Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
Autor zwięźle i przestępnie omówił wszystkie etapy rozwoju prenatalnego człowieka. Książka jest bogato ilustrowana kolorowymi schematami, obrazami ultrasonograficznymi płodu prawidłowego i płodu z wadami wrodzonymi, a także archiwalnymi preparatami histologicznymi zarodka we wczesnym stadium rozwoju oraz rycinami zarodka uzyskanego metodami zapłodnienia in vitro.Nowe wydanie podręcznika, przy zachowaniu dotychczasowego podziału na część ogólną i szczegółową, zostało unowocześnione i poszerzone o wiele istotnych zagadnień.Oddzielne rozdziały poświęcono najważniejszym molekułom rozwojowym i ich znaczeniu w kontroli molekularnych szlaków rozwojowych oraz komórkom grzebienia nerwowego. Uaktualniony został podrozdział dotyczący płodowego zespołu alkoholowego.Piąte wydanie podręcznika wzbogacone zostało w nowe ryciny, które w przypadku embriologii są szczególnie istotne.Podręcznik adresowany jest przede wszystkim do studentów medycyny i lekarzy, ale korzystać też z niego powinni studenci innych kierunków studiów medycznych: fizjoterapii, zdrowia publicznego, biotechnologii, dietetyki, a także niektórych wydziałów uniwersyteckich.
Mukowiscydoza do niedawna była domeną pediatrów. Zmiany epidemiologii mukowiscydozy, związane z wydłużającym się przeżyciem chorych, ale także z wprowadzeniem badania przesiewowego noworodków, sprawiły, że obecnie do każdego lekarza może trafić chory na mukowiscydozę. Z tego powodu znajomość problemów, jakie wiążą się z tą chorobą, wydaje się niezbędna dla lekarzy wielu specjalności, jak również studentów. Wiedza dotycząca mukowiscydozy rośnie bardzo szybko, przykładowo w roku 2011 w systemie PubMed odnotowano 1843 publikacje na ten temat.
Założeniem niniejszego opracowania było praktyczne przedstawienie zagadnień związanych z postępowaniem z chorymi na mukowiscydozę. Do powstania tej książki przyczyniły się osoby, które na co dzień zajmują się omawianymi problemami. Z konieczności oparliśmy się tylko na wybranych publikacjach, a ze względu na szybki postęp część prezentowanych informacji prawdopodobnie szybko straci aktualność (np. dotyczące leków). Z racji ograniczenia objętości niezbędny był wybór zagadnień do omówienia, a także ich zwięzłe, skrótowe przedstawienie. W związku z tym w książce nie znalazło się wiele ważnych tematów, jak np. opieka terminalna, szczegóły postępowania w niektórych powikłaniach, problemy związane z przechodzeniem pod opiekę internistyczną czy perspektywy terapii tej choroby. Świadomie pozostawiliśmy tradycyjne mianownictwo mutacji, uznając, że jest lepiej znane Czytelnikowi.
Leki stosowane w mukowiscydozie badane były początkowo u chorych dorosłych, później stopniowo wprowadzano je w młodszych grupach wiekowych. Ich stosowanie u młodszych chorych często nie jest poparte bezpośrednimi dowodami wynikającymi z badań klinicznych, lecz jest konsekwencją ekstrapolacji wyników osiągniętych w starszych grupach wiekowych lub postępu wiedzy medycznej. Z tego powodu dawkowanie wielu leków zalecanych w mukowiscydozie (zwłaszcza antybiotyków, w odniesieniu zarówno do wieku, jak i wysokości dawki) często wykracza poza charakterystykę produktu leczniczego, lecz oparte jest na aktualnej wiedzy medycznej. Choć dołożyliśmy wszelkiej staranności, nie możemy wykluczyć ryzyka błędów czy nieścisłości, za które z góry przepraszamy.
Mam nadzieję, że książka spotka się z zainteresowaniem i będzie przydatna wszystkim, którzy zajmują się chorymi na mukowiscydozę.
