Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
W najnowszej książce pod red. prof. Piotra Wilanda ?Reumatologia 2010/2011 ? nowe trendy? zaprezentowano osiągnięcia w diagnostyce i terapii chorób reumatycznych, jakie zostały przedstawione w roku 2010 w piśmiennictwie światowym. Książka składa się z kilkunastu rozdziałów przedstawiających ważne problemy współczesnej reumatologii, które mogą mieć istotne znaczenie w nadchodzących latach zarówno w aspekcie teoretycznym (przybliżając wyjaśnienie złożonych patomechanizmów różnych chorób reumatycznych), jak i praktycznym: diagnostycznym i terapeutycznym.
?[...] Książka została zredagowana przez znakomitego dermatologa i wenerologa, znawcę tematu podjętego w monografii. Jest pierwszą od lat (innych tak nowoczesnych nie pamiętam) pracą ujmującą tę istotną problematykę medyczną w sposób bardzo aktualny i w pełni kompetentny. Zakażenia, o których piszą Autorzy, są tematem badań teoretycznych ściśle powiązanych z praktyką, czego dowodem z jednej strony są syntezy leków o działaniu przeciwwirusowym, a z drugiej ? konstrukcje szczepionek, np. przeciwko ospie wietrznej. Niejako pośrodku tego obszaru znajdują się lekarz praktyk i jego pacjent. Cierpienia spowodowane ostrymi, objawowymi zakażeniami wirusami opryszczki (często dotyczącymi intymnych obszarów ciała z wszystkimi konsekwencjami, w tym psychologicznymi, jakie stwarza ten typ infekcji), wystąpieniem ospy wietrznej i półpaśca wymagają skutecznej terapii, która do łatwych nie należy. Bardzo ważne są także postacie wznowy zakażenia, często niezwykle uporczywe przez swoją powtarzalność (opryszczka), o deprymującym wpływie na chorego, żyjącego w lęku przed nawrotem. Istotne jest także szczegółowe przedstawienie heterogennej ekspresji klinicznej zakażeń objawowych wirusami opryszczki. Monografia uświadamia, iż jest to zespół chorób o dużym zróżnicowaniu, co zmusza do wysiłku w zakresie diagnostyki różnicowej. Książka zredagowana przez prof. Ryszarda Żabę i jego współpracowników ma dużą wartość dydaktyczną i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lekarzy różnych specjalności. [...]?
Poradnik autorstwa dr. Ragavendry Baligi doskonale wpisuje się w aktualny trend badań nad statynami. Autor przedstawił historię naturalną tej grupy leków, aktualną klasyfikację dyslipidemii, sposób oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u chorych z zaburzeniami stężenia lipidów, mechanizm działania, właściwości farmakologiczne i wskazania do podawania statyn oraz możliwe powikłania związane ze stosowaniem tej grupy leków. Scharakteryzował również każdy z preparatów statyn, opisując zarejestrowane wskazania oraz interakcje z innymi grupami leków.
Bardzo cenne jest wyodrębnienie i opisania stosowania statyn w wybranych grupach pacjentów ? u kobiet, osób w podeszłym wieku czy u chorych ze zwężeniem zastawki aortalnej.
Poradnik stosowania statyn dr. Ragavendry Baligi to doskonałe narzędzie, które może mieć zastosowanie w codziennej praktyce lekarskiej zarówno lekarzy pierwszego kontaktu, jak i internistów, kardiologów czy lipidologów.
Książka Wacława Jeża i wsp. pt. „Zespół Turnera” to obszerna i kompleksowa monografia poświęcona tytułowemu zagadnieniu, bardzo dobra i unikalna na krajowym rynku pozycja piśmiennicza, ze wszech miar warta wnikliwego poznania. Na 176 stronach (pozycja obejmuje 23 rozdziały) autorzy w szczegółowy, dogłębny sposób przedstawiają różnorakie aspekty związane z tym zaburzeniem genetycznym. Spośród wielu poruszanych tematów na szczególną uwagę zasługują: rys historyczny schorzenia, jego etiologia, patofizjologia, anatomia porównawcza, epidemiologia (ze szczególnym zwróceniem uwagi na długość życia i śmiertelność pacjentów) i symptomatologia. Nie pominięto także charakterystyki psychopedagogicznej i problematyki edukacyjnej interwencji. Przeanalizowano styl życia i wyznawane wartości (zainteresowania, uprawianie rekreacji fizycznej, nawyki żywieniowe, stosowanie używek, nadużywanie leków działających na OUN, oglądalność telewizji, a nawet wierzenia religijne), jak również zachowania seksualne osób z ZT. Co ważne, osobny rozdział poświęcono jakości życia tych osób.
