W tej strefie zapraszamy do nabycia książek z szeroko pojętej dziedziny jaką jest psychologia. Posiadamy podręczniki i poradniki kierowane do specjalistów psychiatrii i psychologii, a także uczniów i studentów. Poprzez poradniki z zakresu problemów emocjonalnych u dzieci i młodzieży czy okresu dojrzewania. Proponujemy poradniki dla ludzi biznesu, polityków, nauczycieli, dzieci i modzieży. Garść rozmaitych porad i rewolucyjnych technik, które pomogą otworzyć drzwi umysłu. Polecamy dobre książki psychologiczne. W ofercie psychologia społeczna, kliniczna, biznesu, rozwoju, zdrowia, sportu, psychologia umysłu, relacje międzyludzkie i wiele innych poradników.
Książka ta opisuje niezwykle ważną rolę rodziny w kształtowaniu następnego pokolenia oraz w rozwoju Kościoła i społeczeństwa.Zachęca rodziców i daje wiele praktycznych wskazówek, jak dzięki łasce Bożej możemy uczynić z naszych rodzin świątynie, dynamiczne i zjednoczone drużyny oraz źródła błogosławieństwa dla innych.Jezus powiedział do Zacheusza siedzącego na drzewie: Dziś muszę się zatrzymać w twoim domu.Pragnie On teraz zatrzymać się u nas w naszych rodzinach. Zejdźmy zatem i pospieszmy otworzyć Mu drzwi!Ze wstępu:""Zorganizowaliśmy spotkanie dla rodziców, aby opowiedzieć im o naszych celach i o tym, czego już doświadczamy wspólnie z dziećmi. Przyszło na nie z prawie stuosobowej grupy tylko dziewięć osób! Pracując w szkole, organizowaliśmy takie zebrania regularnie raz do roku i zawsze przynajmniej jeden rodzic dziecka był na nich obecny (najczęściej przychodzili oboje).Dlaczego? Ponieważ nie było im obojętne, kto uczy ich dziecko, chcieli poznać oceny, dowiedzieć się czegoś na temat zachowania czy postawy dziecka. Krótko mówiąc troszczyli się o jego przyszłość. Obecność dziewięciorga rodziców na naszym spotkaniu była dla nas ważną informacjąPewnej niedzieli jedna z dziewczynek została głęboko dotknięta przez Boga. Zachęciliśmy ją, by opowiedziała o tym wydarzeniu swoim rodzicom, niestety przez cały tydzień nie miała okazji tego zrobić, bo nie mieli oni dla niej czasu! Odnosiliśmy wrażenie, że co niedziela musimy zaczynać od zera. Rozmawiając z dziećmi, zdaliśmy sobie sprawę, że oprócz modlitwy przed jedzeniem i spaniem niewiele duchowych rzeczy działo się w ich domach.Zrobiliśmy mały sondaż wśród rodziców, z którego wynikało, że wielu z nich ma nastawienie w stylu: Wszystko jedno, co robicie z dziećmi w niedzielę, ważne, że mają one opiekę!. To pokazało nam, że popełniliśmy błąd: naszą pracę należało zacząć od rodziców. Popchnęło nas to ku szukaniu Boga, aby zrozumieć jego plan dla rodziny: jaka jest jej rola i odpowiedzialność w kształtowaniu kolejnego pokolenia?Zrozumieliśmy, że największym wyzwaniem nie jest to, co my robimy z dziećmi w niedzielę w kościele (choć nadal jest to rzecz ważna i niełatwa), ale by przekazać rodzicom wizję i wyposażyć ich w narzędzia pomocne do tego, by mogli praktykować wiarę w swoich własnych domach rodzinnie.""
Krótka notka:Zobacz, jak praktykując czystość, objawiać piękno Boga w świecie.Długa notka:Czystość jest darem Bożym, łaską, owocem działania Ducha. Duch Święty uzdalnia odnowionego wodą chrztu do naśladowania czystości Chrystusa.Katechizm Kościoła KatolickiegoPraktykowanie cnoty czystości tradycja łączy ze szczególną miłością do Maryi. Ta zasada znalazła odzwierciedlenie w życiu św. Maksymiliana Kolbego, niezastąpionego przewodnika na drodze dojrzewania świętości. Czystość ma wymiar ewangelizacyjny. Najgłębszy sens i wartość znajduje w odniesieniu do życia wiecznego. Zobacz, jak praktykując czystość, objawiać piękno Boga w świecie.