Henryk Mazurek
Dr hab. n. med., prof. Nadzwyczajny
SZANOWNI PAŃSTWO
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, obejmująca zatorowość płucną i zakrzepicę żył głębokich, jest trzecią co do częstości ostrą chorobą układu krążenia. W ostatnim czasie dokonał się prawdziwy przełom w jej diagnostyce. Wielorzędowa tomografia komputerowa jest już powszechnie dostępna, a badania ultrasonograficzne układu żylnego wykonywane są coraz częściej. Wszystko to sprawia, że zarówno zatorowość płucna, jak i zakrzepica żylna są lepiej rozpoznawane. Nadal obowiązują wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) z 2008 r. dotyczące diagnostyki i leczenia zatorowości płucnej, a w lutym 2012 r. pojawiły się wytyczne American College of Chest Physicians, w których omówiono diagnostykę i leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W ubiegłorocznych wytycznych ESC dotyczących postępowania u ciężarnych z chorobami układu krążenia sprecyzowano zasady zapobiegania, diagnostyki i leczenia zatorowości płucnej w tej grupie kobiet.
Jako pracownicy referencyjnego ośrodka diagnostyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej mamy świadomość tych wszystkich zmian i ich klinicznego znaczenia. Dlatego też postanowiliśmy przygotować opracowanie adresowane przede wszystkim do lekarzy praktyków, którzy na co dzień podejmują decyzje diagnostyczne i terapeutyczne. Książka w sposób przystępny przedstawia współczesną diagnostykę zatorowości płucnej i zakrzepicy żylnej, ocenę ryzyka i zasady prowadzenia terapii przeciwkrzepliwej, a także ocenę ryzyka krwawień.
W ostatnim czasie wprowadzono nowe doustne leki przeciwkrzepliwe o mechanizmach działania odmiennych od antagonistów witaminy K. W naszym przekonaniu nowe antykoagulanty wywołają rewolucję w leczeniu przeciwkrzepliwym. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat będą coraz częściej stosowane i zastąpią acenokumarol oraz warfarynę. W książce Czytelnik znajdzie niezbędną w codziennej praktyce wiedzę o tych nowych lekach.
Mamy nadzieję, że książka spełni założenia i będzie pomocna w podejmowaniu codziennych decyzji terapeutycznych.
Piotr Pruszczyk, Michał Ciurzyński i Maciej Kostrubiec
Szanowni Państwo
Żyjemy w ciekawych czasach, jesteśmy świadkami ogromnego postępu w diagnostyce i terapii wielu chorób przewlekłych. Pomimo to mamy jednak sporo do zrobienia, choroby układu krążenia ciągle bowiem zbierają przedwczesne żniwo. Przyczyny tego zjawiska są złożone. Choć umiemy rozpoznawać problemy, a dzięki postępowi nowoczesnej farmakoterapii potrafimy je skutecznie leczyć, rzadko odnosimy sukces. Tak się dzieje z głównymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego ? nadciśnieniem tętniczym i dyslipidemią ? być może dlatego, że nie mamy odpowiednich narzędzi i czasu, aby namówić pacjenta do współpracy i określić jego podmiotową rolę w tym procesie (mam na myśli przestrzeganie zaleceń terapeutycznych).
