, która obecnie wzbogacona prezentacją anatomiczną i zakrzywioną przeżywa drugą młodość. Książka zawiera wiele starannie dobranych ilustracji, a liczne przydatne informacje zebrano w postaci przejrzystych tabel oraz schematów.
Autor ma wyjątkowy dar pisania o trudnych zagadnieniach prosto i zrozumiale i dlatego jego najnowsza pozycja powinna znaleźć się w ręku każdego lekarza zaczynającego swoją przygodę z echokardiografią. Doświadczeni echokardiografiści również znajdą w książce wiele ciekawych spostrzeżeń autora.
Redaktorzy tomu - obecnie doktoranci w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu - w ramach działalności Koła Naukowego Filozofii Praktycznej podjęli się zorganizowania konferencji naukowej pt.: „Białe ściany czy orszak Dionizosa? Zrozumieć szaleństwo - między psychologią a filozofią", która odbyła się w dniach 22-23 kwietnia 2010 roku.
Szczególnie mocny akcent chcieliśmy położyć na interdyscyplinarność omawianego problemu, co potwierdziły napływające do nas propozycje wystąpień. Kluczowym zadaniem konferencji stało się więc wyeksponowanie polifoniczności paradygmatów, w ramach których zachodzi naukowy namysł nad zjawiskiem szaleństwa. Ramy merytoryczne przygotowanego programu skierowały naszą uwagę na następujące kwestie: zjawisko szaleństwa w kulturze (przejawiające się jako np. praktyki magiczne, rytuały czy popędy), w religii (jako przeżycia mistyczne, droga do sacrum, ekstatyczne połączenie z bóstwem), w sztuce (jako kategoria piękna dionizyjskiego czy jako „szał twórczy"), a także szaleństwo przejawiające się w relacjach międzyludzkich (jako negatywnie aksjologiczny stosunek wobec określonych grup społecznych, np. trędowatych czy prostytutek). Uwidacznia się ono także pod postacią ascetycznej ucieczki od bodźców cywilizacji, wizjonerskich, pełnych symboliki stanach nadświadomości, wywołanych za pomocą środków halucynogennych, praktykowanych przez ludzi chcących wyzwolić się z okopów Kartezjańskiego „cogito".
O szaleństwie mówiono już wiele i różnymi językami, za każdym razem pozostawiając słuchaczy z dużym niedosytem. Niedosyt ten wzbudził w nas, redaktorach niniejszej książki, ogromny zapał do kroczenia ścieżką kolejnych spekulacji, do postawienia pytań na nowo i dotarcia do nowych odpowiedzi.
Publikacja przedstawia najważniejsze wytyczne i badania kliniczne minionego roku, które mają największe implikacje kliniczne dla codziennej praktyki lekarskiej, oraz badania, które przyczyniły się lub przyczynią do zmian w wytycznych, z których wnioski nierzadko rewidują dotychczasowy punkt widzenia. W założeniach autorów książka ta stanowi początek cyklicznych pozycji, które będą pojawiały się co roku, stanowiąc podsumowanie, i jednocześnie ułatwiając dotarcie do wytycznych i badań, których w danym momencie będziecie Państwo potrzebować.
Przewodnik traktujący zagadnienie zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem od genezy choroby, poprzez aspekty terapii, ujmujący nowe kierunki w leczeniu i omawiający psychologiczne następstwa utraty wzroku w zwyrodnieniu plamki.
Niniejsza monografia to pierwsza w polskim piśmiennictwie pozycja tak szeroko opisująca problemy psychologiczne będące następstwem zachorowania na stwardnienie rozsiane. Przedstawiono w niej poglądy neurologów, psychiatrów i psychologów. Skierowana jest przede wszystkim do lekarzy powyższych specjalności, ale także lekarzy rodzinnych, często na co dzień i przez wiele lat opiekujących się chorymi na stwardnienie rozsiane. Autorzy są przekonani, że wiele zawartych w książce treści przyczyni się do lepszej współpracy lekarzy i chorych na SM.
Książka ta prezentuje wybrane zagadnienia praktyczne charakterystyczne dla pracy pielęgniarek oddziałów onkologicznych, uzupełniających wiedzę i pozwala na zdobycie nowych umiejętności niezbędnych w procesie leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Multidyscyplinarne podejście czyni z niej pozycję szczególnie przydatną dla studentek i studentów pielęgniarstwa.
W monografii przedstawiono obecny stan wiedzy o migrenie oraz metodach jej leczenia. Książka przeznaczona jest dla lekarzy neurologów oraz innych specjalności, dla których wiedza o bólach głowy może mieć istotne znaczenie praktyczne.
W opracowaniu tym podjęto próbę przeglądu i usystematyzowania zarówno starszych, jak i najnowszych doniesień piśmiennictwa, które odzwierciedlają procesy ewoluowania wiedzy o wrażliwości na leki. Zestawiono i scharakteryzowano w tej monografii zarówno najważniejsze, najcięższe osutki polekowe, jak i te najrzadsze, często omawiane mniej szczegółowo. Odrębne rozdziały poświęcono najistotniejszym (głównie z punktu widzenia dermatologii) grupom leków będących przyczyną natychmiastowych i opóźnionych reakcji nadwrażliwości.
W niniejszej książce z serii ABC lekarza rodzinnego autorzy wykorzystują swoje bogate doświadczenie i przybliżają problem powikłań nadciśnienia tętniczego, częstość ich występowania, patogenezę, leczenie, a także informują o tym, co należy zrobić, by im zapobiegać.