Program skierowany jest do rodziców i katechetów. Jego głównym celem jest pomoc rodzicom w kształtowaniu duchowym dziecka oraz usystematyzowanie przygotowań do wcześniejszego przyjęcia przez nie sakramentu Komunii Świętej. Program zawiera zestawienie tematów, które powinny być z dziećmi omówione, a także wskazówki pedagogiczne i formacyjne. „Chrystus powiedział do apostołów: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im» (Mk 10, 14). (...) Te słowa Kościół zawsze odnosił do praktyki sakramentu chrztu świętego udzielanego niemowlętom, a także w odniesieniu do Komunii Świętej. (...)Chcemy więc pomóc przede wszystkim rodzicom w spełnieniu pragnienia Chrystusa, jakie ma On wobec ich dzieci. Jednocześnie chcemy uświadomić im, że to na nich, rodzicach, spoczywa obowiązek przygotowania dziecka do przyjęcia sakramentów świętych”.
W zamyśle autora, mistrza Dzogczen Czogjala Namkhai Norbu, ""Brama do nauk"" (bstan pa la jug pa'i sgo) to książka, która przedstawia charakterystyczne cechy całości nauk buddyzmu tybetańskiego. Niniejszy tom opiera się na wielu cytatach z oryginalnych tekstów wielkich tybetańskich mistrzów, takich jak Longczenpa, Dzigme Lingpa, Dziamgon Kongtrul, Dza Paltrul, Dziu Mipham i Adzom Drugpa, przedstawiając fundamentalne aspekty mahajany i wadżrajany, które praktykujący musi poznać i wcielić w życie na ścieżce prowadzącej do stanu Buddy. Wyjaśnienie poglądów różnych pojazdów przedstawione zostało na podstawie słynnej Girlandy poglądów (man ngag lta ba'i phreng ba), jednego z niewielu tekstów skomponowanych pierwotnie przez żyjącego w ósmym wieku mistrza z Oddijany, Padmasambhawę, wraz z komentarzem Rongzompy i innych nauczycieli.
Rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi, uzupełnione o tajemnice Światła, opracowane w oparciu o teksty Pisma Świętego i ""Dzienniczka"" św. Siostry Faustyny. Rozważanie każdej z tajemnic składa się z trzech części. Na początku przywołany jest wyrażający daną tajemnicę fragment Pisma Świętego. Drugą część stanowią rozważania św. Siostry Faustyny. Zakończenie stanowi krótka modlitwa wprowadzająca do medytacji różańcowej.
Rytuał przekazu mocy zwany jest czasem nieodzowną bramą prowadzącą do buddyzmu wadżrajany. Uaktywnia on nasze wrodzone prawo do oświeconego władania naszym życiem i praktyką duchową. ""Przekaz mocy"" to tekst napisany w sposób jasny i przejrzysty; zawiera on bogactwo wyjaśnień dotyczących wszystkich kluczowych punktów buddyjskiego treningu, zwłaszcza ścieżki wyzwolenia mahamudry i dzogczen.Ludzie, którzy nie mają ambicji zostać wielkimi uczonymi, chcą się natomiast skupić na faktycznym urzeczywistnieniu ostatecznego celu wadżrajany, powinni przestudiować kilka tekstów Tsele Natsok Rangdrola. Znajdą w nich kluczowe wyjaśnienia, które stanowią samo serce Dharmy.- Czokji Nima RinpoczeW buddyzmie nie ma nauk, które byłyby nieskuteczne bądź płytkie; jeśli danej osobie nie udaje się osiągnąć dojrzałości wyzwolenia, problem leży po jej stronie. Dlatego proszę was, ćwiczcie się pilnie, by móc połączyć nauki z własnym umysłem - bez względu na to, jaki system Dharmy praktykujecie. Taka jest moja szczera modlitwa skierowana do przyszłych pokoleń.- Tsele Natsok Rangdrol