Oddajemy do Państwa rąk książkę na temat dyslipidemii, być może kolejną w ostatnim czasie, ale w mojej opinii nigdy nie za wiele mówienia i dyskusji na ten ważny temat. Staraliśmy się w gronie lekarzy praktyków oraz lekarzy, którzy mają doświadczenie akademickie i leczą na co dzień pacjentów, poruszyć wszystkie ważne kwestie. Mieliśmy nieco ułatwione zadanie, ponieważ grupa europejskich ekspertów opracowała i opublikowała w połowie 2011 roku zalecenia dotyczące tego ważnego obszaru. Obficie czerpaliśmy z tych ustaleń, dodając do nich własne przemyślenia i doświadczenia kliniczne. Omawiamy zakres interwencji we wszystkich grupach wiekowych (także u osób młodych i dzieci, nie pomijamy również seniorów) z rożnymi problemami towarzyszącymi (nadciśnienie, choroby nerek, cukrzyca, otyłość, choroby neurologiczne). Piszemy o lekach, które mają ugruntowaną pozycję, i o takich, które stanowią nadzieję, a może przyszłość farmakoterapii. Rozważamy problemy prewencji pierwotnej i wtórnej, przypominamy o kontrowersjach w leczeniu niewydolności serca i jednoznacznych opiniach na temat terapii ostrego zespołu wieńcowego, przedstawiamy cele terapeutyczne, zastanawiamy się nad przyczynami niedostatecznej skuteczności, piszemy też o molekularnym podłożu zaburzeń lipidowych. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zgodzili się przygotować rozdziały do tej ważnej monografii. Mam nadzieję, ze spotka się ona z Państwa życzliwym przyjęciem.
Artur Mamcarz
Podane ceny odzwierciedlają stan z 1 listopada 2012.
Nazwa handlowa
Cena bez refundacji
Kategorie odpłatności i ceny dla osób ubezpieczonych
Postać, dawka leku, opakowanie
Nerki to naturalne filtry organizmu. Ich wadliwe działanie powoduje, że nasz organizm źle funkcjonuje i jest podatny na zachorowanie, np. na cukrzycę czy choroby reumatyczne. Z kolei drogi moczowe pozwalają na bezpieczne wydalenie szkodliwych substancji z ustroju. Często lekceważymy przeziębienia i lekkie zapalenia pęcherza czy cewki moczowej, a mogą one prowadzić do ciężkich powikłań, od kamicy nerkowej po niewydolność nerek włącznie.
Doktor Jadwiga Górnicka radzi, jak zadbać o układ moczowy: nerki, pęcherz moczowy oraz prostatę i jak nie dopuścić do stanów zapalnych układu moczowego.
Zdrowie dziecka to temat, który u wszystkich świeżo upieczonych rodziców budzi najwięcej pytań i niepokojów. Chcąc wyjść im naprzeciw, wraz
z ekspertem z Instytutu Matki i Dziecka przygotowaliśmy poradnik „Twoje Dziecko: zdrowie – od noworodka do 2 lat”. Znajdziecie w nim najnowsze zalecenia lekarzy dotyczące zdrowia
i dobrej formy maluchów od urodzenia do dwóch lat. Dowiecie się m.in., jak pomóc, kiedy dziecko się przeziębi lub gdy pojawi się biegunka, dlaczego warto szczepić, a także kiedy można próbować leczyć malucha samemu, a w jakiej sytuacji należy odwiedzić pediatrę. Tej książki nie może zabraknąć w domu, w którym mieszka małe dziecko.
Jest to jeden z najlepszych i najdokładniejszych podręczników poświęconych anatomii człowieka, jakie obecnie istnieją na polskim rynku księgarskim. Stowarzyszenie autorów książek medycznych – skupiające najznakomitsze autorytety w dziedzinie medycyny - uznało tę książkę za najlepsze dzieło medyczne XX wieku.
W tomie 1 omówiono anatomię ogólną, kości, stawy i więzadła oraz mięśnie.
Książka "Evidence Based Medicine na przykładzie badań klinicznych z ramiprilem" to już kolejna pozycja tego typu w serii "Biblioteka Kardioprofilu. Pytania i odpowiedzi". Monografia, którą trzymacie Państwo w rękach, to proste, podstawowe omówienie najważniejszych zagadnień związanych z medycyną opartą na dowodach (EBM), prawdziwe repetytorium tej dziedziny wiedzy.
Polecam tę książkę jednak nie tylko studentom czy młodym lekarzom, ale wszystkim, którzy śledzą najnowsze doniesienia naukowe i chcą lepiej zrozumieć wyniki wielkich randomizowanych badań klinicznych oraz krytycznie podejść do prezentowanych wniosków.