Rak płuca stanowi poważny problem epidemiologiczny i zdrowotny, jest on bowiem najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. U kobiet zajmuje drugie miejsce, ale prognozy przewidują, że wkrótce prześcignie raka piersi. Nie dziwi więc stały i ogromny postęp nauki w walce z tym schorzeniem, co z kolei wymusza ciągłe uaktualnianie, uzupełnianie i weryfikowanie wiedzy na ten temat. Mamy głębokie przekonanie, że książka spełnia wszystkie te wymagania.
Leksykon chorób nerek i terapii nerkozastępczej Bolesława Rutkowskiego i Przemysława Rutkowskiego zawiera podstawowe pojęcia i hasła istotne w nefrologii i leczeniu nerkozastępczym. Jest przeznaczony do wykorzystania przez lekarzy innych specjalności niż nefrologia, przede wszystkim lekarzy rodzinnych, internistów, diabetologów, hipertensjologów, kardiologów, a także specjalistów w zakresie anestezjologii, intensywnej terapii i transplantologii. Styl i sposób opracowania haseł powinien także zachęcić do sięgnięcia po niniejszą publikację pielęgniarki pracujące na oddziałach nefrologicznych i w ośrodkach dializ oraz ich koleżanki z pokrewnych oddziałów i poradni. Lektura tej pozycji może być również interesująca dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w różnych stadiach tego zespołu chorobowego oraz dla ich rodzin.
Autorzy chcieliby, aby niniejszy leksykon odegrał ważną rolę w ustanowieniu wspólnego języka zarówno pomiędzy reprezentantami wymienionych, jak i niewymienionych specjalności medycznych oraz wszystkimi, którzy sięgną po niego kierowani różnymi intencjami. Wspólny język jest bowiem niezbędny wszędzie, o czym wiedzą zarówno matematycy, informatycy, jak i brydżyści.
Oddajemy w Państwa ręce publikację przeznaczoną dla lekarzy specjalistów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także studentów medycyny. Szybki postęp wiedzy - i to zarówno w zakresie diagnostyki, jak i terapii - zmusza do jej poszerzania i stałego kształcenia. Stąd też konieczność publikacji właśnie takich wydawnictw, które w sposób zbiorczy i syntetyczny przedstawiają wiadomości i ułatwiają ich przyswajanie. Techniki inżynierii genetycznej, możliwość uzyskiwania nowych substancji, które później stają się lekami pozwalającymi bezpośrednio wpływać na kaskadę zjawisk zachodzących w przebiegu stanu zapalnego, stanowią istotę leków biologicznie czynnych. I właśnie takie leki są obecnie stosowane w dermatologii, gastroenterologii i reumatologii.
Jest to pierwsza w Polsce monografia w pełni poświęcona świądowi. Książka ma charakter interdyscyplinarny i skierowana jest do lekarzy dermatologów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do szerokiego grona różnych specjalistów zajmujących się schorzeniami przebiegającymi ze świądem ? nefrologów, hepatologów, hematologów, neurologów czy psychiatrów. Każdy rozdział zawiera spis pozycji piśmiennictwa z wytłuszczeniem tych, które - zdaniem autorów ? są szczególnie wartościowej i polecane jako lektura rozszerzająca wiedzę zawartą w tej pozycji. Na końcu rozdziałów podane są też kluczowe informacje , określane w języku angielskim jako tzw. take home messages.
