W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Zbiór unikalnych w skali międzynarodowej artykułów napisanych przez wybitnych naukowców ? lekarzy z doświadczeniem klinicznym ? dotyczący nowego problemu, jakim są rezydualne czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Książka nie powstałaby bez pojawienia się genialnego w swojej prostocie założenia prof. J.Ch. Frucharda, który trzy lata temu przedstawił opinię, że dalsze ograniczenie śmiertelności z powodów kardiologicznych jest w pełni możliwe, gdy uwzględni się niedostrzegane i rzadko uwzględniane w procesie terapeutycznym czynniki ryzyka, nazwał je rezydualnymi, a dotyczą one głównie dyslipidemii. W oparciu o to założenie autorzy książki rozszerzyli zagadnienie o czynniki rezydualne, które występują w ich konkretnych specjalnościach, tj. w kardiologii inwazyjnej, w nadciśnieniu tętniczym, w cukrzycy, w zespole metabolicznym występującym u dzieci, w zaburzeniach krzepnięcia. Nowością jest także uwzględnienie problemów stomatologicznych, jak również nieznanych dotąd aspektów ryzyka rezydualnego związanego z epigenetyką (czynniki środowiskowe) oraz ze stosowaniem terapii farmakologicznej, w tym także nowotworów.
Z prawdziwą przyjemnością pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję napisania kolejnej książki dla serii Biblioteka Kardioprofilu, chociaż mieliśmy na uwadze, że bardzo interesująca formuła 33 pytań i odpowiedzi może być dla nas dużym wyzwaniem, bowiem przedstawienie w tak zwartej formie problematyki niewydolności serca jest przedsięwzięciem ryzykownym. Staraliśmy się zwięźle, a zarazem prezyzyjnie odpowiedzieć na tytułowe 33 pytania. Jednak nie ukrywamy, że ważnych pytań dotyczących niewydolności serca mogłoby być znacznie więcej - co najmniej kolejne 33 pytania. Musimy się jednak zastanowić, czy znamy kolejne 33 odpowiedzi. Seria Biblioteka Kardioprofilu skierowana jest przede wszystkim do lekarzy praktyków. Książki w niej publikowane mają zatem w zwięzły sposób odpowiadać na najczęściej stawiane pytania i rozwiewać wątpliwości. W ostatnich latach wiedza dotycząca patofizjologii chorób układu krążenia poczyniła kolosalne postępy, między innymi, a może przede wszystkim, dzięki dominującej pozycji EBM (ang. Evidence Based Medicine, medycynie opartej na dowodach naukowych).
Wybór pytań jest oczywiście subiektywny. Liczymy na szeroki odzew i kolejne 33 pytania, tym razem sformułowane przez naszych Czytelników - z radością postaramy się na nie odpowiedzieć. Mamy nadzieję, że niniejsza monografia będzie początkiem serii kolejnych, obszerniejszych publikacji traktujących o fascynującym, ale trudnym do leczenia zjawisku, jakim jest niewydolność serca.
Celem książki jest umożliwienie lekarzom pierwszego kontaktu, a także specjalistom z różnych dziedzin medycyny poznanie specyfiki zaburzeń erekcji, ich przyczyn oraz metod diagnostycznych i leczniczych.
Praca ma charakter interdyscyplinarny, praktyczny i jest przewodnikiem po leczeniu zaburzeń erekcji, a także innych, często im towarzyszących zaburzeń seksualnych.
Zaburzenia erekcji dotyczą około 10% populacji mężczyzn w Polsce i są jednym z najczęściej występujących u nich zaburzeń seksualnych.
Książka na temat farmakoterapii. Jednak wśród innych dostępnych na rynku pozycji poświęconych tej tematyce jest ona szczególna. Grono lekarzy praktyków opisało w sposób uporządkowany i przejrzysty poszczególne grupy terapeutyczne, konkretne leki, a także badania, prowadzone zgodnie z zasadami EBM, które zmieniały standardy postępowania. Uwzględniliśmy (na tyle, na ile było to możliwe w tego typu publikacji) najnowsze odkrycia i badania naukowe, na przykład te omawiane w ostatnim Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie.
Samo przedstawienie tego typu informacji uznaliśmy za niewystarczające. Jako lekarze praktycy wiemy, że w wielu przypadkach przełożenie zaleceń towarzystw medycznych i wniosków sformułowanych na podstawie badań przeprowadzonych w warunkach kontrolowanych prób klinicznych na nasze codzienne kontakty z pacjentami może być trudne. Dlatego zdecydowaliśmy się zawarte w naszej książce informacje opatrzyć fachową analizą i omówieniem zastosowań w codziennej praktyce lekarskiej, Liczymy na to, że w ten sposób pomożemy Państwu wdrożyć w życie najbardziej aktualne ustalenia naukowców i towarzystw naukowych oraz że przyczyni się to do osiąganaia jeszcze lepszych wyników leczenia.(...)
