Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Historia zakonów rycerskich stanowi pasjonującą lekturę, wzmocnioną tajemniczością, jaka je otaczała już od momentu powstania. Wiemy, że istniały także na ziemiach polskich, a nie zawsze jednak znamy ich współczesne dzieje. Autor stara się nie tylko przybliżyć przeszłość, ale też i wprowadzić w teraźniejszość funkcjonowania zakonów rycerskich w Polsce w XXI w.
Przeraża śmierć samotna, anonimowa, w obcym szpitalnym wnętrzu, wśród obcych i obojętnego personelu, który często wręcz unika umierającego pacjenta, czekając poza salą na ostatnie jego tchnienie.
Od zawsze śmierć człowieka traktowano jako istotne wydarzenie, zamykające jego wędrówkę po świecie. Była on zaskakująca, pełna tajemnicy, a przede wszystkim otwierała nowe perspektywy – wędrówkę po nowym, innym świecie.
Od starożytności próbowano więc zrozumieć jej siłę, a jednocześnie podpowiedzieć umierającym, co mają czynić, gdy już nadejdzie.
Tak powstała ars moriendi – „sztuka umierania”, czyli poradniki i podpowiedzi w jaki sposób towarzyszyć umierającym w ostatnich chwilach ich życia.
Ojcowie pustyni "ludzie upojeni Bogiem", jak nazywał ich Pseudo Makary, ziścili marzenia wszystkich zakochanych na przestrzeni dziejów. Ich serca płonęły, rozpalone Bożą miłością. Ten żar rozgrzewał nie tylko ich dusze, ale też ciała. Zjawisko to nazywa się hipertermią, co oznacza niezwykły wzrost temperatury organizmu. Skóra w okolicy serca świętej Gemmy Galgani była tak gorąca, że nie można było na niej dłużej przytrzymać ręki. Św. Stanisław Kostka musiał chłodzić swoje piersi zimnymi okładami, a serce św. Teresy z Avila było tak gorące, że chirurg w czasie sekcji jej zwłok, parząc się musiał wyciągać kilkakrotnie rękę zanim udało mu się je wydostać.
Dzisiejszy człowiek nie jest już tylko zafascynowany zewnętrznym światem, który go otacza, lecz próbuje na nowo wejrzeć w tajemnicę ludzkiej duszy. Pojawia się nagląca potrzeba szukania i odkrywania u współczesnego chrześcijanina własnej tradycji duchowej, która pomoże dostrzegać Boga w sposób nowy i fascynujący. Jedną z propozycji jest odkrycie na nowo nieprawdopodobnego doświadczenia duchowego Ojców Pustyni.
(...). Myśli zawarte w tekstach tej publikacji mogą być zachętą i służyć pomocą zarówno autorom tekstów i melodii kompozycji liturgicznych, by tworzyli nowe pieśni pełne ducha, jak też kierownikom odpowiedzialnym za stronę muzyczną liturgii, by troszczyli się o repertuar śpiewów zgodnych z powagą świętych obrzędów. W tym celu autor kreśli granice między pieśniami i piosenkami, a twórcom tekstów doradza, jaka powinna być ich struktura, by jako pieśni nadawały się do wspólnotowego wykonywania. Niech ta praca przyczyni się do większej chwały Bożej i pożytku uczestników liturgii!Ze wstępu
Tytułowa postać, niniejszego opracowania może stanowić idealny wzór do naśladowania dla współczesnego człowieka. Ks. Abp Jan Cieplak był osobą, którego charakteryzowała niezwykle bogata duchowość, jasny umysł, rozległa wiedza, głęboki humanizm, ofiarny i bezinteresowny patriotyzm. Był człowiekiem niespożytej siły woli i wielkodusznego charakteru. Wszystko kim był i co sobą prezentował oddał na służbę Kościoła, Ojczyzny i człowieka, służąc najwyższym wartościom dobra, prawdy i piękna, żyjąc na co dzień ideałami osobistej świętości. Pomimo ogromu przeciwności i prześladowań był niezłomnym świadkiem wiary i wierności swoim najwyższym ideałom. Łączył przy tym pogodę ducha, otwartość z urokiem osobistym, który pomagał mu w bezpośrednich licznych kontaktach ze wszystkimi, którzy korzystali z jego posługi. Był postacią z jednej strony niezwykłą, nieugiętą, z drugiej zaś, ze względu na swoją wielkoduszność, dobroć, otwartość i miłość bliską każdemu. Jego osoba jest symbolem prześladowania i męczeństwa Kościoła katolickiego, duchowieństwa i wiernych w Rosji zarówno pod rządami carów jak i bolszewików.
