Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Słowo wstępne
Rozważania niniejszej Drogi Krzyżowej zostały napisane pod natchnieniem duchowości franciszkańskiej i homilii Papieża Franciszka. Wszystkie cytaty pochodzą z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, wyd. V. Poznań 2000; ze Źródeł Franciszkańskich, Kraków 2005; Pism św. Franciszka, Kraków 2009; oraz z przemówień, wystąpień i homilii Papieża Bergoglia. Rozważanie przy każdej stacji rozbrzmiewa symfonią na dwa głosy, która wyśpiewuje dobro duchowe płynące z Pasji Chrystusa i naszego przylgnięcia w wierze do Boga.
Od czasów starożytnych wierni odbywali w Jerozolimie drogę, po której Zbawiciel idąc, dźwigał ciężki krzyż i rozważali Jego mękę. Ten pobożny zwyczaj zachował się do naszych czasów. Wielu nie może odbyć pielgrzymki do Ziemi Świętej, dlatego Kościół pozwolił odprawiać Drogę Krzyżową w kościołach albo na innych miejscach przy krzyżach, zwanych stacjami.
Kto pobożnie rozważa Mękę Pańską, zyskuje odpust zupełny pod następującymi warunkami:
- trzeba odprawiać to ćwiczenie w miejscu, gdzie jest prawnie założona Droga Krzyżowa (w kościele, na placu przykościelnym itp.),
- rozmyślać Mękę Pana Jezusa (treścią rozmyślania nie muszą być kolejne stacje),
?- trzeba przechodzić od jednej do drugiej stacji.
Jeśli Drogę Krzyżową odprawia się publicznie i trudno jest wszystkim wiernym przechodzić od stacji do stacji, wystarczy gdy przechodzi prowadzący to nabożeństwo lub osoba z krzyżem, a inni wierni pozostają na swoim miejscu. Kto w ten sposób, z powodu słusznej przeszkody, np. choroby, podróży, zamknięcia kościoła itp. nie może odprawić Drogi Krzyżowej wg podanych warunków – zyskuje odpust zupełny, jeśli przynajmniej przez pół godziny odda się pobożnemu czytaniu albo rozważaniu Męki Pana Jezusa.
Zbiór listów opata z Downside w Anglii, znanego konwertyty, w których podaje adresatom proste, dostosowane do rodzaju życia i zawsze aktualne rady odnoszące się do modlitwy.
"Módl się, jak potrafisz i nie próbuj modlić się tak, jak nie potrafisz. Im mniej się modlisz, tym gorzej to idzie."
o. John Chapman OSB
Już w pierwszych wiekach wiary chrześcijańskiej w Polsce powstał zwyczaj wznoszenia w Wielkim Tygodniu tak zwanego Grobu Pańskiego, w którym na zakończenie liturgii W. Piątku składano krzyż, a w późniejszych wiekach także Eucharystię, którą adorowano aż do nocy zmartwychwstania. W tę zaś noc podnoszono krzyż, a potem Eucharystię, z grobu przed Jutrznią Paschalną. W ten sposób lud wierny obchodził święte dni "ukrzyżowania, pogrzebania i zmartwychwstania Chrystusa".
Tematem przewodnim prezentowanej książki jest koncepcja Boga na średniowiecznym Zachodzie. Le Goff wskazuje, że Bóg, postrzegany i przedstawiany jako osoba ludzka, jest antropomorficzny, a jego "antropomorfizacja" dokonała się właśnie w okresie średniowiecza. Pokazuje także, że obraz Boga angażował nie tylko ikonografię. Znalazł się on w centrum teologii, liturgii, duchowości, dewocji. Stara się odpowiedzieć na pytania: Jak mężczyźni i kobiety średniowiecza wyobrażali sobie Boga? Jakie utrzymywali z nim relacje? Podkreśla także, że obraz Boga w społeczeństwie zależał oczywiście od natury i miejsca tego, kto wyobraża sobie tego Boga.
"Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci" to obowiązkowa pozycja dla wszystkich dzieci, które chciałyby się dowiedzieć, jak to się stało, że zwyczajny chłopiec został papieżem. Książka zawiera najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II, opisane przystępnym językiem, bogate nie tylko w anegdoty i zabawne historie, ale też w ciekawostki i fakty historyczne, które pozwalają zrozumieć postać wielkiego Polaka i jego epokę. Każdy odcinek tej pasjonującej i bogato ilustrowanej historii skomponowany jest według podobnego schematu: - tekst beletryzowanej biografii - ukazuje Jana Pawła II jako zwykłego, pełnego ciepła człowieka, który potrafił łączyć aktywne życie (sport, podróże, przyjaźnie, poezja, teatr itp.) z prawdziwie chrześcijańskimi wartościami; postać wyłaniająca się z tej opowieści to święty, który nie stoi na piedestale, ale jest taki jak my, przez co jego przykład przemawia tym wyraźniej do dziecięcego odbiorcy i skłania do naśladowania - ramki faktograficzne - w nienachalny dla najmłodszych czytelników sposób porządkujące wiedzę o historycznym i kulturowym tle biografii papieża-Polaka - "kazanie" do dzieci ks. Roberta Nęcka związane z tematem danego odcinka i nauczaniem Jana Pawła II. Książkę polecamy też rodzicom, którzy chcieliby przypomnieć sobie biografię Jana Pawła II: publikacja zawiera dodatek dla starszych czytelników ("Ściąga dla rodziców"): kalendarium życia papieża, wykaz tytułów jego encyklik i adhortacji. Książkę honorowym patronatem objął Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.
Książka wprowadza czytelnika w "Ćwiczenia duchowne" św. Ignacego Loyoli, ćwiczenia nad udoskonaleniem swojego życia wewnętrznego, które przecież uwidacznia się w odniesieniach: ku Bogu, drugiemu człowiekowi i sobie samemu. Aby ulepszać te podstawowe w życiu relacje trzeba przystanąć i reflektować się w stanie swej duszy - potrzeba więc rachunku sumienia. Autor zapoznaje czytelnika z metodami rachunku sumienia św. Ignacego, szczegółowego i ogólnego. Podkreśla, że tak jak każdy zawód wymaga "działań starannie wyuczonych i mozolnie powtarzalnych", tak życie człowieka - jeśli ma być dobre, wymaga samodyscypliny i podjęcia planowych zadań. Książka może być interesującą lekturą dla każdego, gdyż przedstawiony w niej tzw. "inicjański rachunek sumienia" - jak podkreśla Autor jest właściwie uniwersalny i praktykowany był już w starożytności i początkach chrześcijaństwa. Szczególnie zaś cenna jest dla tych, którzy uznają z pokorą "mroczną głębię swej duszy", ale nie zgadzają się na nią, prosząc Boga o zmiłowanie i otwierając się na przebaczającą Miłość Boskich Osób.
Autor nie wzywa mężczyzn, by przychodzili do kościoła, ale wzywa Kościół, aby wyszedł w ich kierunku. Wielokrotnie podkreśla, że życie człowieka religijnego jest bojowaniem. Już Chrystus zapowiadał: Będzie niebezpiecznie! „Mnie prześladowali i was będą prześladować”. Kiedy bycie chrześcijaninem jest niebezpieczne, mężczyźni chętniej angażują się w sprawy Kościoła. Oni lubią ryzyko, przygodę, rywalizację, niezależność i ekspansję.
† Józef Guzdek - Bp polowy Wojska Polskiego
Zawalczenie o swoje sprawy, o siebie, o ideały to męska rzecz. W walce człowiek nabiera hartu życia i nie boi się wyzwań. Rzucone przez czas i historię rękawice wyznaczają szlaki walecznych. Książka jest adresowana do środowisk, które w swym życiu kładą nacisk na zorganizowany styl, dyscyplinę, porządek, działają wspólnie pod określonym dowództwem, przynależą do chorągwi czy bandery, zależy im na osiąganiu wspólnych celów – od rycerzy, skautów, harcerzy, po jednostki żołnierskie, a nawet wspólnoty zakonne.
Autor, ze Wstępu
Jan Paweł II niestrudzenie głosił Ewangelię nawet wtedy, gdy milczał dotknięty chorobą. Dla milionów ludzi różnych ras, narodowości i wyznań był prawdziwym świadkiem Chrystusa. Historia życia Ojca Świętego, przeplatana jego osobistymi wspomnieniami, zawiera liczne anegdoty, wypowiedzi przyjaciół i współpracowników. Ta szczególna biografia uzupełniona jest o cenne dokumenty - listy Karola Wojtyły do Ojca Pio, kolejne wersje testamentu Papieża czy świadectwa cudów, jakie dokonały się za jego wstawiennictwem, w tym cudu beatyfikacyjnego. Wzruszeń dostarcza lektura korespondencji nadsyłanej przez dzieci i stroskanych rodaków, przedstawicieli Kościoła i państwa polskiego, a także dziękczynnych modlitw - w tym Matki Teresy z Kalkuty - za niezwykły dar, jakim był dla współczesnego świata ten pontyfikat.
