Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Dzienniczek zawiera osobiste zapiski s. Faustyny, polskiej zakonnicy zmarłej w 1938 r., wizjonerki i mistyczki, której Jezus zlecił przekazanie światu orędzia o Bożym miłosierdziu. Niezwykłe dzieło duchowe, zachwycające swą prostotą i mądrością. Kieruje ono do każdego z nas osobiste wezwanie do bezgranicznego zawierzenia Bogu, który jest „samym Miłosierdziem”.
365 dni ze Świętymi Karmelu - to publikacja dla wszystkich zabieganych pośród codziennej krzątaniny... o. Jerzy Zieliński proponuje w rytm każdego dnia włączyć myśl Świętego Karmelu, zatrzymać się na moment, rozważyć i co najważniejsze wprowadzić w życie...
Jakub, syn Izaaka, syna Abrahama... Drugi tom z serii ?Na Drogach Wiary? ukazuje burzliwe losy Jakuba, dojrzewanie w zawierzeniu Jedynemu oraz spełnianie się Bożej obietnicy danej Abrahamowi.
Seria ?Na Drogach Wiary? przybliża najważniejsze postaci Biblii. Ich dobór, jak i zamysł pełnej opowieści zamyka się w ostatniej książce cyklu: ?Aby się wypełniły Pisma?, jednak każdy tom stanowi odrębną całość poświęconą tytułowemu bohaterowi. Abraham, Jakub, Józef, Mojżesz, Jozue, Estera, Samson, Judyta, Saul, Dawid, Salomon, Rut... i wielu, wielu innych, którzy szli drogami nieraz bardzo trudnego dialogu z Bogiem. Drogami zmagań, zwątpień, buntów, poszukiwań, zdrad, ale i drogami zawierzenia, przyjmowania, zgadzania się z wolą Jedynego.
Autor, ks. Antoni Kajzerek, trzymając się ściśle przekazu biblijnego, przedstawia losy tych postaci z wielką pasją. Pozawala im przemówić pominiętą codziennością, możliwymi zachowaniami, zmaganiami, kreśli ich sylwetki charakterologiczne, a osobom drugoplanowym czy wpisanym w tło dziejów na kartach Pisma Świętego daje imiona, twarze, własną historię ? przez co wszyscy bohaterowie stają się bliżsi. Są autentycznymi świadkami odważnego życia opartego na wierze lub pokazują konsekwencje schodzenie z jej dróg. Czy mogą nam, ludziom w XXI wieku, w czymś pomóc, coś pokazać?
Mamy nadzieję, że lektura tej serii zarówno wzmocni w Czytelniku pragnienie sięgnięcia do źródła: do Pisma Świętego, jak i pomoże pokonywać własną, niepowtarzalną drogę wiary.
Z powodu materii przekazu (wpisy blogowe) teksty są krótkie. Są też lakoniczne, miejscami aż do granic zrozumiałości. Tak jest i musi być, by mogły dziedziczyć coś ze zwięzłości ewangelicznych narracji. Ta lakoniczność zmusza do namysłu, medytacji, a tekst biblijny otwiera się naprawdę dopiero przed medytującym, kontemplującym go. Inaczej pozostaje zamknięty i nie oferuje niczego poza swoją faktycznością. Uważam, że interpretacja tego tekstu musi wspomnianą własność posiadać ? musi dawać do myślenia. Przedstawione wykładnie czytań niedzielnych są w tym sensie wymagające ? nie są prostym brykiem do niedzielnego kazania. Mają związać myśl z tekstem ewangelicznym, pobudzić do refleksji, która ma mieć swój grunt w Biblii. / Ze wstępu Autora
Pierwszy tom kazań jednego z największych i najbardziej kontrowersyjnych mistyków średniowiecza.
Wyjdź całkowicie z siebie dla Boga, a On wyjdzie cały z siebie dla ciebie. Kiedy Bóg i człowiek wychodzą z siebie, to, co pozostaje, jest prostym Jednym.