Książka ""Lustro: Rady dotyczące obecności i świadomości"" została napisana podczas spotkania Wspólnoty Dzogczen w Lu Cumitoni w Sardynii podczas świąt Bożego Narodzenia w 1977 r.W bardzo prosty a jednocześnie głęboki sposób wyjaśnia ona trzy fundamentalne aspekty ścieżki dzogczen: (1) pogląd, czyli intuicyjne zrozumienie naszego pierwotnego stanu, (2) medytację, czyli zastosowanie tej wiedzy w praktyce i (3) postępowanie, czyli integrację medytacji ze wszystkimi codziennymi czynnościami.Czogjal Namkhai Norbu Rinpocze napisał ją głównie po to, by zdefiniować pojęcia świadomości i jej ciągłej obecności, które mogą zastąpić wszystkie zasady i ograniczenia obecne w różnych tradycjach religijnych. Książka zawiera również komentarz Autora, którego udzielił, prezentując tekst swoim uczniom.Czogjal Namkhai Norbu często mawiał: ""Dzogczen nie mówi ci, byś zmienił swoją religię, filozofię czy ideologię, byś stał się kimś innym niż jesteś. Nauki dzogczen proszą cię tylko, być spojrzał na siebie i odkrył klatkę, którą zbudowałeś ze wszystkich swoich ograniczeń i uwarunkowań. Dzogczen uczy również, jak wydostać się z tej klatki nie tworząc kolejnej - jak stać się prawdziwie wolną, autonomiczną osobą"".
KJE HO!Inteligentna istoto, posłuchaj!Jeżeli praktykujesz dharmę w zgodzie z rzeczywistą sytuacją, wszystko staje się szlachetne.Natychmiastowa obecność twojego pierwotnego stanuJest samodoskonała w samej swojej naturze.To cudowne!- Ugjen Tendzin""Teczowe ciało"" to niezwykła biografia Togdena Ugjena Tendzina (1888-1962), tybetańskiego jogina, który w chwili śmierci osiągnął tęczowe ciało - rozpuszczenie fizycznego ciała w esencji pięciu żywiołów. Jest to najwyższe osiągnięcie duchowe w Dzogczen, esencji buddyzmu tybetańskiego.Jego siostrzeniec, Czogjal Namkhai Norbu, jeden z najwybitniejszych mistrzów Dzogczen, napisał tę książkę, opierając się na swoich wspomnieniach i notatkach z rozmów z wielkim joginem i jego uczniem Salą Karma Samtenem. Autor przedstawia niełatwe dzieciństwo Togdena, okoliczności prowadzące do spotkania z jego duchowym mistrzem i trudną ścieżkę samorealizacji. Na końcu Czogjal Namkhai Norbu opisuje śmierć Ugjena Tendzina po uwięzieniu go przez Chińczyków, kiedy to świadkowie ujrzeli w szatach mistrza miniaturowe ciało, które następnie zupełnie zniknęło.
Jeśli się dobrze przyjrzymy, zauważymy, że większość z nas jest jak kamień w wodzie. Być może mówimy o bodhiczitcie, o działaniu dla pożytku innych i o wielu innych miłych rzeczach, żyjąc w miłej atmosferze, jednak w istocie przypominamy kamień. Zwykle rzeczy pozostawione w wodzie stają się miękkie ale nie kamień: ten zawsze pozostaje twardy, ponieważ taki jest jego stan. Nigdy się nie rozluźnia i nawet po upływie wielu wieków nie przychodzi mu nawet na myśl, by się zintegrować z wodą. Nawet jeśli pozostanie w wodzie przez tysiące lat, to kiedy go rozłupiemy, okaże się, że w środku nadal jest suchy. W ten sposób nasze ego nigdy nie integruje się z naukami, potrafi jedynie wymawiać wiele miło brzmiących słów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku profesorów-erudytów, którzy udzielają wykładu, a potem wszyscy mówią: Ach, jaki pan jest elokwentny, co za wspaniały wykład. Tak naprawdę jednak niczego nie zintegrowaliśmy ze sobą, a nasz stan nie zmienił się na jotę. Nauki nie mogą więc stać się czymś takim musimy zintegrować je w sobie. Aby jednak to zrobić, musimy się nieco otworzyć: musimy się obserwować i zrozumieć nasz stan.- Czogjal Namkhai NorbuNiniejsza kolekcja nauk Czogjala Namkhai Norbu obejmuje szereg zagadnień stanowiących podstawy buddyzmu tybetańskiego: cztery świadomości, które odwracają umysł od cyklicznej egzystencji, schronienie i umysł oświecenia, trzy święte zasady, metody oczyszczania negatywnej karmy i gromadzenia zasługi oraz wyjaśnienia na temat stanu wadżry.
