Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
Prezentowana przez dr Gabrielę Kowalską tematyka jest niezwykle ważna, ponieważ podejmując problematykę dzieci chorych na dystrofię i ich rodzin, podejmuje temat szeroki i niezwykle potrzebny. Przeprowadzone badania dotyczą także aspektów funkcjonowania rodzin, w których dziecko chore na dystrofię zmienia i angażuje strategię wychowania w takich środowiskach, ze szczególnym uwzględnieniem poświęcenia, empatii, miłości i radości z odnoszonych małych i dużych sukcesów. (?) Książka wpisuje się zdecydowanie w nurt teoretyczno-praktyczny pedagogiki specjalnej, co zwiększa jej atrakcyjność rynkową oraz wartość poznawczą i utylitarną. Myślę, że propagowane w niej idee doskonale korespondują z wyzwaniami pedagogiki, jako nauki o wychowaniu człowieka przez całe życie.
Przez ostatnie lata zgromadzono fascynującą wiedzę naukową na temat wzajemnych relacji między partnerami. Są to przełomowe prace w obszarze neuronauki i neurobiologii, psychofizjologii i psychologii. Dowody naukowe pokazują, że z biologicznego punktu widzenia zostaliśmy w większym stopniu stworzeni do walki niż do miłości. I to jest zła wiadomość. Ale jest też dobra wiadomość - nowe badania wskazują, że możemy te predyspozycje odwrócić i zapewnić sobie oprogramowanie służące miłości.
Publikacja ta jest czymś więcej niż błyskotliwą integracją najnowszych badań nad mózgiem z wglądem, jakiego dostarczyła teoria więzi. To przedstawienie nowego paradygmatu związku dwojga ludzi i wskazanie jak można ulepszać wzajemne kontakty. Książka pomoże parom ponownie rozkwitnąć w swoich związkach i będzie wsparciem dla profesjonalistów, którzy chcą jeszcze skuteczniej pomagać parom.
Endometrioza jest chorobą przewlekłą, dlatego rozpoczęcie jej leczenia zawsze wymaga od lekarza ułożenia planu postępowania medycznego na całe życie pacjentki, z uwzględnieniem jej planów reprodukcyjnych. Mamy nadzieję, że w niniejszym opracowaniu znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące problemy związane z diagnostyką i leczeniem endometriozy. W poszczególnych rozdziałach wyczerpująco omówiono zagadnienia teoretyczne i kliniczne. Autorzy przedstawili w nich najnowsze światowe i krajowe dane, rozszerzając poszczególne zagadnienia o własne doświadczenia w tym zakresie.
Z Przedmowy
Prof. dr hab. med. Ryszard Poręba
Praktyczny, bogato ilustrowany poradnik zawierający zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa.
Przy każdym ćwiczeniu znajdziesz określenie stopnia trudności , jak wygląda pozycja wyjściowa oraz jaki ruch wykonujemy ze zwróceniem uwagi na najistotniejsze kwestie.
Znajdziesz tu również informacje o anatomii kręgosłupa, napisane w przystępny dla każdego sposób.
Dowiesz się jak dbać o kręgosłup, jak prawidłowo siedzieć, wsiadać do auta i pozycja podczas jazdy itp.
Bogaty materiał zdjęciowy, każdy ruch oraz pozycja została zilustrowana odpowiednim zdjęciem, co z pewnością pozwoli na poprawne wykonanie ćwiczenia i zwrócenie uwagi na najistotniejsze elementy w danym ćwiczeniu.
Opracowany przez doświadczoną instruktorkę Nordic Walking.
Choroba próchnicowa u dzieci i młodzieży jest powszechnym problemem w wielu krajach uprzemysłowionych. W Polsce jej częstość i intensywność są jednak szczególnie wysokie.
W książce autorzy podjęli się zadania przedstawienia współczesnej koncepcji postępowania w chorobie próchnicowej u dzieci w oparciu o wieloletnie, własne doświadczenia kliniczne, doniesienia piśmiennictwa oraz zalecenia Europejskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (EAPD) i Amerykańskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (AAPD).