Książka ks. prałata Bronisława Piaseckiego - sekretarza Prymasa Wyszyńskiego poświęcona jest ostatniemu okresowi życia i pracy Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Relacje autora rozpoczynają się od 1 marca 1981 - jest to czas rozwinięcia już pierwszych oznak ciężkiej choroby. Jest to wzruszająca relacja naocznego świadka, ukazująca szeroki kontekst ówczesnych wydarzeń polityczno-społecznych, uwzględnia ona także relacje personelu lekarskiego, wypowiedzi domowników i najbliższych współpracowników Księdza Kardynała Wyszyńskiego. W książce wykorzystano fragmenty osobistych notatek Prymasa zatytułowanych Pro memoriał - zawierają one refleksje o charakterze duchowym oraz notatki dotyczące spraw bieżących, fragmenty wystąpień oraz testament Księdza Prymasa, liczne archiwalne zdjęcia, niektóre dotychczas niepublikowane. Pozycji towarzyszą wstępy trzech prymasów Polskich. Ta niezwykła praca jest wyrazem hołdu dla świętości Wielkiego Prymasa Tysiąclecia.
Niniejsza książka jest pomocą w nawiązaniu dialogu z Bogiem. Stanowi zbiór myśli wprowadzających w medytację nad Ewangeliami wszystkich dni powszednich roku liturgicznego. Ich korzenie wgłębiają się w najstarszą tradycję Kościoła, pisma Ojców pierwszych wieków.
Fotograficzna opowieść o umiłowaniu polskości przez Jana Pawła II, jego patriotyzmie i nieustannie podkreślanych związkach z Ojczyzną. „Jan Paweł II naznaczył swój ponty?kat polskością. Wspominał o Polsce w czasie swych jakże licznych apostolskich podróży po całym świecie, budził sympatie do swego ojczystego kraju w najdalszych nawet zakątkach globu opowiadając o Krakowie czy Jasnej Górze nawet Indianom w dalekiej Boliwii” – czytamy w książce. On sam z kolei powiedział: „Wszędzie podkreślam moje polskie pochodzenie – trudno inaczej! Nie ma powodu, żebym tego nie czynił”. W albumie znalazły się zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia z udziałem biskupa i kardynała Karola Wojtyły, a potem papieża Jana Pawła II, rozgrywające się w naszym kraju lub z nim związane na przestrzeni prawie pół wieku, od lat 60. aż do 2013 r. Są wśród nich m.in. papieskie Msze św. na krakowskich Błoniach, wizyty na Jasnej Górze, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w polskich górach i w rodzinnych Wadowicach. Są wzruszające spotkania z pielgrzymami, chorymi, dziećmi. Są wreszcie zdjęcia ukazujące kult Świętego w jego rodzinnym kraju.
Znany z krytycznego podejścia do ideologii gender ks. Dariusz Oko po raz pierwszy dzieli się z czytelnikami swoim prywatnym życiem – szczerze i z nieukrywanym entuzjazmem odpowiada na pytania Piotra Litki o rzeczy ważne w życiu kapłana i samodzielnego naukowca.
Dodatkiem do książki jest płyta CD z zapisem rekolekcji, które ks. Oko wygłosił do studentów w Warszawie w roku 2013.
Zaczynamy coraz lepiej poznawać osobę Papieża Franciszka. Opublikowano już mnóstwo biografii i wywiadów, znamy coraz więcej szczegółów jego życia przed wyborem na stolicę Piotrową. Przed polskim czytelnikiem pozostaje jednak do odkrycia jeszcze najważniejszy obszar – czyli to, jak Ojciec Święty głosi Słowo Boże, co i jak mówi o Chrystusie, Kościele, a także współczesnym świecie; to zatem, co jest treścią i istotą jego posługi duszpasterza, głosiciela Ewangelii.