Książka poświęcona ostrym zespołom wieńcowym. To niezmiernie ważny temat,, gdyż jak się szacuje, co roku w Polsce występuje ponad 200 tysięcy takich incydentów. Pomimo nowoczesnej strategii, opartej na skojarzeniu leczenia inwazyjnego z odpowiednią farmakoterapią, rokowanie u tych chorych pozostaje poważne. W dalszym ciągu nagły zgon sercowy w przebiegu ostrego incydentu występuje u 30% pacjentów. Nadal u dużego odsetka chorych rozwijają się odległe powikłania, uniemożliwiające powrót do aktywności zawodowej.
Praca zbiorowa, w której ukazane są podstawowe zagadnienia dotyczące medycyny estetycznej w formie praktycznych informacji wynikających z wieloletniej pracy autorów. Książka adresowana jest do lekarzy zainteresowanych lub zajmujących się tematyką medycyny estetycznej w codziennej praktyce lekarskiej. Przeznaczona również dla kosmetologów pracujących w gabinetach medycyny estetycznej i studentów medycyny zainteresowanych tym tematem.
Praca zbiorowa, w której ukazane są podstawowe zagadnienia dotyczące medycyny estetycznej w formie praktycznych informacji wynikających z wieloletniej pracy autorów. Książka adresowana jest do lekarzy zainteresowanych lub zajmujących się tematyką medycyny estetycznej w codziennej praktyce lekarskiej. Przeznaczona również dla kosmetologów pracujących w gabinetach medycyny estetycznej i studentów medycyny zainteresowanych tym tematem.
Album zawiera podstawowe informacje o roślinach, których alergeny odgrywają największą rolę w etiologii schorzeń alergicznych dróg oddechowych. Omówione zostały aspekty botaniczne, aerobiologiczne i alergeny poszczególnych gatunków roślin. Charakterystyczną cechą schorzeń alergicznych wywołanych przez alergeny pyłku roślin jest sezonowość występowania objawów, zależna od obecności uczulającego pyłku w atmosferze. Informacje o stopniu ekspozycji na aeroalergeny pozwalają na właściwą diagnostykę, profilaktykę oraz ocenę skuteczności leczenia. Wymaga to zarówno od lekarza, jak i chorego umiejętności identyfikacji podstawowych źródeł aeroalergenów w otoczeniu. Fotografie ilustrujące poszczególne rozdziały pozwolą na łatwiejszą identyfikację alergogennych rodzajów i gatunków roślin. Do siążki dołączono płytę CD zawierającą 1512 kolorowych zdjęć
Publikacja zawiera najnowsze, wyczerpujące informacje współczesnej kardiologii, niemalże wszystko, co kardiolog chciałby wiedzieć o profilaktyce chorób układu krążenia. Adresowana jest do specjalistów, jednocześnie zrozumiała dla lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych.
Opracowanie w sposób rzetelny, a jednocześnie jasny wskazuje, jak czynniki społeczne, genetyczne, płciowe czy psychologiczne wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowalności na choroby układu krążenia. Pokazuje, jak w prosty sposób zminimalizować ich znaczenie, by możliwe było ograniczenie roli kardiologii inwazyjnej i farmakologii w walce z nimi.
Skurczowe ciśnienie tętnicze (SBP) wykazuje wyraźną, liniową, wprost proporcjonalną zależność od wieku chorego. Zdecydowanie największym problemem terapeutycznym z nim związanym są jego podwyższone wartości u pacjentów powyżej 50. roku życia, bardzo często przybierające postać izolowanego nadciśnienia skurczowego (ISH). Trzeba zaznaczyć, na podstawie dużych projektów epidemiologicznych (NHANES III, WISHE, WHO MONICA), że problem ten dotyczy blisko 65% ogólnej populacji chorych na nadciśnienie tętnicze niedostatecznie leczonych i aż 80% pacjentów po 50.roku życia. W patogenezie wzrostu składowej skurczowej nadciśnienia wraz z wiekiem podstawowe znaczenie przypisuje się narastającej sztywności dużych naczyń tętniczych (aorty i rozgałęzień), upośledzonej wazodylatacji w odpowiedzi na stymulację receptorów beta-adrenergicznych, przy zachowanej reakcji na stymulację receptorów alfa uszkodzeniu śródbłonka i związanym z wiekiem zmianom w nerkach. Wyniki wieloletnich obserwacji epidemiologicznych, m.in. z badania Framingham czy projektu Monica, wykazały wprost proporcjonalną zależność między ciśnieniem skurczowym a powikłaniami sercowo-naczyniowymi i niewydolnością nerek już od wartości powyżej 115 mmHg (...)