Monografia zawiera ponadto podstawowe informacje dotyczące właściwości materiałów wykorzystywanych w leczeniu próchnicy ubytkowej, ułatwiające ich prawidłowy wybór w konkretnych sytuacjach klinicznych. Przedstawiono też współczesne zasady opracowania ubytków próchnicowych w zębach mlecznych i "młodych" zębach stałych i ich wypełniania, z wykorzystaniem materiałów szkło-jonomerowych i polimerowych oraz przygotowanych fabrycznie koron stalowych.
Szczególnie cennym elementem książki jest w większości barwne zilustrowanie technik wykorzystywanych w leczeniu zmian próchnicowych.
KSIĄŻKA pod redakcją:
Dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk - absolwentka Oddziału Stomatologicznego I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, specjalista w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Od 2009 roku kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej, a od 2012 roku prodziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Redaktor naczelny czasopisma "Nowa Stomatologia", redaktor działu "Stomatologia Dziecięca" w "Journal of Stomatology" oraz sekretarz oddziału mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Dr hab. n. med. Leopold Wagner prof. nadzw. WUM - absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Od 2003 roku kierownik Zakładu Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Natomiast od 2006 roku przewodniczący Kolegium specjalistów w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Repetitio est...", a także od 2012 roku prezes zarządu Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Podręcznik dla studentów III, IV i V roku stomatologii, obejmujący anatomię, histologię i fizjologię błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Autorzy omawiają postępowanie lekarsko-stomatologiczne, objawy kliniczne, diagnostykę rentgenowską i mikroskopową, a przede wszystkim profilaktykę i leczenie.
W podręczniku oprócz wiadomości podstawowych zawarto najnowsze informacje na temat kliniki, epidemiologii i chorób związanych z błoną śluzową jamy ustnej i przyzębia.
Książka jest przeznaczona nie tylko dla studentów, ale też dla młodych lekarzy stomatologów.
Jest to nowe, zaktualizowane wydanie jedynego na polskim rynku tak obszernego podręcznika praktycznej diagnostyki mikrobiologicznej. Książka prezentuje aktualny stan wiedzy na temat identyfikacji bakterii.
W obecnym drugim wydaniu:
uaktualniono systematykę bakterii na podstawie klucza Bergey’s Manual of Systematic Bacteriology, nie burząc przyjętych schematów identyfikacyjnych
przedstawiono charakterystykę prawie wszystkich drobnoustrojów związanych z człowiekiem (patogeny, patogeny oportunistyczne, flora naturalna), uwzględniając - obok powszechnie spotykanych gatunków - także te rzadziej identyfikowane w laboratoriach
wyznaczono miejsca bytowania bakterii i źródła zakażeń; scharakteryzowano patogenezę, wskazując możliwości diagnostyczne na różnych etapach choroby
omówiono diagnostykę, biorąc pod uwagę już wyizolowane drobnoustroje, a także z punktu widzenia chorób dotyczących poszczególnych narządów człowieka
dodano nowe rozdziały poświęcone fizjologicznej mikroflorze człowieka, diagnostyce chorób infekcyjnych układu kostno-stawowego, chorób przenoszonych przez kleszcze i wektory owadzie, a także metodom molekularnym w rutynowej praktyce laboratoryjnej.
Podobnie jak w poprzednim wydaniu, na końcu książki znajdują się: aneks zawierający podłoża, metody diagnostyczne i testy, których oferta handlowa znacznie się powiększyła w ostatnim czasie, a także zaktualizowane schematy identyfikacyjne i słowniczek. Zamieszczono też rozszerzony indeks ułatwiający poszukiwanie potrzebnych danych.
Publikacja jest przeznaczona dla studentów uczelni medycznych, zwłaszcza studiujących medycynę laboratoryjną, a także wydziałów: lekarskiego, pielęgniarstwa i farmacji; studentów mikrobiologii, biotechnologii i ochrony środowiska innych uczelni; pracowników laboratoriów mikrobiologicznych, stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz lekarzy, zwłaszcza specjalizujących się w mikrobiologii.
Można dużo jeść i być niedożywionym. Można dużo jeść i nie być otyłym. Dlaczego zdrowo wyglądający ludzie często zapadają na różne infekcje? Dlaczego rodzą się chore dzieci? Takich pytań jest bardzo wiele, a przyczyna jest tylko jedna - brak rzetelnej wiedzy o odżywianiu. Rezultaty wieloletnich badań instytutów żywieniowych, wsparte przekazami Edgara Cayce dają nam wiedzę, dzięki której żywność staje się dla nas lekiem i zapewnia zdrowie na długie lata życia.