Jeśli brak pobożności i skruchy sprawia ci ból, to właśnie jest teraz twoją pobożnością i surowością.
Niektórzy chcą patrzeć na Boga tymi samymi oczyma, którymi patrzą na krowę, i chcą kochać Boga tak, jak ją kochają. A kochają ją z powodu mleka i sera, ze względu na swoją własną korzyść.
Historia dzieł Mistrza Eckharta sama w sobie jest fascynująca, od jego wielkiego ucznia – XV-wiecznego mistyka Mikołaja z Kuzy począwszy, a na współczesnej kontynuacji edycji rozpoczętej przez Josefa Quinta (jego następcy to G. Steer i W. Klimank) skończywszy. Wydawnictwo W drodze nadając niniejszej edycji tytuł Dzieła wszystkie, odnosi tę formułę do dzieł wszystkich Mistrza Eckharta (dotąd odnalezionych i wydanych w Niemczech), które powstały w języku niemieckim (Spätmittelhochdeutsch). Oprócz tego istnieje cały zbiór dzieł łacińskich (Die latteinischen Werke, wyd. A. Zimmermann, L. Sturlese, t. 1-5).
Święty Benedykt (ok. 480-547) jest znany na świecie jako Główny Patron Europy i genialny autor pierwszej Reguły zakonnej na kontynencie europejskim. Jego duchowość i światły umysł wywarły wielki wpływ na rozwój życia, nauki i kultury w Europie. Zanim to się jednak stało był małym chłopcem, mieszkał w Nursji, we Włoszech, a rodzice mówili do niego: Benedictus, co znaczy: błogosławiony.
Błogosławiony Papież Jan Paweł II, przypominając jego słynne hasło: "Módl się i pracuj", dodawał zawsze z uśmiechem: "i nie bądź smutny"!
Książeczka jest kolejną pozycją w serii wydawniczej dla dzieci, której celem jest pomoc w zrozumieniu, jak ważne jest poznanie życia świętych, i jak może być ono inspirujące do przemiany swojego życia. Jest napisana bardzo prostym i przystępnym językiem i zawiera piękne ilustracje autorstwa Katarzyny Dąbrowskiej.
Święta Kinga (1234-1292) była córką króla węgierskiego, Beli IV, z dynastii Arpadów i żoną polskiego księcia krakowsko-sandomierskiego, Bolesława. W sposób heroiczny naśladowała cnoty Pana Jezusa i na różne sposoby umacniała wiarę Polaków. Przyczyniła się do odkrycia w Polsce największych na świece złóż soli kamiennej. Zanim to się jednak stało była małą dziewczynką, a rodzice nazywali ją Kunegundą.
Błogosławiony Papież Jan Paweł II powiedział o Kindze, że jest przykładem harmonii pomiędzy wyznawaną wiarą, a własnym życiem.
Książeczka jest kolejną pozycją w serii wydawniczej dla dzieci, której celem jest pomoc w zrozumieniu, jak ważne jest poznanie życia świętych, i jak może być ono inspirujące do przemiany swojego życia. Jest napisana bardzo prostym i przystępnym językiem i zawiera piękne ilustracje autorstwa Katarzyny Dąbrowskiej.
Papież Benedykt XVI nie podróżował tak często jak jego poprzednik. Przez ponad 7 lat odbył 24 podróże apostolskie. Odwiedził m.in.: Niemcy (3 razy), Hiszpanię (3 razy), Polskę, Czechy, Austrię, Francję, Portugalię, Wielką Brytanię. Podczas swojego pontyfikatu dwukrotnie był na kontynencie afrykańskim odwiedzając Kamerun, Angolę i Benin. Papież przyjął zaproszenie do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Był w Meksyku i w komunistycznej Kubie. Swoją najdłuższą pielgrzymkę odbył w 2008 roku do Australii na Światowe Dni Młodzieży. Wreszcie odwiedził Ziemię Świętą, czyli Izrael, Palestynę, Jordanię i Liban.