"Zwierciadło uważności" to zbiór nauk dotyczących niekończącego się cyklu doświadczeń czterech bardo - życia, śmierci, stanu pośredniego i odrodzenia - z perspektywy buddyzmu tybetańskiego. Ich celem jest zainspirowanie praktykującego i pomoc w wyzwoleniu się z iluzorycznej egzystencji - przebudzenie do pełnego oświecenia dla pożytku wszystkich istot.
Wyjaśnienia te są przejrzyste, łatwe do zrozumienia, nieprzesadnie długie. Sam tekst - zrozumiały i zawierający kluczowe zagadnienia - zawiera również bezpośrednie instrukcje, pochodzące z ustnego przekazu wykwalifikowanych mistrzów. Ja, stary Dilgo Khjentse, namówiłem mojego ucznia, Erika Pemę Kunsanga, aby przetłumaczył tę książkę na angielski. Można ufać jej słowom.
- Dilgo Khjentse Rinpocze
Autor, Tsele Natsog Rangdrol, znany jest jako jeden z najbardziej uczonych i spełnionych mistrzów buddyjskich XVII w.
Spis treści
Wstęp Jego Świątobliwości Dilgo Khjentse
Wstęp Tulku Czieki Nimy
Przedmowa tłumacza z tybetańskiego
Podziękowania
Wprowadzenie
Prolog
1. Naturalne bardo życia
2. Bolesne bardo umierania
3. Promienne bardo dharmaty
4. Karmiczne bardo stawania się
Epilog
Posłowie od tłumacza
Appendyks: Tantry Dzogczen
Słowniczek
Ostatnie słowa Tsele Natsog Rangdrola
""Lampa, która oświetla ciasne umysły"" to niezwykła historia Khjentse Czokji Łangcziuka (1909-1960), reinkarnacji wielkiego dziewiętnastowiecznego mistrza Dzimjanga Khjentse Łangpo. Autor, światowej sławy nauczyciel buddyjski i uczony, a równocześnie siostrzeniec i uczeń Khjentse Czokji Łangcziuka, opisuje ze szczegółami ważne zdarzenia dotyczące życia Czokji Łangcziuka, jego duchowe praktyki i wyzwania, które spotkały go podczas zmian politycznych w Tybecie. Stroniący od ograniczeń religijnych struktur i zainteresowany wyłącznie duchową praktyką Khjentse został uwięziony przez Chińczyków po inwazji na Tybet i zmarł w więzieniu w 1960 r. Dziesięć lat później syn Czogjala Namkhai Norbu, Khjentse Jeszie, został rozpoznany przez J. Św. Sakja Tridzina, głowę szkoły Sakjapa, jako reinkarnacja Khjentse Czokji Łangcziuka.Ta książka to fascynująca opowieść o jednym z najważniejszych lamów dwudziestowiecznego wschodniego Tybetu, aż do jego śmierci na kilka lat przed nadejściem rewolucji kulturalnej i odrodzenia się we Włoszech. Opowiedziana z perspektywy tradycyjnej tybetańskiej hagiografii historia przedstawiona w niniejszej książce wypełniona jest szczegółami dotyczącymi życia różnych tybetańskich mistrzów tego okresu- Janet Gyatso, profesor studiów buddyjskich na Uniwersytecie Harvarda; autorka książek Apparitions of the Self, In the Mirror of Memory oraz Women in Tibet""Lampa, która oświetla ciasne umysły"" to niezwykła opowieść o życiu jednej ze słynnych inkarnacji Khjentse Łangpo, napisana przez jego siostrzeńca i słynnego buddyjskiego nauczyciela. Jest to również zapis duchowego życia w Tybecie z punktu widzenia buddyjskiego mistrza znajdującego się w tradycyjnym środowisku, a następnie - w burzliwych i pełnych przemocy okolicznościach, które naznaczyły historię Tybetu w drugiej połowie XX wieku.- Elliot Sperling, profesor studiów euroazjatyckich na Uniwersytecie Indiana