Dzięki tej książce porozumienie między lekarzem a pacjentem stanie się łatwiejsze.
Książka dotyczy relacji lekarz – pacjent i pacjent – lekarz. Relacja ta jest szczególna, ponieważ uruchamia mnóstwo projekcji, przeniesień, uczuć. Warto o nich wiedzieć, gdyż wtedy łatwiej sobie z nimi radzić. Obie strony mogą z książki dowiedzieć się, na co w tym trudnym kontakcie zwracać uwagę, by przebiegał w miarę bez zakłóceń i służył leczeniu. Bo na wynik leczenia ma wpływ zarówno lekarz, jak i pacjent – to wspólna odpowiedzialność. Dlatego relacja między nimi musi być uświadamiana i w sposób mądry, celowy podporządkowana leczeniu.
Z książki skorzystają zarówno lekarze, personel medyczny, studenci medycyny i nauk pokrewnych, jak i pacjenci.
Wybrany fragment książki
PRZEDMOWA
Profesora Cezarego Szczylika
Pierwsze wrażenie - wreszcie ktoś to opisał! Opisał dwa światy funkcjonujące obok siebie. Świat chorego i świat lekarza. Światy, którym w polskiej rzeczywistości nie dane jest się spotkać, gdyż oba nie są nauczone sztuki porozumienia. Pacjent boi się choroby i wszystkiego co się z nią wiąże -szpitala, inwazyjnej diagnostyki, lekarzy, pielęgniarek i salowych. A lekarz?
Współczesna Polska po odzyskaniu niepodległości, uwolnieniu się z tyranii nakazowego myślenia burzy dotychczasowe stereotypy. Stereotyp darmowej opieki medycznej, nieomylności lekarzy, wyglądu pacjentów „opakowanych" we wszechobecne szaro-niebieskie szpitalne piżamy, identyczne z tymi w więzieniach i wojsku. Ale nie tylko to wspominam z tej już zamierzchłej przeszłości. Pamiętam moje akademickie podręczniki - wiele z nich przypominało treścią książki telefoniczne; zakuwanie tysięcy terminów, nazw organów, niezliczonych przyczepów mięśni i więzadeł. Rozszerzone i skrócone zalecenia badania lekarskiego, podmiotowego, przedmiotowego. Wszystkiego się nauczyłem, dostałem wybitnie dobre oceny i... Gdy po raz pierwszy stanąłem przy *óżku chorego, zdałem sobie sprawę, że całe to akademickie wyposażenie jest niekompletne. Brak mi języka porozumie-nią, brak mi wiedzy o drugim świecie, o świecie chorego i cierpiącego pacjenta. Dziś wiem też, że to ja powinienem być profesjonalnie przygotowany do rozmowy z moim p cjentem, że to dla mnie - studenta, a później lekarza - powinny istnieć podręczniki przygotowujące do pracy z chorym.
Podręczników dla chorych o tym, jak się przygotować do rozmowy z lekarzem, nie ma.
To po mojej stronie, po naszej lekarskiej stronie, jest przygotowanie się do pracy z pacjentem, do rozmów o bólu, stra-j chu, wstydzie, samotności. Może też Państwo nie uwierzycie, ale po przeczytaniu spisu treści stanęło mi przed oczami moje całe zawodowe życie, blisko czterdzieści lat pracy. Czterdzieści lat i świadomość że nikt takiego podręcznika dotychczas nie napisał. Przecież ten podręcznik powinienem dostać właśnie czterdzieści lat temu. Z pewnością byłbym lepszym lekarzem. I uczucie ulgi, katharsis. Wojciech Eichelberger z Ireną Stanisławską opisują wspomniane dwa światy - ze zrozumieniem, empatią i delikatnością. Jest w tej książce mądrość i szacunek. Jest ta książka swoistym memento, zachętą do zastanowienia, refleksji. Dla mnie jest też bardzo osobista, bo wiem, że wszystko, co opisali, jest we mnie gotowe.