Niniejszy leksykon adresowany jest do osób zainteresowanych genetyką w psychiatrii, przede wszystkim lekarzy psychiatrów, lekarzy specjalizujących się w psychiatrii, psychologów klinicznych, a także lekarzy innych specjalności. Opracowanie ma na celu przedstawienie i usystematyzowanie podstawowych pojęć z zakresu genetyki oraz przybliżenie metod badań genetycznych wykorzystywanych do poszukiwania genów predysponujących do zachowania. Przedstawiono w nim także informacje dotyczące modelu dziedziczenia zaburzeń psychicznych. Wiadomości z tego zakresu mogą być przydatne w praktyce klinicznej, tj. przy udzielaniu konsultacji genetycznej pacjentowi i jego rodzinie.
„Leksykon schizofrenii” jest zbiorem haseł najczęściej wymienianych w kontekście schizofrenii: opieki nad chorymi, rozpoznawania i leczenia tej choroby. Z racji swojego charakteru, leksykon ma za zadanie w sposób niezwykle skrótowy wyjaśnić najbardziej istotne pojęcia dotyczące diagnostyki i leczenia oraz postępowania z chorymi na schizofrenię. Zbiór haseł leksykonu został wybrany arbitralnie. Leksykon był tworzony z pozycji lekarza praktyka i właśnie do lekarzy praktyków jest adresowany.
Oddajemy w ręce Czytelników długo oczekiwaną, pierwszą w Polsce książkę poświęconą w całości zaburzeniom lipidowym. Mamy nadzieję, że stanie się ona wartościowym źródłem wiedzy na ten temat i przyczyni się do pogłębienia umiejętności postępowania lekarskiego, co ma zasadnicze znaczenie dla profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.
Oddajemy w Państwa ręce pierwsze wydanie książki poświęconej zastosowaniu echokardiografii u pacjentów z chorobą wieńcową. Publikacja zawiera wiele unikalnych rycin ilustrujących konkretne przypadki kliniczne, które zostały zarejestrowane przy użyciu najnowocześniejszych technik echokardiograficznych. Staraliśmy się podkreślić rosnącą rolę, jaką odgrywa obrazowanie trójwymiarowe i kontrastowe oraz analiza regionalnego odkształcenia lewej komory we współczesnej diagnostyce echokardiograficznej choroby wieńcowej.
Autor dokonał przeglądu podstawowych zasad diagnostyki i terapii stabilnej choroby wieńcowej, podstaw jej profilaktyki pierwotnej i wtórnej. Przedstawił też różne metody lecznicze - niefarmakologiczne, oparte na zmianie stylu życia, typową farmakoterapię i działania zabiegowe z zakresu kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii. Publikacja adresowana jest nie tylko do lekarzy ogólnych, ale również internistów i lekarzy innych specjalności.
Monografia zatytułowana Infekcje układu oddechowego. Wybrane aspekty diagnostyki
i terapii jest opracowaniem przeznaczonym przede wszystkim dla lekarzy rodzinnych
i internistów. Stanowi ona kompendium wiedzy o zakażeniach układu oddechowego. Na podstawie światowych i krajowych standardów oraz najnowszych wyników badań klinicznych przedstawia aktualne poglądy na temat praktycznych aspektów diagnostyki
i terapii tych zakażeń.
Autorami poszczególnych rozdziałów są głównie adiunkci i asystenci Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, a redaktorem monografii jest prof. UM dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki, internista, specjalista chorób płuc.
Profesor Halina Batura-Gabryel redagowała m.in. książkę Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Podstawy diagnostyki i terapii (2007) oraz współredagowała Zarys pulmonologii z elementami alergologii (2004) i Mikologię lekarską (2005 i 2007). Wszystkie te publikacje, podobnie jak niniejsza, mają służyć jako pomoc dydaktyczna w kształceniu przed- i podyplomowym oraz przydatne narzędzie w codziennej praktyce ambulatoryjnej i szpitalnej.
Intensywna terapia vademecum
Niniejsze vademecum zawiera ogólnie przyjęte zasady postępowania w intensywnej terapii. Autorzy i redaktorzy fińskiego wydania reprezentują multidyscyplinarną grupę lekarzy zajmujących się na co dzień zagadnieniami intensywnej terapii w Finlandii.
Wydanie wzbogacone zostało o informacje dotyczące następujących zagadnień:
? zaburzeń wentylacji i utlenowania,
? stosowania preparatów krwiopochodnych, leczenia zaburzeń krzepnięcia po operacjach na otwartym sercu,
? stosowania hipotermii leczniczej po zatrzymaniu krążenia,
? organizacji postępowania i leczenia urazu wielonarządowego,
? leczenia zaburzeń stanu świadomości, w tym delirium tremens,
? stosowania sondy Sengstakena-Blakemore?a.