Niniejsza książka stanowi bogaty zbiór cennych nauk udzielonych przez słynnego mistrza Dzogczen, Czogjala Namkhai Norbu, w różnych częściach świata. Dzogczen, czyli ścieżka Pełnej Doskonałości, stanowi esencję buddyzmu tybetańskiego. Nie jest to ani religia, ani tradycja, ani filozofia. Jak mówił Czogjal Namkhai Norbu: Dzogczen jest ścieżką samowyzwolenia, dzięki której można odkryć swoja prawdziwą naturę.Dzogczen jest naszym prawdziwym stanem, nie tylko nazwą nauk. W Dzogczen nauczyciel daje uczniom metody, dzięki którym mogą odkryć, kim naprawdę są. Dzięki zwięzłym, przejrzystym i precyzyjnym wyjaśnieniom, Namkhai Norbu umożliwia wszystkim zapoznanie się z tymi głębokimi naukami. Książka przeznaczona jest dla wszystkich tych, którzy poszukują odpowiedzi na fundamentalne pytanie o cel istnienia, jak również dla wszystkich praktykujących buddyzm, bez względu na tradycję.
Amerykańska psycholog Angela Duckworth pokazuje rodzicom, studentom, pedagogom, sportowcom i ludziom biznesu ? zarówno doświadczonym, jak i tym świeżo upieczonym ? że tajemnicą wyjątkowych osiągnięć nie jest wyłącznie talent oraz łut szczęścia, ale szczególne połączenie pasji i wytrwałości, które autorka nazywa ?uporem?. Dzięki tej książce poznasz odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego wszelkie wysiłki wkładane w realizację celu liczą się dwukrotnie? Jak można nauczyć się uporu bez względu na iloraz inteligencji lub okoliczności? Co rozbudza życiowe pasje? Jak dużą część skutecznego postępowania stanowi cierpienie, a jak dużą euforia? Co jest lepsze dla dziecka: pobłażliwość czy wysokie standardy? Na czym polega magia Reguły Trudnych Spraw? Przez całe dziesięciolecia psychologowie szukali tajemnicy sukcesu, ale to Duckworth ją odnalazła... I nie tylko wyjawiła nam, na czym polega sekret, ale też jak zrobić z niego użytek.Daniel Gilbert, autor książki Na tropie szczęścia Zaangażowanie, z którego wyrasta pasja, sprawia, że ludzie stają się aktywni i uwalniają swój potencjał. Gorliwość oraz determinacja, podsycane entuzjazmem, wyzwalają energię, która pozwala przenosić góry. Ta książka potwierdza, że każdy z nas może zmieniać świat na lepsze.Sławomir Lachowski, twórca MBanku, innowatorUpór stanowi przekonującą i fascynującą odpowiedź na kult intelektualnego dogmatyzmu. Duckworth przypomina, że ludzie sukcesu wyróżniają się charakterem i wytrwałościąMalcolm Gladwell, autor książek Punkt przełomowy, Błysk! Potęga przeczucia i Poza schematem Osiągnęłam największy sukces - pokonałam nałóg alkoholowy! Przypadek? Miałam szczęście? Ktoś zrobił to za mnie? Nie. To ciężka praca, konsekwencja i pasja, z jaką zaczęłam się uczyć nowego życia spowodowały, że mogę powiedzieć: Jestem szczęśliwa! UPÓR jest tym, co prowadzi nas do sukcesu: zawodowego czy osobistego, a książka Angeli Duckworth w doskonały sposób to udowadnia. Polecam.Ilona Felicjańska, modelka, działaczka społeczna
Książka Wyrazić nienazwane. Językowo-kulturowy obraz zapachu we współczesnej polszczyźnie jest pierwszą w polskim językoznawstwie monografią poświęconą zapachowi. Jej problematyka mieści się w nurcie semantyki doznań zmysłowych, jednak w wielu aspektach książka wykracza poza ściśle semantyczny obszar, odwołuje się bowiem do wiedzy z zakresu historii i teorii kultury, psychologii poznawczej, neurofizjologii, a nawet perfumiarstwa reprezentuje więc dużo szersze, interdyscyplinarne, antropologiczne ujęcie zagadnienia. Podstawowym paradygmatem wykorzystywanym w opracowaniu są założenia kognitywizmu, który nie