Kult świętych, a w szczególności Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa Chrystusa, jest integralną częścią liturgii Kościoła katolickiego. W przedstawianych nam postaciach Kościół wskazuje na wzory postępowania, a także wzywa tych, którzy przeszli przez życie przed nami i o których zbawieniu zaświadczył przez beatyfikację lub kanonizację, aby byli naszymi patronami i orędownikami przed tronem Boga.Nasze rozważania mają nam te postaci przybliżyć oraz wskazać problemy, jakie w oparciu o przytoczone przykłady wiążą się z naszym życiem. Przedstawiony tu zbiór rozważań powstał w ramach przygotowywania materiałów duszpasterskich. Nie charakteryzuje się jakimś planem. O niektórych świętych wiele nie mówi a innymi postaciami zajmuje się wielokrotnie, można jednak przypuszczać, że posłuży pomocą w drodze za pośrednictwem świętych do Boga.
Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co to jest opętanie i w jakim celu stosuje się egzorcyzmy? Interesuje Cię pogląd Kościoła Katolickiego na powyższe kwestie? A może chciałbyś się dowiedzieć, jak rzeczywiście wygląda obrzęd wypędzania demonów z ludzkiego ciała i czym różni się od mrożących krew w żyłach wizji, do których przywykłeś, oglądając filmy grozy i czytając horrory? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w książce Barbary Jakimowicz-Klein ""Opętanie i egzorcyzmy. Obrzędy liturgiczne Kościoła Katolickiego"".Autorka niezwykle rzetelnie i klarownie tłumaczy, na czym polega opętanie, jakie są jego przyczyny, formy oraz kryteria rozpoznawania. W sposób bardzo interesujący i bez szukania zbędnej sensacji zaznajamia czytelnika z katolickimi rytuałami, mającymi na celu wypędzenie z ludzkiego ciała duchów nieczystych. Ponadto wyjaśnia, co to są egzorcyzmy oraz przedstawia poszczególne etapy uwalniania człowieka spod władzy szatana. Dzięki niniejszej pozycji dowiesz się, dlaczego z roku na rok wzrasta liczba egzorcystów oraz jakie zagrożenia niesie z sobą okultyzm, spirytyzm, New Age czy satanizm. Odkryjesz sferę zjawisk paranormalnych. Zgłębisz arkana podświadomości oraz poznasz metody radzenia sobie z własnymi lękami, złością i stresem.
Szymon Piotr (Kefas), syn Jonasza, rybak z Betsaidy
Andrzej, brat Piotra, rybak z Betsaidy
Jakub (zwany Większym), syn Zebedeusza
Jan Ewangelista, syn Zebedeusza, brat Jakuba
Filip z Betsaidy
Bartłomiej – Natanael z Ptolemaidy
Tomasz (zwany Didymos)
Mateusz – Lewi, były poborca podatkowy
Szymon Kananejczyk (zwany Gorliwym)
Jakub, syn Alfeusza
Juda Tadeusz (Judas), syn Alfeusza, brat Jakuba
Judasz Iskariota, zdrajca Jezusa; po jego samobójstwie wybrany został Maciej.
Paweł z Tarsu
Zapraszamy do poznania niezwykłych i bezcennych relikwii zwiazanych z życiem Chrystusa i świetych Koscioła:
• najcenniejsze relikwie chrześcijanstwa: ich burzliwa historia i zwiazane z nimi ciekawostki,
• relikwie Jezusa i Meki Pańskiej, m.in.: Relikwie Żłóbka, Świety Graal, Całun Turyński i Całun z Manoppello, Suknia z Trewiru, Krzyz Prawdziwy oraz Chusta z Oviedo,
• relikwie świetych: Piotra, Ryty, Jana XXIII i ojca Pio,
• relikwie św. Jana Pawła II.
Ks. Władysław Bukowiński ponad 20 lat był duszpasterzem w Kazachstanie, gdzie spędził w więzieniach i obozach pracy ponad 13 lat. Dobrowolnie pozostał wśród zesłańców aż do śmierci w Karagandzie w warunkach totalitarnego zniewolenia i prześladowania wierzących.
11 września br. w Karagandzie odbędzie się jego beatyfikacja.
Listy ks. Bukowińskiego pochodzą z trzech okresów: pierwszy to okres przedwojenny, gdy był jeszcze klerykiem i księdzem w archidiecezji krakowskiej a później w Łucku; drugi okres obejmuje lata 1954–1958, kiedy duszpasterzował w Karagandzie, natomiast trzeci to lata 1961–1974, czyli po ostatnim uwięzieniu aż do końca życia. Publikowane listy są jedynie częścią korespondencji prowadzonej przez ks. Władysława.