W założeniu autorów i redaktorów vademecum ? zawierające podane w zwięzłej formie informacje dotyczące zaburzeń funkcji poszczególnych organów oraz zagadnień
z dziedziny leczenia infekcji, urazów i zatruć ? ma pełnić funkcję łatwego w użyciu narzędzia dla lekarza pracującego na oddziale intensywnej terapii. Vademecum jest skierowane przede wszystkim do lekarzy dyżurujących na oddziałach intensywnej terapii, może być jednak z pożytkiem wykorzystywane przez wszystkich parających
się tą dyscypliną, a szczególnie osoby na początku drogi zawodowej.
Leki w intensywnej terapii
Informator Leki w intensywnej terapii zawiera klasyfikację, krótki opis działania, informacje o objawach ubocznych oraz sposobie przygotowania do podania i dawkowania leków najczęściej stosowanych na oddziałach intensywnej terapii.
Epidemia przewlekłej choroby nerek jest faktem. U podstaw tego zjawiska leżą procesy demograficzne i choroby cywilizacyjne. Jednym z zasadniczych wyzwań stojących przed lekarzami jest szybkie rozpoznanie i skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego. Z tym wiąże się także skuteczne zapobieganie powikłaniom nadciśnienia ? czyli subklinicznym uszkodzeniom narządowym, na co szczególnie zwraca się uwagę od czasu ogłoszenia uaktualnionych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w październiku 2009 r. Progresja uszkodzenia nerek w nadciśnieniowej chorobie nerek doprowadza z czasem do schyłkowej niewydolności tych narządów. Co więcej, coraz częściej to właśnie nadciśnienie jest przyczyną niewydolności nerek. Jednak dzięki wczesnej diagnozie i skutecznemu leczeniu nadciśnienia tętniczego można skutecznie zapobiegać temu niepożądanemu zjawisku i/lub wydłużyć czas do wystąpienia uszkodzenia nerek w przebiegu nadciśnienia. Aby jednak to nastąpiło, nadal aktualna jest konieczność poznania odpowiedzi na wiele ważnych pytań ? między innymi o to, jak skutecznie wcześnie rozpoznawać uszkodzenie nerek u chorych
z nadciśnieniem; które biomarkery (stare i nowe) są najskuteczniejsze; jakie powinny być docelowe wartości ciśnienia tętniczego u pacjentów z niewydolnością nerek oraz które grupy leków (i ich kombinacje bądź preparaty złożone) są najskuteczniejsze w terapii tej grupy chorych.
Monografia oddawana w Państwa ręce jest próbą podsumowania aktualnego stanu wiedzy o nadciśnieniowej chorobie nerek.
Jacek Rysz i Maciej Banach
Publikacja ta systematyzuje obecny stan wiedzy na temat tej choroby. Czytelnik znajdzie w książce nie tylko klasyfikację padaczki, ale również zasady rozpoczynania terapii przeciwpadaczkowej, mechanizmy działania leków przeciwpadaczkowych oraz sposoby diagnozowania i leczenia padaczki u noworodków, niemowląt, dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz młodzieży.