tylko traktuje język jako narzędzie porozumiewania się ludzi, ale także widzi jego ścisły związek ze zdolnościami poznawczymi człowieka. Przyjęcie tych założeń pozwoliło poszerzyć pole obserwacji i wzbogacić analizy lingwistyczne o informacje z zakresu innych dyscyplin, co znacząco przysłużyło się wyjaśnianiu poznawczego i kulturowego tła mechanizmów językowych dotyczących zapachu.Praca Ilony Witkowskiej wyróżnia się głębokim zrozumieniem istoty badań kognitywnych. Są one trudne i bardzo szerokie, wymagają interdyscyplinarnego, holistycznego ujęcia tematu zgodnie z założeniem, że znaczenie językowe to efekt integracji wielu płaszczyzn doświadczenia i poznania: procesów biologicznych, wiedzy kulturowej, doświadczeń społecznych i innych czynników, tworzących całościową wiedzę człowieka o świecie. [] Jednocześnie [wymagają] właściwych proporcji: to język stoi w centrum zainteresowań lingwisty, trzeba więc zachować wyrazisty językoznawczy profil badań i postawić konkretne cele dotyczące opisu wybranych faktów językowych. Badania lingwistyczne rozumiane zgodnie z ideą kognitywizmu są więc niełatwe i pracochłonne. [] Autorce udało się podjąć te wszystkie wyzwania z sukcesem.dr hab. Dorota Filar, prof. UMCSIlona Witkowska doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, badaczka zjawisk językowo-kulturowych, zagadnień socjolingwistycznych, pragmalingwistycznych oraz kognitywnych, lektorka języka polskiego jako obcego. Rozprawę doktorską napisaną pod kierunkiem profesor Aldony Skudrzyk obroniła z wyróżnieniem w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Przedmiot monografii stanowi charakterystyka konwencji sitcomu amerykańskiego wytypowanych na podstawie analizy trzech niezwykle popularnych seriali z tego gatunku. Autorka odpowiada na pytania, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć tłumacze sitcomów i jak znajomość specyfiki genologicznej tych seriali może ułatwić im pracę.Rozprawa ma charakter pionierski odnośnie badania zjawiska sitcomu w jego specyfice genologicznej oraz pod względem stosowania typowych dla niego strategii i technik translacyjnych. Ma charakter pionierski także pod względem innowacyjnego zastosowania metodologii opartej na paradygmacie antropocentrycznym, co okazało się [] zabiegiem bardzo skutecznym, cennym i odważnym, udowadniając jednoznacznie, że antropocentryzm pozwala na realne dochodzenie do prawdy naukowej i jej obiektywizację.Z recenzji prof. Jerzego ŻmudzkiegoW ogóle wysoko ocenić należy zdolność [] Kwiryny Proczkowskiej do podejmowania interesującej naukowej polemiki. W odniesieniu do niektórych punktów tej polemiki Doktorantka wykazuje nawet dużą dozę naukowej odwagi. Nie oznacza to jednak, że przedstawione w rozprawie rozważania prowadzone są jedynie w stylu negacji. Doktorantka dostrzega wartości poznawcze dotychczasowego dorobku translatoryki i implementuje jego elementy do opisu eksplikacyjnego wyznaczonego w rozprawie przedmiotu badań.Z recenzji prof. Sambora GruczyKwiryna Proczkowska doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwa. Absolwentka filologii germańskiej i angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Z zawodu i pasji tłumacz. Pilnie śledzi rozwój technologii wspomagających proces tłumaczenia. Jej zainteresowania badawcze to tłumaczenie audiowizualne oraz tłumaczenie humoru.