Każdy papież jest równocześnie prymasem Italii. Stąd Benedykt XVI oprócz podróży zagranicznych odwiedzał też poszczególne regiony państwa włoskiego, a tym samym diecezje włoskie w ramach odwiedzin duszpasterskich. Od kwietnia 2005 roku do października 2012 roku odbył ponad 30 takich podróży, nie licząc oczywiście letniego pobytu w Castel Gandolfo.
Niniejsza książka Włoskie podróże papieskie. Od Bari do Loreto zawiera opis 27 wizyt duszpasterskich Ojca Świętego na terenie Włoch.
"Kolejne wizyty i pielgrzymki Ojca Świętego zostają przez media najczęściej odnotowane i bardzo szybko zapomniane. Tymczasem te swoiste papieskie misje są przecież kontynuacją arcyważnych dla całego chrześcijaństwa podróży apostolskich sprzed wieków. Przypomina o tym ojciec Emil Pacławski ? baczny obserwator i komentator pontyfikatu Benedykta XVI".
Piotr Drzyzga, portal Wiara.pl
Przez ponad trzysta lat posługa egzorcystów w Kościele pozostawała w całkowitym zapomnieniu, dlatego też Ojciec Gabriele Amorth, przyjmując nominację na ten urząd, postawił przed sobą dwa cele. Pierwszym z nich była doraźna pomoc cierpiącym, którzy doświadczali działania złego ducha, a dotąd nie mieli się do kogo zwrócić, zaś drugim uświadomienie kapłanom znaczenia tej posługi. Dziś coraz więcej członków Kościoła – również świeckich – zdaje sobie sprawę z poważnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą lekceważenie wpływu mocy zła na nasze życie. Wciąż jednak nasza niewiedza daje wielką przewagę Szatanowi w walce między dobrem a złem.
W wyjątkowym wywiadzie udzielonym siostrze Angeli Musolesi, Ojciec Amorth opowiada o niezwykłych wydarzeniach, jakich był świadkiem podczas pełnienia obowiązków egzorcysty.
Książka „Wiara Kościoła Chrystusowego – moja wiara” jest zbiorem katechez wygłoszonych w parafii Świętego Krzyża w Lublinie, w ramach Roku Wiary, przez wybitnego kaznodzieję, znakomitego teologa życia duchowego, wieloletniego profesora KUL-u, twórcę Lubelskiej Szkoły Duchowości, autora licznych publikacji z zakresu teologii duchowości – Księdza Profesora Waleriana Słomkę.
Katechezy obejmują w całości poszczególne artykuły Składu Apostolskiego. Książka Księdza Profesora ukazuje się w osiemdziesiątą rocznicę jego urodzin.
Książka „Wiara Kościoła Chrystusowego – moja wiara” jest zbiorem katechez wygłoszonych w parafii Świętego Krzyża w Lublinie, w ramach Roku Wiary, przez wybitnego kaznodzieję, znakomitego teologa życia duchowego, wieloletniego profesora KUL-u, twórcę Lubelskiej Szkoły Duchowości, autora licznych publikacji z zakresu teologii duchowości – Księdza Profesora Waleriana Słomkę.
Katechezy obejmują w całości poszczególne artykuły Składu Apostolskiego. Książka Księdza Profesora ukazuje się w osiemdziesiątą rocznicę jego urodzin.
Modlitewnik. Pamiątka pierwszej Komunii Świętej to niezbędna pozycja dla każdej osoby przystępującej do I Komunii Świętej. W modlitewniku zamieszczono mały katechizm, ważne modlitwy, pieśni i litanie.
Duch Święty cały czas działa w Kościele, jednak w ostatnich dekadach widoczne jest obfite występowanie szczególnych jego darów, nazywanych charyzmatami.