Opracowanie jest połączeniem wiedzy płynącej z badań klinicznych i wieloletniego doświadczenia lekarzy praktyków. Autorzy przedstawiają różne aspekty leczenia diuretykami. Diuretyki odgrywają kluczową rolę w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego. Stanowią niezbędny element skojarzonego leczenia nadciśnienia tętniczego, potencjalna zaleta leków moczopędnych polega na przywracaniu fizjologicznego profilu dobowego ciśnienia u chorych bez nocnego obniżenia ciśnienia.
Celem opracowania jest przedstawienie współczesnego stanu wiedzy na temat inhibitorów konwertazy angiotensyny w postaci problemów klinicznych, które mają największe znaczenie dla lekarzy praktyków.
Inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę są jedną z najczęściej stosowanych grup leków kardiologicznych. Pierwszy inhibitor konwertazy ? kaptopril, został opracowany przed ponad 30 laty, a od tego czasu do praktyki klinicznej wprowadzono już kilkanaście leków należących do tej grupy.
W ciągu tych kilku dekad przeprowadzono też wiele badań, które wykazały skuteczność, przydatność i bezpieczeństwo inhibitorów konwertazy angiotensyny w wielu różnych sytuacjach klinicznych.
Siła dla Jego ludu - książka szczególnie pomocna dla rodzin i przyjaciół osób chorych psychicznie, a także dla duchownych i terapeutów.
Autor porusza wiele uniwersalnych prawd, które można odnieść także do innych przewlekłych schorzeń, jak choćby: upośledzenie umysłowe, choroba Alzheimera czy niepełnosprawność.
Książka Prewencja i kontrola zakażeń to cenne źródło wiedzy dla personelu służby zdrowia, pomocne w ograniczeniu zakażeń związań związanych z wykonywaniem zawodów medycznych.
Zawarte są w niej podstawowe informacje na temat czynników zakaźnych, ich klasyfikacji i sposobów transmisji. Dodatkowo prezentowane są zalecenia dotyczące postępowania w przypadku infekcji i ich leczenia, takie jak podział obowiązków pomiędzy członków personelu, higiena środowiska pracy, sterylizacja oraz użyteczne wskazówki dotyczące prewencji zakażeń.
W poszczególnych rozdziałach, aby wspomóc proces uczenia się, zawarto istotne wyniki badań i opisy przypadków, ćwiczenia praktyczne oraz pytania do dyskusji.
Postęp wiedzy przyczynił się do poznania etiologii, wyjaśnienia patogenezy i opracowania bardziej skutecznych metod diagnostyki, profilaktyki i zwalczania chorób zakaźnych człowieka i zwierząt. Pojawiły się też nowe choroby, a niektóre z chorób zakaźnych uznanych za zlikwidowane, ponownie zaczynają odgrywać ważną rolę. Książka obejmuje zagadnienia związane z etiologią, patogenezą, symptomatologią, diagnostyką, profilaktyk ą, zwalczaniem i terapią chorób zakaźnych zwierząt domowych i towarzyszących. Jest to opracowanie zbiorowe, którego autorami są wybitni naukowcy z krajowych ośrodków akademickich i instytutów naukowo-badawczych.
W książce omówiono choroby zakaźne i, dodatkowo, choroby inwazyjne zwierząt podlegające obowiązkowi zwalczania oraz choroby zwierząt podlegające obowiązkowi rejestracji zgodnie z załącznikiem nr 2 i 3 "Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt" oraz choroby zgłaszane do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), a także choroby zakaźne, które nie są ujęte w tych wykazach, często występują na terenie kraju i stanowią zagrożenie dla produkcji zwierzęcej i zdrowia publicznego. Rozwój handlu zwierzętami i produktami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego oraz migracja wektorów chorób stworzyły ogromne możliwości rozwleczenia tych chorób zakaźnych zwierząt po całym świecie. Omawiając poszczególne jednostki chorobowe, uwzględniono też dyrektywy Unii Europejskiej odnoszące się do chorób zakaźnych zwierząt i ochrony zdrowia publicznego. W związku z rolą służby weterynaryjnej w ochronie zdrowia publicznego istnieje potrzeba zaznajomienia lekarzy weterynarii i studentów z podstawowymi problemami epidemiologii i chorób odzwierzęcych.