Książka Otwarty umysł, wierzące serce, napisana osobiście przez kardynała Bergoglio, pomyślana została jako rekolekcje mające docierać do serca każdego z nas w jego własnym domu. Składa się ona z wielu krótkich rozdziałów - rekolekcyjnych rozważań, bardzo różnorodnych tematycznie, lecz jednolitych, bo zawsze koncentrujących się wokół osoby Jezusa Chrystusa; teologicznie głębokich, lecz pisanych prosto i jasno. Zawierają propozycje konkretnych życiowych rozwiązań; są jak powiew świeżości niosący Dobrą Nowinę wprost do naszych serc. Każdy rozdział zamyka propozycja tematu osobistej refleksji i modlitwy.
Książka tylko dla odważnych Czytelników, którzy: • odkrywają pragnienie podróży w głąb swego serca i nie obawiają zmierzyć się z jego trudnymi, a często również bolesnymi tajemnicami, • chcą wejść na drogę autentycznej modlitwy, która choć wymaga wysiłku, pozwala dostrzec w realiach zwykłego życia przejawy Bożych cudów. Czy Bóg może dokonywać takich cudów, o jakie prosi człowiek? Czy cuda są w ogóle możliwe? W jaki sposób modlić się o cud? Jak zaprosić do swojego życia Boga, który ma moc nie tylko nadać mu sens, je, ale także w sposób nadprzyrodzony przemienić bolesne konsekwencje ludzkich czynów i wyborów, jeśli tylko człowiek Mu na to pozwoli? Jak zatem żyć w przestrzeni cudu? Próbą odpowiedzi na te i inne pytania będzie właśnie ta książka. Autor nie wskazuje gotowych rozwiązań. Pokazuje natomiast, co musi się stać, aby ludzkie serce mogło przyjąć obfitość Bożego działania. Książka jest opowieścią o tym, jak jest możliwe, aby najgłębsza istota człowieka, ośrodek jego życiowych postaw, źródło myśli i uczuć – czyli, mówiąc językiem biblijnym, ludzkie „serce” – otwarło się na przekraczające porządek naturalny działanie Boga, określane między innymi przez świętego Tomasza z Akwinu mianem „cudu”.
Jak modlić się o cud
Spis treści:
Przedmowa
Wstęp
1. Cuda się zdarzają
1.1. Cuda w Starym Testamencie
1.1.1. Józef otoczony opieką Boga
1.1.2. Samson: szaleniec Najwyższego
1.1.3. Dawid: pasterz, który został królem
1.1.4. Jonasz, prorok uciekający
1.2. Cuda w Nowym Testamencie
1.2.1. Jezus: „Królestwo Boże pośród was jest" (Łk 17,21)
1.2.2. Apostołowie: wielkie dzieła w mocy Ducha
1.3. Cuda w życiu świętych
1.3.1. Święci grzesznicy
1.3.2. Fenomen świętego Ojca Pio
1.3.3. Cuda na co dzień
2. Jak otworzyć się na cud
2.1. Dlaczego tak często cuda się nie zdarzają?
2.1.1. Serce pełne żądz
2.1.2. Zniekształcony obraz Boga
2.2. Kiedy cuda się zdarzają
2.2.1. Wiara jak ziarnko gorczycy
2.2.2. Odrzucony płaszcz
3. Modlitwa o cud
3.1. Pozostawić Bogu wolność
3.2. Wytrwałość i wierność
3.3. Rozeznanie po owocach
4. Jak dobrze się modlić?
4.1. Poświęcić Bogu czas
4.2. Uporządkować życie duchowe
4.3. Odkryć milczenie
4.4. Modlić się w Duchu Świętym
4.5. Smakować Słowo Boże
4.6. Rozmawiać jak z przyjacielem
Zakończenie
Piękne i naprawdę niezwykłe fotografie Gianniego Giansantiego, robione przez dwadzieścia sześć lat pontyfikatu Jana Pawła II. Ostatnia część albumu, „Dni cierpienia”, dokumentuje zmagania Papieża z chorobą oraz uroczystości żałobne
Książka ta, to jeden z najważniejszych komentarzy pomocnych dla zrozumienia Ewangelii wg św. Marka i jej wartości dla naszej wiary. Jest owocem wieloletnich doświadczeń i refleksji nad Ewangelią jako katechezą narracyjną.