W tej monografii znajdziecie Państwo cenne uwagi, błyskotliwe myśli i celne podsumowania niektórych aspektów EBM, często powtórzone za naszymi Autorytetami i Nauczycielami: polskim nestorem EBM prof. Jackiem Spławińskim oraz znakomitym naukowcem i klinicystą prof. Grzegorzem Opolskim.
Książka ukierunkowana jest na całościowe opracowanie problematyki współczesnej toksykologii.
Omówiono w niej m.in.: czynniki wpływające na toksyczność, interakcje leków, zatrucia lekami, pestycydy, szkodliwe działanie kosmetyków i preparatów chemicznych stosowanych w życiu codziennym, toksyczność żywności oraz toksykologię środowiska. Przedstawiono problemy bezpieczeństwa chemicznego. Działania w tym zakresie są oparte na ustawach i dyrektywach obowiązujących w Unii Europejskiej oraz ustaleniach krajowych zharmonizowanych w tym zakresie z prawem unijnym. Uzupełnieniem książki jest Glosariusz, zawierający definicje licznych haseł i ułatwiający czytelnikowi zrozumienie trudniejszych problemów.
Książka jest przeznaczona dla studentów uczelni medycznych. Może również służyć lekarzom i farmaceutom. Poleca się ją także osobom zawodowo stykającym się z toksykologią, ponieważ ta książka pomoże rozszerzyć i usystematyzować wiedzę z tej dziedziny.
Choć autyzm i zespół Aspergera nie są rzadkością, pozostają mało znane. Większość ludzi tych upośledzeń nie zna i kiedy nagle się pojawiają, nie potrafi się przystosować i z nimi żyć.
Dzieci dotknięte tymi przypadłościami nie rozumieją w czym się różnią od innych, nie wiedzą jak myślą inni i mają trudności ze znalezieniem miejsca wśród rówieśników.
Ta książka zrozumiała i łatwa w czytaniu została napisana właśnie dla nich. Jej zadaniem jest wytłumaczyć dziecku z zespołem Aspergera lub dziecku autystycznemu wysokiego poziomu w czym różni się od innych i zrozumieć kim jest. Pomóc mu żyć z tą odmiennością, pogodzić się z samym sobą i z innymi, z myślą, dlaczego tak trudno autystykowi mieć przyjaciół. To przyjazna książka do czytania w rodzinie, przed dzieckiem albo razem z nim – aby móc wymienić opinie lub nawiązać dialog.
A collection of essays dealing with the issue of normativity from various academic and scientific perspectives. The Reader will learn how phenomena such as norms, morality and rule-following are described and explained in philosophy, biology, psychology, linguistics and neuroscience. In addition, a discussion of the naturalistic fallacy from the philosophical and ethical perspectives will be included.
Contributors
Robert Audi (Notre Dame University), Jan Woleński (Kraków), Jaap Hage (Maastricht University), Anna Brożek (Warsaw University), Jerzy Stelmach (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies),, Bartosz Brożek (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Mateusz Hohol (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Marta Soniewicka (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Bartłomiej Kucharzyk (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Wojciech Załuski (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Aeddan Shaw (Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Marcin Gorazda (Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Edward Nęcka (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Marcin Siwek (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Rafał Jaeschke (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Dominika Dudek (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Natalia Czyżewska (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies).
A collection of essays dealing with the fundamental issues in neuroscience from the methodological and philosophical perspectives. The Reader will learn about the methodological difficulties connected with the use of neuroscientific experiments in philosophical argumentation and about the nature of scientific explanation in neuroscience. In addition, the collection includes case studies of several issues lying at the intersection of neuroscience and philosophy such as: theory of mind, self-consciousness, self-deception, depression and morality.