Książka jest przeznaczona dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej. Będzie ona też pomocna lekarzom weterynarii w praktyce zawodowej na różnych szczeblach kariery, pracownikom weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych oraz służbie zootechnicznej.
Autorzy radzą, jak uniknąć przykrych dolegliwości bólowych kręgosłupa i jak z nimi żyć. Zwracają uwagę na profilaktykę i nowoczesne metody terapii dolegliwości bólowych kręgosłupa, zarówno konwencjonalne, jak i niekonwencjonalne.
Rady i wskazówki odnoszą się do młodzieży i dorosłych, lekarzy i specjalistów rehabilitacji kinetycznej, fizjoterapeutów, a także rodziców i nauczycieli w przedszkolu i w szkole.
Biblioteka zdrowia
Co zrobić, ażeby zachować zdrowy kręgosłup i sprawne stawy? O co zadbać w rozwoju dziecka, by nie miało w późniejszym czasie problemów z kręgosłupem? Jak sobie pomóc, gdy łamie nas w kościach? Dr Jadwiga Górnicka podaje sprawdzone porady na bóle reumatyczne, schorzenia kości, stawów i kręgosłupa.
W książce między innymi:
cenne porady profilaktyczne
ćwiczenia na bolące stawy i kręgosłup
przepisy na efektywne masaże
kąpiele oraz dodatkowo ponadto mieszanki ziołowe na reumatyzm i inne schorzenia
Bóle kręgosłupa i stawów – wstęp
Układ szkieletowy i mięśnie pozwalają człowiekowi na zachowanie odpowiedniej sylwetki ciała oraz poruszanie się. Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 206 kości. Stanowi on rusztowanie ciała, podtrzymuje różne części organizmu, decyduje o jego kształcie oraz chroni narządy wewnętrzne. Materiałem budulcowym szkieletu są kości i chrząstki, zaś stawy łączą ze sobą różne kości w sposób elastyczny, umożliwiając dzięki temu poruszanie (m.in. kończynami). W stawach można wyróżnić trzy podstawowe elementy:
powierzchnie stawowe, które pokryte są chrząstką szklistą o dużej odporności na ścieranie,
jamę stawową - przestrzeń między powierzchniami stawowymi wypełnioną śliską i tłustą mazią stawową,
torebkę stawową osłaniającą staw. Zewnętrzną powierzchnię torebki buduje tkanka łączna włóknista o dużej oporności na zerwanie, zaś wewnętrzną wyściela tzw. błona maziowa produkująca maź.
Budowa kręgosłupa
Kręgosłup jest osią szkieletu. Jego górny koniec dźwiga czaszkę, a dolny łączy się z miednicą. Ochrania rdzeń kręgowy, stanowi miejsce przyczepu dla żeber i mięśni poruszających głową, tułowiem i kończynami. Składa się z 33-34 kręgów. Kręgosłup dzielimy na następujące części:
Kręgi szyjne (7). Są nadzwyczaj ruchome, dźwigają głowę. Umożliwiają ruchy głową w górę i w dół oraz obrót w prawo i w lewo do kąta 90 stopni.
Kręgi piersiowe (12) są mniej ruchome i dlatego bardziej stabilne. Każdy kręg utrzymuje parę żeber.
Kręgi lędźwiowe (5) dźwigają przeważającą część ciężaru ciała. Umożliwiają ruchy do przodu i do tyłu, a więc schylanie się i przeciąganie tułowia.
Kręgi krzyżowe (5). Są zrośnięte w kość krzyżową. W ten sposób pas miednicowy zyskuje na wytrzymałości.
Kręgi ogonowe, inaczej kręgi guziczne (4 lub 5). To ewolucyjna pozostałość po naszych przodkach. Te kręgi są ze sobą zrośnięte i tworzą kość ogonową.
Naturalna krzywizna kręgosłupa ma kształt litery S. Umożliwia to elastyczne znoszenie potrąceń, uderzeń, ciosów. Do tego dochodzi buforowe działanie jądra galaretowatego, które znajduje się między każdą parą kręgów. Jądro galaretowate składa się z otoczki chrzestnej i z elastycznej masy. Około 200 mięśni i niezliczona ilość pasm mięsistych utrzymują kręgosłup w prawidłowej pionowej pozycji.