Polecam tę książkę rektorom i dziekanom wszystkich uczelni medycznych. Od tej książki, od tego podręcznika powinniśmy zaczynać swą przygodę z medycyną.
prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik
Kierownik Kliniki Onkologii
Wojskowego Instytutu MedycznegoPRZEDMOWA Profesora Jerzego Woy-Wojciechowskiego 7
PRZEDMOWA Profesora Cezarego Szczylika 11
1. LĘK, BÓL, CIERPIENIE 13
2. WSTYD 25
3. DOTYK 37
4. SŁOWA, DIAGNOZA, PRAWDA 49
5. TRUDNY PACJENT 65
6. PACJENT W SZPITALU 79
7. MŁODY PACJENT 87
8. ODDANIE BLISKIEJ OSOBY 97
9. CHOROBY PRZEWLEKŁE I TERMINALNE 105
10. NARODZINY I UMIERANIE 121
11. WSPÓŁODCZUWANIE 133
12. ODPOWIEDZIALNOŚĆ, WYPALENIE 143
Odkryj sekrety ludzkiego ciała!
W tej niezwykłej książce znajdziesz wiele ciekawych informacji. Dzięki niej poznasz tajemnice ludzkiego umysłu i dowiesz się między innymi, ile waży serce, ile mamy mięśni i kości oraz co się dzieje z pokarmem, który spożywamy.
Publikacja zawiera mnóstwo interesujących faktów, ciekawostek i opisów, lupę a także okienka z ilustracjami i objaśnieniami.
Nerki są kluczowym narządem, do którego docierają sygnały z wielu narządów modyfikujących ich czynność wydalniczą, endokrynną (synteza erytropoetyny, aktywnych metabolitów witaminy D, angiotensyny II, endoteliny, bradykininy, prostacykliny i wielu innych), homeostatyczną (regulacja wolemii i ciśnienia tętniczego, homeostaza gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej) oraz metaboliczną (np. biosynteza glukozy). Ponadto nerki są narządem docelowym dla wielu hormonów (aldosteron, wazopresyna, kortyzol i inne) oraz rozkładającym hormony peptydowe) lub wydalającym (np. hormony steroidowe) ważne biologicznie związki...
Przekazujemy w Państwa ręce podręcznik poświęcony nowotworom układu moczowo-płciowego. Stanowią one, zwłaszcza u mężczyzn, problem bardzo istotny epidemiologicznie, społecznie i klinicznie, a prognozy wskazują, że ich udział i znaczenie będą w najbliższych latach rosły. Już obecnie w wielu krajach rak gruczołu krokowego jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn, a podobną tendencję obserwuje się również w Polsce.
W ostatnich latach dzięki rozwojowi badań podstawowych i klinicznych oraz wprowadzeniu nowych metod terapeutycznych osiągnięto znaczący postęp w leczeniu najczęstszych nowotworów tej grupy, przede wszystkim raka gruczołu krokowego i raka nerki. Lepsze zrozumienie biologii tych nowotworów, wprowadzenie nowych leków i rozwój mniej inwazyjnych technik operacyjnych pozwoliło na bardziej świadomy wybór optymalnej strategii postępowania u poszczególnych chorych. Istotnym osiągnięciem jest postępujące zrozumienie roli i konieczności stosowania leczenia wielodyscyplinarnego przez wszystkie grupy pracowników medycznych zaangażowanych w opiekę nad chorymi na nowotwory układu moczowo-płciowego.
Oddany w Państwa ręce podręcznik jest pierwszym w Polsce opracowaniem przygotowanym wspólnie przez środowiska onkologów i urologów, z istotnym udziałem innych specjalistów opiekujących się chorymi na nowotwory układu moczowo-płciowego. Ambicją autorów i redaktorów było przygotowanie krótkiego i "przyjaznego w użyciu" kompendium aktualnego stanu wiedzy opartego na zasadach Evidence Based Medicine i mającego stanowić pomoc w codziennej praktyce klinicznej. Mamy nadzieję, że nasz podręcznik spełni Państwa oczekiwania i przyczyni się do poprawy wyników leczenia tej grupy nowotworów w Polsce.
Początek macierzyństwa to? coś więcej niż trzęsienie ziemi. Wraz z narodzinami dziecka dosłownie wszystko się zmienia, świat staje na głowie. Młodzi rodzice muszą się tek wielu rzeczy nauczyć. Jak karmić? Kiedy kąpać? Jak usypiać dziecko? Co to jest kolka i jak się jej pozbyć?