Contributors
Jerzy Vetulani (Polish Academy of Sciences), Bartosz Brożek (Jagiellonian University), Robert Poczobut (University of Bialystok), Marcin Miłkowski (Polish Academy of Sciences), Radosław Zyzik (Jesuit University of Philosophy and Education Ignatianum), Wojciech Grygiel (The Pontifical University of John Paul II), Łukasz Kurek (Jagiellonian University), Bram Heerebout (University of Amsterdam), Hans Phaf (University of Amsterdam), Dominika Dudek (Jagiellonian University), Rafał Jaeschke (Jagiellonian University), Marcin Siwek (Jagiellonian University), Piotr Urbańczyk (The Pontifical University of John Paul II), Mateusz Hohol (The Pontifical University of John Paul II), Wojciech Załuski (Jagiellonian University).
Trudno sobie wyobrazić w gronie polskich alergologów osobę, która bardziej niż prof. dr hab. med. Edward Rudzki byłaby predysponowana do napisania monografii o alergenach. Niewątpliwie to on, zajmujący się od kilkudziesięciu lat alergenami, wielki ich znawca, był pomysłodawcą tego wyjątkowego cyklu w Medycynie Praktycznej, określił jego zakres i nadał mu ciekawą formę. Poszczególne odcinki, w których Profesor wykorzystywał nie tylko swą ogromną, praktyczną wiedzę o alergenach, ale też swe umiejętności pisarskie, cieszyły się wielką popularnością. Podobnie jak cykl obecna monografia nie pretenduje do miana encyklopedii wiedzy o alergenach. Ich liczba jest ogromna (kilkadziesiąt tysięcy różnych substancji) i z każdym dniem poznajemy kolejne alergeny, zatem szczegółowe omówienie wszystkich znanych alergenów wymagałoby wydania kilkunastu tomów. Profesor dokonał wyboru tych alergenów, które są ważne z powodu częstości i obrazu klinicznego uczulenia. Są to najczęściej uczulające alergeny pokarmowe i lekowe, wziewne, kontaktowe oraz alergeny owadów. Monografia jest zatem typowym opracowaniem klinicznym, które ma dostarczyć lekarzowi informacji potrzebnych w codziennej praktyce. Ułatwiają to opisy przypadków klinicznych, często nietypowych i podkreślających różne osobliwości reakcji na alergeny, ale przez to doskonale ilustrujące problemy diagnostyczne i lecznicze, jakie składają się na codzienną pracę alergologa. Opisy te uzmysławiają, że alergolog, aby wykryć sprawcę kłopotów chorego, musi niekiedy być też dobrym detektywem. Moim zdaniem monografia jest tak napisana, że stanowić będzie również dobrą lekturę dla wielu chorych pragnących głębiej poznać przyczynę swych problemów zdrowotnych.
Ze Wstępu prof. Jerzego Kruszewskiego
Kiedy zaczyna się ludzkie życie? To podstawowe i decydujące pytanie, ponieważ odpowiedź na nie ukaże, w jaki sposób postrzegasz naturę i status ludzkich zarodków. Kształtuje również twoją postawę wobec najważniejszych współczesnych kwestii bioetycznych, jak aborcja, klonowanie i badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych. Mnogość różnych perspektyw może skutkować poczuciem zagubienia, lecz Biblia mówi jasno, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia. John Ling, autor tej broszury, opiera swoją perspektywę na dogłębnych wyjaśnieniach prawd Pisma Świętego, historycznych poglądach chrześcijańskich oraz współczesnych dowodach naukowych. Dr John R. Ling, pisarz i wykładowca, od ponad 25 lat zabiera głos w kwestiach bioetycznych, biorąc udział w debatach i przemawiając do różnych grup słuchaczy. Jest autorem książek Responding to the Culture of Death ? A Primer of Bioetical Issues (2001) oraz The Edge of Life ? Dying, Death and Euthanasia (2002). Wykładał biochemię i bioetykę na Uniwersytecie Walijskim w Aberystwyh.
Choroba nowotworowa jest skrajnie demokratyczna – może spotkać każdego, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Nie wyłącza spod swojego wpływu nikogo, także zdrowych. A ponieważ jest naszą wspólną sprawą, a nie tylko technicznym problemem do rozwiązania, wymaga czegoś więcej niż specjalistycznych programów leczniczych i profilaktycznych.