Nerwy rdzenia kręgowego opuszczają parami kanał kręgosłupa przez otwór międzykręgowy i zaopatrują odpowiednie organy. I tak np. z kręgów piersiowych uchodzi 7 par nerwów związanych z ramieniem, a z kręgów lędźwiowych uchodzi 7 par nerwów związanych z nogami.
Bóle kręgosłupa i stawów
Spis Treści
Od wydawcy
Wstęp
Budowa kręgosłupa
Funkcje kręgosłupa
Zdrowy kręgosłup
Wady postawy
Kiedy kręgosłup zaczyna boleć
Jakich zasad przestrzegać, aby mieć zdrowy kręgosłup?
Zasady pracy przy komputerze
Ćwiczenia wzmacniające układ szkieletowy i kręgosłup
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu
Ćwiczenie usprawniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa
Ogólne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup
Ćwiczenie z dętką
Nordic walking
Masaż stref refleksyjnych na bóle kręgosłupa
Pomocne kąpiele
Kąpiel z dodatkiem igieł świerkowych
Kąpiel z dodatkiem siana lub sieczki ze słomy owsianej
Kąpiel z dodatkiem rozmarynu
Kąpiel drożdżowo-kapuściana
Schorzenia kręgosłupa
Bóle krzyża
Dyskopatia
Zniekształcenie dysku
Wypadanie dysków
Przesunięcie dysku
Ischias, czyli rwa kulszowa
Zapalenie korzonków
Zmiany w obrębie kręgów szyjnych i piersiowych
Chore kręgi szyjne
Sztywny kark
Uraz kręgów szyjnych (uderzenie biczem)
Tom jest częścią arcynowoczesnej w duchu i niepośledniej w treści publikacji - wielotomowej WIELKIEJ INTERNY. Będzie to pierwsze w XXI wieku tak ogromnych rozmiarów podsumowanie wiedzy polskich asów diagnostyki i terapii. WIELKA INTERNA pod redakcją Adama Antczaka, Michała Myśliwca i Piotra Pruszczyka łączy pokolenia. Jest w niej i świeże spojrzenie młodości, i doświadczenie wytrawnych mistrzów. Znajdą tu Państwo wielkie serce i głęboką wiedzę setek wybitnych polskich specjalistów, którzy zostali zaproszeni i nadal są zapraszani do współtworzenia WIELKIEJ INTERNY. Poszczególne tomy będą się bowiem ukazywać regularnie w 2009, 2010 i 2011 roku.
WIELKA INTERNA: to śmiałe wejście polskiej myśli medycznej w nowe stulecie; powstaje - podobnie jak podręczniki amerykańskie - w oparciu o jednolitą strukturę rozdziału ułożoną w logicznym porządku; usystematyzowanie wiedzy oznacza przekazanie jej w sposób prosty, zrozumiały i przejrzysty ? to niespotykane bogactwo treści - to liczne ryciny i tabele, to tematy nieuwzględniane wcześniej w podręcznikach, łączące choroby wewnętrzne z innymi specjalizacjami (np. medycyną pracy, chirurgią, anestezjologią); jest spójna z publikacją LEKI WSPÓŁCZESNEJ TERAPII - oznacza to, że zaleca leki aktualnie dostępne na rynku; to publikacja dla lekarzy, którzy nie mają czasu... szukać w innych źródłach.
Autorka podjęła trudne, ważne i ambitne zadanie poznania wybranych psychologicznych i społeczno-demograficznych uwarunkowań funkcjonowania osób z porażeniem mózgowym i po urazie rdzenia kręgowego. [...] Wśród sfer aktywności zasadnie wyodrębnione zostały procesy poznawcze, emocje, radzenie sobie ze stresem oraz integrująca różne obszary funkcjonowania człowieka osobowość, co okazuje się ujęciem bardzo ważnym, zwłaszcza że dociekania Autorki dotyczą mało poznanej problematyki funkcjonowania osób dorosłych. [...] Uzyskane przez Autorkę wyniki badań oceniam wysoko. Stanowią istotny wkład w poznanie problematyki funkcjonowania psychicznego osób niepełnosprawnych. [...]
Z recenzji prof. dr hab. Gabrieli Chojnackiej-Szawłowskiej
Książka niezbędna w codziennej pracy członków zespołu ratowniczego, a także lekarzy rodzinnych i pediatrów.
Ogromnym atutem publikacji jest zwięzła forma, a jej wartość podnoszą przejrzyste ilustracje i praktyczne wskazówki dotyczące postępowania w stanach nagłych zagrażających życiu dziecka.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?