Dobrze jest mieć w tym okresie pod ręką poradnik, w którym na te i setki innych pytań znajdziecie odpowiedzi. Dlatego gorąco polecam książkę, którą trzymacie w ręku. Powstała przy współpracy z najlepszymi specjalistami. Jest bardzo wygodna, przystępnie i przyjaźnie napisana. Dobrej lektury i? spokojnych, przespanych nocy.
W książce przedstawiono najnowsze tendencje oraz zasady leczenia ostrych i przewlekłych ran, a także różnego pochodzenia owrzodzeń. Głównie skupiono się na omówieniu chirurgicznych metod ich opracowania. Zaprezentowano również różne rodzaje nowoczesnych opatrunków oraz najnowsze zasady leczenia farmakologicznego.
Książka „Siły, które pokonają raka” jest znakomitym przewodnikiem dla osób, które szukają dla siebie źródeł wsparcia w chorobie nowotworowej i procesie jej leczenia. Wiele cennych wskazówek znajdą w niej również ich bliscy, terapeuci i lekarze.
Publikacja prowadzi Czytelników od diagnozy, poprzez medyczne aspekty terapii nowotworów, do wspomagających terapii psychologicznych. Prezentuje szeroki wachlarz dostępnych terapii psychoonkologicznych, a wśród nich terapię poznawczo-behawioralną, terapię akceptacji i zaangażowania oraz interwencje psychologii pozytywnej skoncentrowane na nadziei i wzroście osobowym. Przy każdym z tekstów zamieszczono propozycje ćwiczeń i technik terapeutycznych - praktyczne porady, pomocne na każdym etapie choroby.
Doświadczeni terapeuci wyjaśniają jak radzić sobie z chorobą i wspomagać leczenie. Dr Ewa Wojtyna podpowiada, w jaki sposób zmniejszać lęk i kształtować zdrowe przekonania. Joanna Dudek-Głąbicka opisuje nowatorską terapię, która uczy jak mimo choroby żyć zgodnie z tym, co dla nas najważniejsze. Dr Mariusz Zięba przybliża fenomen pozytywnych konsekwencji trudnych wydarzeń życiowych, zaś dr Kinga Tucholska pokazuje jak rozwijać prawdziwą nadzieję.
Jest to trzecia w serii publikacja. Tematyka obejmuje diagnostykę obrazową chorób i zmian ośrodkowego układu nerwowego. Książka omawia obrazowanie i diagnozowanie nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. W początkowych rozdziałach szeroko zostały przedstawione najnowsze metody obrazowania zmian struktur neurologicznych. Publikacja skierowana jest przede wszystkim do lekarzy radiologów, neurologów i onkologów.
Kryptopiroluria jest biochemiczno-enzymatycznym zaburzeniem metabolizmu hemu, uwarunkowanym genetycznie i często występującym rodzinnie.
Po raz pierwszy z nazwą kryptopiroluria spotkaliśmy się, tłumacząc książkę „Jak żyć z Hashimoto” dr Leweke Brakenbusch i prof. Armina Heufeldera. Zainteresowało nas bardzo szerokie spektrum objawów, dolegliwości fizycznych i psychicznych, a niejednokrotnie właściwości, które powszechnie uznaje się za cechy charakteru. Czytelnicy pierwszych tekstów na temat KPU w języku polskim, które ukazały się na naszych stronach internetowych, artykułów i przetłumaczonych fragmentów książki, mówili niejednokrotnie, że teksty te umożliwiły im wgląd we własne życie, wytłumaczyły wiele faktów i zdarzeń pozornie ze sobą niezwiązanych. Czytali je, jakby były napisane o nich, o ich często ukrywanych osobliwościach, słabościach, ale i charakterystycznych uzdolnieniach, o wielkiej ilości różnorodnych drobnych faktów, które w trakcie czytania znalazły swoje wyjaśnienie i zaczęły układać się w logiczną całość. Zachęcamy do lektury.
Od Wydawcy
Współautorzy „Repetytorium z kardiologii — koszyków pytań do egzaminu specjalizacyjnego” przygotowali podstawowe, gotowe odpowiedzi na opublikowane na stronie internetowej Krajowego Zespołu Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie kardiologii zestawy pytań dla zdających ustny egzamin specjalizacyjny. To nie lada wyzwanie, zwłaszcza że wiedza kardiologiczna szybko się zmienia, wytyczne PTK/ESC ewoluują, a i same pytania wchodzące do puli egzaminacyjnej co pewien czas są aktualizowane.