Z listów przebija ogromna dobroć, życzliwość i serdeczne ciepło. Są one świadectwem wielkiego bogactwa ducha i ewangelicznego przeżywania wszelkich okoliczności życia. Z wielką prostotą zawarł w nich swoje wewnętrzne przeżycia, doświadczenia związane z pracą duszpasterską, jak też ostatni etap swego życia naznaczony chorobą i cierpieniem. Pisane przez niego listy są pokrzepiające, pełne optymizmu, nadziei, a nawet humoru. Pomijał w nich przeżycia z więzień i łagrów: nigdy nie skarżył się na tych, którzy go prześladowali.
W książce zachowano autentyczny styl ks. Władysława – specyficzne zwroty zawierające duży ładunek emocjonalny, będące dowodem wrodzonej życzliwości i poczucia humoru.
"Droga Miłosierdzia" napisana przez ks. Franciszka Ślusarczyka - Rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest wyjątkową książką, która pomoże wielu ludziom odnaleźć w Bożym Miłosierdziu źródło nadziei, pokój serca oraz potrzebne światło i siłę w dorastaniu do świętości.
Książka składa się z trzech części. Pierwsza z nich to spotkania z Mistrzem w blasku wiary, podczas Jego publicznej działalności, kiedy nie tylko głosi Dobrą nowinę, ale dokonuje cudownych dzieł, objawiając miłość ojca, który uzdrawia swoje dzieci na duszy i na ciele, a nawet wskrzesza umarłych do życia. Drugi etap prowadzi nas szlakiem wielkiego upokorzenia i cierpienia, jakiego doświadcza Jezus. na tym etapie on sam potrzebuje miłosierdzia ze strony ludzi, ale wciąż je nadal objawia pobudzając nie tylko Judasza czy Piotra do refleksji, ale otwierając już bramy raju dla skruszonego łotra. Trzeci etap „Drogi Miłosierdzia” to spotkania z Mistrzem już po zmartwychwstaniu, kiedy wlewa w serca uczniów przebaczającą miłość, pokój oraz nadzieję i umocnionych darami Ducha Świętego oraz władzą odpuszczania grzechów wysyła z orędziem Miłosierdzia do całego świata.
Trudne jest wędrowanie po świecie, kiedy nie doświadcza się gościnności gospodarzy, u których może się zatrzymać wędrowiec.
W tradycji wielu narodów, nie tylko chrześcijańskich, gościnność była uważana za szczególną cechę, która zachęcała do odwiedzania poszczególnych krajów czy pielgrzymowania do ich szczególnych miejsc kultu. Polska gościnność szlachecka towarzyszyła naszemu narodowi przez całe wieki. Gościnność to „kwiat cnót towarzyskich”, owoc cierpliwości i miłości chrześcijańskiej. Towarzystwo sąsiadów, przyjaciół i krewnych zawsze było mile widziane, a ich przybycie serdecznie przyjmowane. Pomimo pewnych wyrzeczeń dobrze dzieje się, kiedy gościnność jest powszechnie praktykowana.
Zbiory kazań ks. Pogodnego na rok A, B i C cieszą się wielkim uznaniem kapłanów. W swojej najnowszej publikacji autor dzieli się z czytelnikami propozycjami homilii pogrzebowych.
Małgorzata i Tomasz Terlikowscy opowiadają poruszające historie młodych kobiet, matek, kobiet dzielnych i mężnych, które przedłożyły życie swojego dziecka nad własne. Kobiet, które mimo ogromnej aborcyjnej propagandy wybrały życie swoich dzieci, a gdy trzeba - nawet oddały za nie swoje. Czasem, wbrew nieuchronnej diagnozie, wracały do zdrowia, ciesząc się dzieckiem, któremu daty szans^ się narodzić. Część z nich została wyniesiona na ołtarze, ale niektóre nie motywowały swoich działań wiarą czy pobudkami religijnymi. Chroniąc życie swojego dziecka kierowały się „tylko" miłością. Autorzy zamieścili w książce również argumenty na rzecz pełnej prawnej ochrony dzieci poczętych. Do książki dołączamy - zrealizowany przez Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza - dokumentalny film o Basi, u której w czwartym miesiącu ciąży zdiagnozowano nowotwór węzłów chłonnych. Lekarz prowadzący chciał ją leczyć, ale bez dziecka. Dla Michała i Basi nie było „ale". Czekali na Mateuszka pięć lat i wymodlili go, prosząc o cud poczęcia. W tych trudnych chwilach pojawiło się jednak światełko w tunelu…
Cudowny Medalik został „zaprojektowany” przez Matkę Bożą, która w 1830 roku objawiła się Katarzynie Labouré, zakonnicy ze zgromadzenia sióstr szarytek, w klasztorze przy Rue du Bac w Paryżu. Piękny album, który gorąco polecamy czytelnikom, opowiada o tajemnicach zawartych w obrazach przekazanych przez Maryję, a znajdujących się na awersie i rewersie Cudownego Medalika. Jak sie okazuje, Cudowny Medalik ma nam do przekazania o wiele więcej niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Zostały w nim ukryte niezwykle ważne treści o doniosłej roli Maryi w całym dziele zbawienia i ocalenia świata. Fascynująca opowieść – wzbogacona o piękne ilustracje – wprowadza nas w tajemnice paryskich objawień oraz uświadamia nam obfitość duchowych darów, jakie od niemal dwóch wieków otrzymują czciciele Cudownego Medalika.