Legendarna książka Shunryu Suzukiego, jedna z najważniejszych pozycji zachodniego zen, podręcznik dwóch pokoleń nauczycieli i uczniów tradycji zen soto znów w Polsce!
Po niemal trzydziestu latach wydajemy ponownie zbiór mów Dharmy wielkiego Japończyka, tym razem w przejrzanym i uzupełnionym tłumaczeniu, z opuszczonym przez poprzedniego wydawcę oryginalnym wstępem Zentatsu Richarda Bakera oraz nowym, napisanym specjalnie dla polskiego wydania wstępem innego ucznia roshiego Suzukiego, roshiego Jakusho Kwonga.
Umysł zen, umysł początkującego to pozycja podstawowa, obowiązkowa w każdej biblioteczce zachodniego buddysty, szczególnie podążającego drogą zen.
Jak świadczyć o wierze dzisiaj i jak doświadczać radości wiary? Niniejsze rozważania są odpowiedzią na zaproszenie Benedykta XVI, by w Roku Wiary, podczas modlitwy i w atmosferze skupienia, zgłębiać tajemnicę Boga. Jeśli On jest na pierwszym miejscu, wówczas nasze życie staje się uporządkowane. Doświadczenie wiary nieodłącznie wiąże się z walką duchową. Aby wytrwać w trudnościach życia, potrzebujemy tarczy wiary, bezgranicznego zaufania Bogu i pewności, że On nas przygarnia. Potrzebna jest także nasza gotowość do głoszenia Dobrej Nowiny w świecie tak często pozbawionym nadziei.Inspiracją niniejszych rozważań jest dla Autora bogata spuścizna świętych i teologów Kościoła, a także nauczanie na temat wiary przekazane przez bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.
Miecz w ręku chrześcijanina dla wielu bywa znakiem zgorszenia, dla innych jednak może się okazać symbolem nadziei i zwiastunem ocalenia. Bywało i bywa nadal tak, że swobodne wyznawanie i głoszenie wiary w Chrystusa możliwe jest tylko w enklawach chronionych przez miecz (czy jego zmodyfikowane, bardziej nowoczesne odpowiedniki) chrześcijańskich wojowników.
Modlitwy mieczy opowiada historie ludzi walczących w obronie wiary od czasów średniowiecza po współczesność. Ludzi, którzy mieczem wyrąbywali miejsce dla swobodnego głoszenia Ewangelii, którzy własnymi piersiami osłaniali miasta i świątynie. Obok mieczy pojawiają się w tych opowieściach indiańskie topory, koncerze polskich husarzy, kosy Wandejczyków i nowoczesne karabiny automatyczne. Są wiosłowe galery zwycięzców spod Lepanto oraz nowoczesny krążownik wspierający powstańców generała Franco, sztylet Karoliny Corday i biafrańskie samoloty szturmowe. Wśród ukazanych epizodów jest m.in. znana z ostatnio powstałego filmu Cristiada.
Te opowieści przedstawiają epizody często mało znane albo takie, których postrzeganie jest zafałszowane przez antychrześcijańskie czy antykatolickie stereotypy. Samo to czyni je ogromnie interesującymi, ale tym, co decyduje, że naprawdę warto sięgnąć po tę książkę, jest sposób ich opowiadania przez autora: dynamiczny, znakomicie oddający dramatyzm wydarzeń i intensywność dylematów, z którymi przyszło się mierzyć jego bohaterom.