Lektura „Repetytorium” nie zastąpi wiedzy czerpanej z klasycznych podręczników kardiologii (w tym z podręcznika europejskiego wydanego przez ESC i przetłumaczonego na język polski), aktualnych wytycznych postępowania publikowanych na łamach „Kardiologii Polskiej” czy bezpośredniego przekazu najnowszych wiadomości z licznych szkoleń, konferencji i kursów. A jednak trud nie poszedł na marne. Powstało klasyczne repetytorium, którego zaletą jest współautorstwo w większości młodych polskich lekarzy — zarówno tych, którzy już zdali egzamin specjalizacyjny, jak i tych, którzy mają go przed sobą. To właśnie to grono autorów, reprezentujących ośrodki kardiologiczne z różnych miast, pod wodzą byłego i obecnego szefa Sekcji Młodych Kardiologów — Klubu 30. PTK, jest, w moim rozumieniu, szczególnym atutem tej publikacji.
prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski, Konsultant Krajowy w dziedzinie kardiologii
Od śmierci Daniela Paula Schrebera minęło niemal równo sto lat, trudno więc o lepszą okazję, by przyjrzeć się bliżej „najczęściej opisywanemu przypadkowi w historii psychiatrii, człowiekowi cierpiącemu na – jak sam twierdzi – chorobę nerwów, o którym Freud orzekł, że byłby doskonałym dyrektorem zakładu psychiatrycznego, Lacan zaś – że wykazuje się talentem i pasją teologa. „Przypadek Schrebera” to nie tylko fascynujący swoją złożonością system urojeń byłego sędziego, ale również wyzwanie rzucone rodzącej się tradycji psychoanalitycznej. Co więcej, wyzwanie to towarzyszy psychoanalizie w całej dotychczasowej historii jej rozwoju, za każdym razem zmuszając ją do zrewidowania własnych założeń, zakwestionowania dogmatów i przemyślenia na nowo fundamentalnych pojęć.
Krzysztof Wolański – filozof, w roku 2012 obronił doktorat w Szkole Nauk Społecznych PAN. Głównymi obszarami jego zainteresowań są psychoanaliza i współczesna myśl krytyczna. Uczy literatury w jednym z warszawskich liceów.
Praca poświęcona jest jednemu z kluczowych zagadnień bioetycznych ? prawu do życia człowieka w okresie prenatalnym. Stanowi w zamierzeniu autora możliwie jak najpełniejsze przedstawienie związanej z opisanym zagadnieniem problematyki prawnej ? umieszczonej na szerokim tle filozoficzno-kulturowym.
Niniejsza publikacja powstała w latach 2008?2012 w toku studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej celem jest możliwie wieloaspektowe przedstawienie problematyki związanej z ochroną prawa do życia przysługującego człowiekowi w fazie prenatalnej. Mimo spadku liczby wykonywanych zabiegów aborcyjnych, problem ochrony życia ludzkiego w tym stadium, w którym jest ono najbardziej bezbronne, pozostaje aktualny z uwagi na postęp nauk biologicznych oraz medycyny.
Książka składa się z dwóch części ? pierwsza przedstawia zagadnienie w ogólnej perspektywie filozoficznej, na drugą składają się rozważania ściśle prawne. W konsekwencji praca nie jest adresowana wyłącznie do prawników profesjonalistów, lecz do każdego czytelnika zainteresowanego tematem. Będąca następstwem lektury orientacja w problematyce bioetyki początków życia jest, jak się wydaje, istotnym składnikiem erudycji każdego, kto chce być świadomym członkiem wspólnoty społecznej.
dr Piotr Ściślicki ? ur. 1976, prawnik zamieszkały w Krakowie.
Poprzednie publikacje:
- ?Publicystyka ks. Jana Piwowarczyka jako przykład opozycyjnej postawy ?Tygodnika Powszechnego? wobec przemian ustrojowych w Polsce w latach 1945?1948?,Warszawska Firma Wydawnicza 2010.
PATRON:
Chrzescijanie.pl
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?