Zwracają uwagę lekarzy na potrzebę skutecznego leczenia nadciśnienia, znajomości aktualnych wytycznych i schematów postępowania terapeutycznego. Szczegółowo przedstawiają temat, który dość często jest pomijany w monografiach poświęconych nadciśnieniu tętniczemu.
W książce znajdują się zarówno definicje, informacje z zakresu etiologii i patomechanizmu omawianych w nim jednostek chorobowych, dane epidemiologiczne, wskazówki dotyczące diagnostyki różnicowej czy koniecznych badań diagnostycznych, jak i zasady postępowania leczniczego. Leksykon obejmuje zatem relatywnie szeroki zakres zagadnień istotnych dla każdego lekarza klinicysty.
Z Przedmowy:
„Zawroty głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości człowieka. Prawie każdy lekarz spotyka się z pacjentami, którzy cierpią na tę dolegliwość, ale większość z tych osób dociera najpierw do lekarzy pierwszego kontaktu, podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarzy rodzinnych. Muszą oni być na to odpowiednio przygotowani, aby mogli od razu podejmować wobec osób dotkniętych zawrotami najwłaściwsze w danym przypadku decyzje. Wprawdzie zawroty – dolegliwość przykra – w większości nie są sygnałem poważniejszego zagrożenia, ale mogą nim być u pewnego odsetka (być może jest to ok. 10%) chorych. Ten właśnie fakt stanowi główne wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne dla lekarzy. Tak się składa, iż zawroty głowy, dolegliwość – jak już wspomnieliśmy – bardzo częsta, nie są przedmiotem szczególnej troski w czasie studiów lekarskich, praktyk okołodyplomowych, a nawet specjalizacji. Ustępują tu miejsca np. chorobom układu krążenia, zakażeniom, nowotworom, cukrzycy, zaburzeniom nerwicowym lub depresji. Oczywiście zawroty głowy nie stanowią jednostki chorobowej, lecz subiektywną dolegliwość występującą z rozmaitych przyczyn. Trzeba zwrócić baczniejszą uwagę lekarzy na tę dolegliwość i poprawić sytuację – zrozumiano to już dawno. (...)
Wszystko, co powiedziano wyżej, wyjaśnia cele i zakres niniejszej książki. Pragniemy w sposób krótki, zrozumiały, bez zbytniego bagażu teoretycznego przedstawić zasadnicze problemy kliniczne związane z zawrotami głowy. Mamy nadzieję, że skorzystają z niej pozytywnie obie strony: pacjenci, zaniepokojeni swoimi objawami, i lekarze, którzy chcą im pomóc, bo jest to ich zasadnicze i priorytetowe zadanie.”
Autorzy
W ostatnich latach zakończono wiele badań z randomizacją oceniających wpływ leków hipotensyjnych na redukcję powikłań sercowo-naczyniowych i śmiertelność leczonych chorych. Wyniki tych badań mają istotne znaczenie dla racjonalnej terapii nadciśnienia tętniczego. Trudno jest jednak śledzić lekarzowi bieżące, z czasem zmieniające się tendencje dotyczące terapii, wynikające z badań będących podstawą medycyny opartej na faktach. Czytelnik niniejszego opracowania może zapoznać się z aktualnymi zasadami leczenia nadciśnienia opartymi na tych badaniach, a lektura poszczególnych rozdziałów ułatwi podjęcie decyzji terapeutycznych.
Książka pt. "Problemy kardiologiczne w cukrzycy", pod redakcją prof. Idy Kinalskiej i prof. Danuty Pupek-Musialik, skierowana jest nie tylko do lekarzy diabetologów i kardiologów, ale również internistów i lekarzy
rodzinnych. Autorzy wychodzą w niej naprzeciw problemom związanym z uszkodzeniem serca w przebiegu cukrzycy ? jednej z najczęstszych przewlekłych chorób na świecie. Zmiany w mięśniu sercowym to nie tylko
powikłania naczyniowe. Leczenie tych zaburzeń wymaga ścisłej współpracy między kardiologiem i diabetologiem. Tymczasem z ostatnich doniesień wynika, że stopień tej współpracy jest niewystarczający. Brak jest jasnych standardów postępowania diagnostycznego i terapeutycznego, a to jest główną przyczyną małej skuteczności terapii hipoglikemizującej.
Autorzy mają nadzieję, że publikacja ta pogłębi wiedzę z tego zakresu i będzie pomocna dla chorych dotkniętych powikłaniami kardiologicznymi w przebiegu cukrzycy.
Manic-depressive illness is a phenomenon extending far beyond its status as a psychiatric disorder or medical problem. Its symptoms are a manifestation of very basic as well as unusually sublime aspects of existence and human experience. The manic-depressive disorders bring the possibility of perceiving the surrounding world in extreme ways, such as seeing everything in excessively bright or dark colours. This has serious consequences for emotions experienced and social functioning. Manic-depressive illness is a disorder of extreme emotions. In patients? attitude to their surroundings and other people we see an excessive drive to establish social contacts in mania and aversion ? sometimes overwhelming ? to social interactions in depression.
W najnowszej książce pod red. prof. Piotra Wilanda ?Reumatologia 2010/2011 ? nowe trendy? zaprezentowano osiągnięcia w diagnostyce i terapii chorób reumatycznych, jakie zostały przedstawione w roku 2010 w piśmiennictwie światowym. Książka składa się z kilkunastu rozdziałów przedstawiających ważne problemy współczesnej reumatologii, które mogą mieć istotne znaczenie w nadchodzących latach zarówno w aspekcie teoretycznym (przybliżając wyjaśnienie złożonych patomechanizmów różnych chorób reumatycznych), jak i praktycznym: diagnostycznym i terapeutycznym.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?