Medalik Maryi Niepokalanej, z której dłoni promieniowało światło, rozpowszechniał się błyskawicznie, przynosząc wszędzie nie tylko cudowne uzdrowienia, ale także – i przede wszystkim – zdumiewające nawrócenia. Najgłośniejsze było wstrząsające nawrócenie młodego Żyda, który widział Matkę Bożą z promieniami. Młodzieniec należał do bogatej bankierskiej rodziny i nazywał się Alphonse Ratisbonne…
Fragment książki
Sługa Boża Teresa Neumann (1898-1962), której proces kanonizacyjny jest w toku, to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w dziejach współczesnego Kościoła. Prosta mieszkanka niemieckiej wioski Konnersreuth doświadczała ekstatycznych wizji, które zostały udokumentowane na taśmie filmowej i w nagraniach dźwiękowych. Odkąd otrzymała stygmaty, przez 36 lat, aż do śmierci nie jadła ani nie piła, przyjmowała jedynie Eucharystię. Zadziwiała profesorów wyższych uczelni swoją znajomością wymarłych starożytnych języków, których nigdy wcześniej się nie uczyła. Otrzymała również dar proroctwa, m.in. zapowiedziała klęskę i upadek nazistowskich Niemiec. Najsłynniejsze z jej proroctw odnoszą się do narodów Europy i świata, w tym także do Polski, dla której Teresa Neumann przepowiedziała wielką przyszłość…
Polska, która pierwsza karę poniosła, choć wina jej nie była największa, prędzej niż inni się podniosła. W czym zawiniła, przez to musiała doznać kary. Ale już bliski jest koniec jej pokuty. Wytrwa przy Kościele swoim i doczeka wyzwolenia. Nieprzyjaciołom swoim krzywdy pamiętać nie będzie, dobrem za zło zapłaci. Będzie mieć chwałę między narodami i skrzydła szeroko otwarte, rozszerzy też swoje granice. Weźmie narody wierne Kościołowi w nagrodę za swoją wierność.
fragment proroctwa przekazanego przez Teresę Neumann
Książka przedstawia narodziny kultu Bożego Miłosierdzia poprzez pryzmat życia św. Siostry Faustyny. Prowadzi nas ścieżkami jej posłannictwa od samego zarania - Głogowca i Świnic Warckich w sercu Polski, gdzie Helena Kowalska urodziła się i została ochrzczona. Przybliża trudną drogę do zakonu, do którego wstąpiła w Warszawie. Pokazuje miejsca najważniejszych objawień (Płock, Wilno), które zaowocowały obrazem Jezusa Miłosiernego i Koronką do Bożego Miłosierdzia. Zmierza do krakowskich Łagiewnik, gdzie Apostołka Bożego Miłosierdzia mieszkała najdłużej w swym życiu zakonnym i gdzie zakończyła ziemską wędrówkę, a skąd dziś mocno promieniuje orędzie niosące nadzieję ludziom na całym świecie. Album pokrótce prezentuje też miejsca w Polsce i na świecie, w których kult Bożego Miłosierdzia ma szczególnie znaczący wymiar.
Ta historia zdarzyła się naprawdę. Napisało ją życie, a Franz Werfel ubrał ją tylko w znane sobie słowa. Zresztą najpiękniejsze, jakie znał. Powieść Werfla, który swe ocalenie, o czym głośno mówił, zawdzięczał Maryi, przenosi nas do połowy XIX wieku, do Francji. Tam u stóp Pirenejów, nieopodal maleńkiej miejscowości o nazwie Lourdes, miało miejsce objawienie się tajemniczej Pani... To spotkanie z Maryją w pobliżu Massabielskiej groty dało początek niezwykłym wydarzeniom, które w Lourdes dzieją się do dziś...Bohaterką powieści jest Bernadetta Soubirous. Prosta, uczciwa dziewczyna, w której codzienność wchodzi Najświętsza Panna, sprawiając, że już nic nigdy nie będzie takie jak przedtem...Oto barwna i wzruszająca opowieść o tym, co stało się w Lourdes... opowieść, która może odmienić życie na zawsze...
Modlitewnik zawiera modlitwy do św. Judy Tadeusza:
- Litania do św. Judy Tadeusza
- O uproszenie potrzebnych łask
- W ciężkim strapieniu
- W chorobie ciała
- W chorobie duszy
- O codzienną opiekę
- W problemach małżeńskich
- Koronka do św. Judy Tadeusza i inne.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?