Mądry głupiec - pasjonująca historia postaci błazna na przestrzeni wiekówDziwna postać błazna całe wieki fascynowała ludzi. Zarówno wielkich twórców jak i prostych kaznodziejów, natchnionych średniowiecznych mistyków, drobnych kupców i potężnych książąt, teologów i filozofów. Ogniskowały się w niej lęki i marzenia człowiecze, strach, agresja i wszelkie możliwe dewiacje. W błazeńskim kostiumie i kapturze z dzwoneczkami chadzały śmiech i gorzka ironia, obsceniczny żart i bolesna prawda.Błazen. Dzieje postaci i motywu to niezwykła praca omawiająca nawet te najstarsze wizerunki błazna. Dzięki niej mamy szansę zajrzeć do starożytnego Egiptu, do Grecji i Rzymu, a także poznać dzieje błaznów dworskich i wiejskich wesołków bohaterów ludowej kultury śmiechu, w której ważną rolę odgrywa Arlekin, błazen w kostiumie zszytym z kolorowych rombów.
Książka Sylwii Gawłowskiej Ciechowski. Oblicza autorskości jest pierwszą monografią poświęconą analizie twórczości wybitnego kompozytora, autora tekstów piosenek, wokalisty, producenta i poety – lidera zespołu Republika. Kluczem odczytania dokonań Ciechowskiego jest dla Gawłowskiej pojęcie autorskości, realizującej się na wszystkich poziomach tej twórczości i obecnej także we wszystkich inicjatywach, które powstały „po Ciechowskim” – na motywach albo z inspiracji jego dokonań. Kontekstami, po jakie sięga autorka, są nie tylko biografia Ciechowskiego oraz „nowe sytuacje” polskiego rocka. Sylwia Gawłowska wpisuje autorskie projekty swojego bohatera w szerokie konteksty kulturowe, uruchamiając takie tropy, jak: pokoleniowość i transgresyjność, egzystencjalizm i neoegzystencjalizm, utopia i antyutopia.
Na świecie żyje 70 mln psychopatów. Skąd się wzięli i jak działa ich mózg?Czy zło ma biologiczne korzenie? Kto zostaje psychopatą i czy każdy psychopata musi być mordercą? Jakie cechy charakteryzują psychopatów? Dlaczego niektórzy ludzie są w stanie zabijać z zimną krwią i nie czuć z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia? A wreszcie: czy psychopatię można leczyć? Uznawany za jednego z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie neurobiologii dr Dean A. Haycock specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym. Na łamach swojej najnowszej książki próbuje odpowiedzieć na pytania, które od lat zadają sobie naukowcy, dziennikarze oraz fani kryminałów i thrillerów.
Jezus Chrystus nas zbawia. Karty pracy dla VI klasy szkoły podstawowej"" stanowi część serii kart pracy pt. ""Z Bogiem przez życie"" przygotowanych przez grono specjalistów w zakresie katechetyki, związanych ze środowiskiem akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zadania zawarte w Kartach są zróżnicowane tak, aby maksymalnie angażować ucznia w proces katechetyczny. Ich logiczna i przejrzysta struktura sprawia, że treści w nich prezentowane będą szybko i skutecznie przyswajane przez dzieci.
Jezus Chrystus nas zbawia. Podręcznik dla VI klasy szkoły podstawowej"" stanowi część serii podręczników pt. ""Z Bogiem przez życie"" przygotowanych przez grono specjalistów w zakresie katechetyki, związanych ze środowiskiem akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W jednostkach lekcyjnych wykorzystano wiele metod i materiałów, które dynamizują przebieg katechezy i angażują uczniów. Kolorowe ilustracje, logiczna i przejrzysta struktura lekcji sprawią, że treści w nich prezentowane będą szybko i skutecznie przyswajane przez dzieci.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?