W Polityce nowotworowej proponuję coś, co wymyka się neoliberalnej wyobraźni nastawionej na skuteczność i zysk: wizję społeczeństwa równego i sprawiedliwego, w którym choroba nie jest karą, tylko motywuje zdrowych do działania na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy. Wizję społeczeństwa, w którym zdrowych i chorych więcej łączy, niż dzieli.
Łukasz Andrzejewski (1986) – filozof, kończy doktorat – monografię Jacques'a Ranciere'a – w Instytucie Filozofii UWr. Od stycznia 2009 roku zmagał się z chorobą nowotworową, jednocześnie działając na rzecz zmiany publicznego wizerunku tej choroby. Członek zespołu Krytyki Politycznej.
Ojciec Józef Witko, franciszkanin, kaznodzieja i uczestnik ruchu charyzmatycznego, już od ponad dziesięciu lat odprawia Msze św. w intencji chorych z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie duchowe. Każdego roku uczestniczy w nich kilkadziesiąt tysięcy osób. Niniejsza książka zawiera świadectwo posługi ojca Józefa. Znajdziemy w niej konferencje na temat uzdrowienia duchowego i fizycznego, życia wewnętrznego i modlitwy. Książka zawiera również teksty modlitw o uzdrowienie – fizyczne, wewnętrzne, uzdrowienie wspomnień i relacji rodzinnych. Jednak najważniejszą jej częścią jest zbiór poruszających świadectw uczestników. Są to osoby, które doznały różnorakich uzdrowień – czasami z chorób i sytuacji, które według ludzkiego pojęcia były beznadziejne. Świadectwa te mają umocnić naszą wiarę w to, że Jezus działa z taką samą mocą dziś, jak przed dwoma tysiącami lat. „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki” (Hbr 13, 8)
"Świat współczesny to często świat przemocy. Czym jednak jest przemoc? Dla jednych jest ona kolejnym pojęciem teoretycznym, będącym przedmiotem analizy wielu specjalistów; dla innych - jest po prostu codziennością. (...)
W niniejszej książce podejmiemy problem pedofilii i różnych form przemocy wobec dziecka. Założeniem autorki jest ukazanie traumatycznych konsekwencji, jakie ponosi dziecko - ofiara przemocy oraz szerokiej skali stosowania przemocy wobec dziecka także w Polsce."
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnikowi, składa się z trzech części. W pierwszej mówimy o wieloznaczności pojęcia pracoholizm, co świadczy o tym, że znajdujemy się na początku drogi do jego poznania. Ta uwaga dotyczy badaczy polskich i zagranicznych. W drugiej przedstawiamy wyniki naszych badań nad skutkami pracoholizmu i odkrywamy istotną rolę stresu w ich powstawaniu. Na zakończenie mówimy o wytycznych do psychoterapii ludzi ogarniętych nałogiem pracy, który z jednej strony wydaje się szlachetnym nałogiem, a drugiej – może być niezwykle dokuczliwy i destrukcyjny.
Z przedmowy
Książka stanowi repetytorium z zakresu chirurgii przypadków nagłych z jakimi najczęściej spotykają się chirurdzy w trakcie ostrego dyżuru, ale również lekarze pierwszego kontaktu, interniści, anestezjolodzy, czy wreszcie ratownicy medyczni. Będąc swego rodzaju przewodnikiem po różnych „przypadkach nagłych” kompendium łączy w sobie elementy patofizjologii najczęstszych ostrych schorzeń chirurgicznych i urazów oraz zasad postępowania diagnostyczno-leczniczego.
Książka adresowana jest do chirurgów, którzy w trakcie pełnienia dyżurów spotykają się praktycznie ze wszystkimi omawianymi w niej sytuacjami. A w aspekcie chirurgii przypadków nagłych książka może być ważną pozycją edukacyjną nie tylko dla młodego szkolącego się chirurga, ale także dla klinicysty o dużym stażu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?