Siostra Łucja dos Santos jest ostatnią wizjonerką z Fatimy. Jej oczy, które widziały Matkę Bożą, zamknęły się na zawsze dla spraw tej ziemi 13 lutego 2005 roku w klasztorze karmelitańskim w Coimbrze, gdzie spędziła większość swego życia jako skromna zakonnica. Ta kobieta była także wiernym stróżem trzech tajemnic, jakie Matka Boża jej powierzyła, ukazując się jej oraz Hiacyncie i Franciszkowi, jej małym kuzynom. Ostatnia tajemnica, wywołująca ogromny lęk, ujawniona 26 czerwca 2000 roku przez kardynała Josepha Ratzingera, dotyczyła zamachu, którego ofiarą 13 maja 1981 roku padł Jan Paweł II. W niniejszej książce przypomina się najważniejsze wydarzenia z bardzo intensywnej historii siostry Łucji, przeżywanej przez nią w prostocie i ze świadomością, że świat, jeśli chce przetrwać, musi wrócić do Boga i do wartości Ewangelii.
Piero Lazzarin, dziennikarz, przez lata redaktor naczelny czasopisma „Il Messaggero di sant’Antonio”, jest autorem wielu dzieł biograficznych, także związanych z historią i sztuką, między innymi bestselerowej Libro dei santi (Księga świętych), sprzedanej już prawie w dziesięciu tysiącach egzemplarzy.
Dlaczego połączony tekst Ewangelii dzieli się po złożeniu naturalnie na 10 ksiąg i 40 rozdziałów?
Skąd się wzięła druga odmienna genealogia Jezusa?
Dlaczego Ewangelia Łukasza ma inną chronologię niż pozostałe?
W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu zahacza o herezję?
Michał Heller w pasjonującej rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim opowiada o dwóch na pozór wykluczających się wartościach, które ukształtowały jego życie: religii i nauce. Wybitny uczony wspomina również wydarzenia ze swojego życia: trudy dzieciństwa na Syberii, studia, pracę duszpasterską i naukową w czasach komunizmu, a także dzieli się refleksją nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa i powszechnej znajomości nauki.
Spośród moich licznych fascynacji dwie okazały się szczególnie uporczywe i odporne na upływanie czasu: nauka i religia. Moją wadą jest to, że jestem zbyt ambitny. Zawsze chciałem robić tylko rzeczy najważniejsze. A czy może być coś ważniejszego od nauki i religii? Nauka daje nam Wiedzę, a religia daje nam Sens. Zarówno Wiedza jak i Sens są niezbędnymi warunkami godnego życia. I jest paradoksem, że obie te wartości często pozostają w konflikcie. Nierzadko spotykam się z pytaniem: jak potrafię je godzić? Gdy takie pytanie bywa zadawane przez naukowca lub filozofa, nieodmiennie dziwię się, jak wykształceni ludzie mogą nie dostrzegać, iż nauka nie czyni nic innego, jak tylko eksploruje Dzieło Stworzenia. ks. prof. Michał Heller
?Często, mówiąc o nauce i wierze, formułuje się banalne i płytkie stwierdzenia (np. ?cząsteczka Boga?) ? ks. Heller przeciwstawia im poważne i odpowiedzialne zadanie formacji ?ludzi-mostów? (on sam jest taką osobą?)
L?Osservatore Romano
?Zazwyczaj dialog między nauką a wiarą przypomina rozmowę dwóch głuchych ? rzadko spotyka się osoby, które łączą w swoim życiu naukę i wiarę: jedną z nich jest ks. Heller?
Il Manifesto
Prof. Michał Heller (ur. 1936), uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów tworzących swe kompozycje z liczb i matematycznych formuł. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Templetona, przyznawaną co roku przez amerykańską fundację o tej samej nazwie osobowościom, które wnoszą ?wyjątkowy wkład w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej?.
Nakładem Copernicus Center Press ukazały się jego książki Filozofia przypadku i Filozofia kosmologii.
Wyobrażasz sobie tego ostatniego apostoła? Jest stary i słaby. Jest już bliski śmierci, lecz ludzie w dalszym ciągu przynoszą wszystkich chorych tak szybko, jak tylko mogą, aby zdążyć przed jego śmiercią. Apostoł z ledwością po kolei kładzie ręce na chorych, lecz jego serce powoli przestaje bić...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?