Autor na podstawie własnych doświadczeń lekarza hospicyjnego przekazuje przesłanie o potrzebie umierających, cierpiących osób - potrzebie ludzkiego towarzyszenia i miłości. Książka jest świadectwem roli narracji chorego, jego często przepełnionych bólem zwierzeń skierowanych do innej osoby - lekarza obdarzonego umiejętnością wsłuchiwania się w historię cierpienia. prof. dr hab. med., dr h.c. Jacek Łuczak Niniejsza książka jest inna od wielu, które dotąd napisano na ten temat. Jest bardzo osobista i wskazuje na wielkie zaangażowanie Autora. Dużo w niej refleksji, czasem poczucia humoru przebijającego przez warstwę emocji, ocierających się niekiedy o patos. Zawiera także cenne informacje praktyczne dla osób zaangażowanych w opiekę paliatywną. Autentyczna, ciekawa. Po prostu dobra książka. prof. dr hab. med. Krystyna de Walden-Gałuszko To lektura dla każdego, szczególnie dla tych, którzy zajmują się osobami nieuleczalnie chorymi lub zamierzają podjąć się opieki nad nimi. Treść książki, przepojona humanizmem, uczy szacunku do człowieka i jego autonomii. Dzięki niej Czytelnik może zrozumieć, czym zajmuje się medycyna paliatywna i jak jest ona ważna dla chorych u kresu życia. Autor książki - lekarz pracujący w hospicjum - dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Praca z umierającymi pacjentami nie jest dla niego przykrym obowiązkiem, lecz cennym przeżyciem oraz źródłem satysfakcji i siły. Rodzinom opiekującym się osobami stojącymi na pograniczu życia i śmierci lektura książki może pomóc w zrozumieniu sytuacji, w której się znalazły, oraz dać wsparcie w trudnych chwilach. dr med. Aleksandra Ciałkowska-Rysz konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej
Medycyna rozrodu korzysta z osiągnięć ginekologii, endokrynologii, andrologii, urologii, genetyki, immunologii, biologii, a nawet psychologii. Olbrzymi postęp, zwłaszcza w ostatnich 30 latach, umożliwił spełnienie marzeń wielu par o posiadaniu potomstwa. Jednocześnie ciągle poszerzana znajomość fizjologii i patologii rozrodu kobiety i mężczyzny warunkuje prawidłowe, skuteczne, zgodne z wiedzą opartą na faktach (Evidence Based Medicine) leczenie niepłodności [...]Książkę pod redakcją profesorów Jerzego Radwana i Sławomira Wołczyńskiego (członków zespołu, którego praca uwieńczona została w 1987 r. narodzinami pierwszego w Polsce dziecka w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego) zatytułowaną ?Niepłodność i rozród wspomagany? należy uznać za niezmiernie potrzebną. Jest ona cennym źródłem wiedzy z fizjologii i zaburzeń płodności u kobiety i mężczyzny, a także zbiorem praktycznych rekomendacji dających odpowiedź na pytanie, jak w procesie diagnostyczno-terapeutycznym postępować z niepłodną parą. Wierzę, że monografia spełni oczekiwania nie tylko lekarzy zajmujących się leczeniem niepłodności, lecz także par oczekujących na potomstwo.Z recenzji prof. dr. hab. n. med. Stanisława Radowickiegokonsultanta krajowego ds. ginekologii i położnictwaMonografia jest bardzo potrzebnym podręcznikiem zarówno dla lekarzy specjalizujących się, jak i specjalistów, którzy w swojej codziennej praktyce spotykają się z problemami niepłodności. Autorzy są lekarzami praktykami, którzy dzielą się nie tylko aktualną wiedzą teoretyczną, lecz także własnym doświadczeniem. Publikacja ilustrowana jest licznymi tabelami, rycinami i kolorowymi zdjęciami, co znacznie ułatwia zrozumienie przedstawianych zagadnień [...]Gratuluję Redaktorom i Autorom książki podjęcia bardzo ważnego i trudnego dla większości lekarzy zagadnienia i stworzenia dzieła, które z pewnością spełni oczekiwania nie tylko środowiska ginekologów.Z recenzji prof. dr. hab. n. med. Przemysława Oszukowskiegoprezesa elekta Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Kompendium gastroenterologiczne Macieja Gonciarza i Zbigniewa Gonciarza, wzbogacone o wersję angielską. Książka jest przystępnym skrótem wiadomości ? omawia podstawowe jednostki chorobowe, jednak zawsze z uwzględnieniem etiologii, objawów oraz praktycznego postępowania. Wersja angielska, bardziej skrótowa od polskiej, bierze pod uwagę angielską terminologię, zawiera zwroty specjalistyczne (nawet idiomy), co znacznie ułatwia poruszanie się w obcym językowo środowisku medycznym.Kompendium przeznaczone jest dla lekarzy ogólnych, lekarzy wyjeżdżających na staże lub do pracy za granicę, dla studentów medycyny, a także dla obcokrajowców studiujących w naszym kraju. Serdecznie polecamy Państwu tę książkę!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?