Ksiądz Józef Tischner wywarł swoim myśleniem ogromny wpływ na Polskę, Polaków i Kościół. Proponując „myślenie według wartości”, poszerzał horyzonty, budził nadzieję na lepsze jutro, uczył korzystania z „nieszczęsnego daru wolności”. Niejednokrotnie zabierał głos w debacie publicznej, wyrażając swoje stanowisko, często krytyczne, w sprawach ważnych dla państwa, Kościoła czy polskiego społeczeństwa. Tę jego medialną obecność uczynił przedmiotem swojego studium Bartłomiej Secler. To nowatorskie ujęcie, choć skupia się głównie na wątkach polityczno-medialnych, stanowi doskonale pendant do biografii ks. Tischnera ? myśliciela i filozofa. Takiego myśliciela i filozofa, który znakomicie i barwnie poruszał się w świecie mediów, nie gubiąc przy tym nic ze swego przesłania.
Oddawanie czci Bogu to nie tylko zewnętrzna oprawa, liturgia, muzyka - to styl życia w intymnej więzi ze Stwórcą. Ta książka opowiada o twórczym poszukiwaniu nowych form uwielbienia. Matt Redman jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków chrześcijańskich na świecie. Od wielu lat komponuje pieśni i hymny, które są tłumaczone na wiele języków i śpiewane w różnych kościołach i wspólnotach - także w Polsce. Matt aktywnie angażuje się w działalność ruchów promujących styl życia oparty na uwielbieniu Boga - m.in. Soul Surviver w Wielkiej Brytanii oraz Passion Conferences w USA.
O duchowości chrześcijańskiej konkretnie, praktycznie i z humorem! Jak powinno wyglądać prawdziwe życie duchowe? Jak zadbać o dobrą kondycję duszy i bliski kontakt z Bogiem? Na czym polega praktykowanie dyscyplin życia chrześcijańskiego? W tej mądrej, dowcipnej i wzruszającej książce John Ortberg podpowiada, jak znaleźć własną drogę do przemiany serca i do duchowego wigoru - do ""życia, jakiego pragniesz""!
siążka Richarda J. Fostera przez trzydzieści lat od pierwszego wydania pomogła milionom ludzi spragnionych bogatszego życia duchowego – życia przepełnionego radością, pokojem i głębszym zrozumieniem Boga. Na stałe wpisała się do kanonu literatury chrześcijańskiej. Zdobyła prestiżowe wyróżnienie jako jedna z 10 najważniejszych książek chrześcijańskich dwudziestego wieku według magazynu „Christianity Today”! Od wielu lat zajmuje najwyższe miejsca na liście bestselerów publikowanej przez amerykańskie Stowarzyszenie Wydawców Katolickich (Association of Catholic Publishers).
Dzieląc dyscypliny życia duchowego na trzy „poruszenia Ducha”, Foster pokazuje, jak każdy z tych obszarów przyczynia się do rozwoju zrównoważonej więzi z Bogiem. Dyscypliny wewnętrzne – medytacja, modlitwa, post i studiowanie – umożliwiają przyjrzenie się sobie i otwarcie na Boże zmiany. Dyscypliny zewnętrzne – prostota, odosobnienie, poddanie i służenie – pomagają nam przygotować się do wprowadzania zmian w otaczającym świecie. Dyscypliny wspólnotowe – wyznawanie grzechów, uwielbianie, świętowanie i poddawanie się kierownictwu Ducha Świętego – zbliżają nas do siebie nawzajem i do Boga. Autor przytacza całą gamę przykładów ukazujących, jak opisywane dyscypliny mogą stać się częścią naszej codzienności, w jaki sposób pomagają nam w porzuceniu powierzchownych nawyków i wprowadzają w Bożą obfitość. Foster dzieli się na przykład poruszającymi spostrzeżeniami na temat prostoty – przekonuje, że właściwe zrozumienie i zastosowanie prostoty w duchu przekazu biblijnego przynosi radość i równowagę do naszego życia wewnętrznego i jego zewnętrznych przejawów. Z kolei omówienie dyscypliny świętowania – często najbardziej zaniedbywanej dziedziny życia duchowego – ukazuje jej ogromne znaczenie w życiu każdego naśladowcy zmartwychwstałego Chrystusa. Dyscypliny życia duchowego to zaproszenie do ekscytującej wędrówki – przez całe życie z Bogiem.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?