Ponad 250 przepisów na pieczywo z piekarnika i automatu.
Aby własnoręcznie zrobić chleb, potrzeba niewiele - dwóch sprawnych rąk, trochę czasu oraz podstawowych składników - mąki i wody. Do tego dodajemy drożdże i szczyptę soli. Potem mieszamy składniki, aby powstało ciasto. Formujemy je i zostawiamy do wyrośnięcia. Proste, prawda? Podczas pieczenia ciasto przemieni się w chrupiący bochenek o wspaniałym zapachu. Rytuał zagniatania ciasta, oczekiwania, aż wyrośnie, i potem formowanie go - wymaga osobistego zaangażowania. Dlatego, nawet dziś, gdy miksery i roboty kuchenne są powszechnie dostępne, wiele osób w dalszym ciągu czerpie wielką przyjemność z ręcznego wyrabiania.
TYPY CHLEBA
Pierwszą część tej książki stanowi opis tego, jak pokolenia piekarzy z Europy, Ameryki, Bliskiego Wschodu i Azji rozwijały sztukę wyrobu chleba. Kolejne rozdziały ukazują olbrzymi wybór różnego rodzaju chlebów dostępnych w wielu zakątkach świata, przedstawiają szeroką gamę faktur, smaków i kształtów chleba.
Wiele chlebów robionych jest z pszenicy, która zwiera białka. Kiedy ciasto jest wyrabiane, te białka zawarte w mące przekształcają się w gluten - substancję, dzięki której ciasto daje się ugniatać i rozciągać, nie rozpadając się. Działanie drożdży lub innych składników zaczyniających powoduje wytwarzanie się dwutlenku węgla, który zatrzymywany jest przez gluten. To dlatego ciasto wyrasta. Wiele innych rodzajów mąk, takich jak mąka jęczmienna, mąka jaglana, mąka kukurydziana, mąka ryżowa, żytnia i gryczana, zawiera śladowe ilości glutenu albo w ogóle go nie zawiera. Dlatego przy wyrobie chleba mąki te mieszane są z mąkami pszennymi, aby chleb uzyskał pożądaną formę. Do tych rodzajów mąk zazwyczaj dodaje się inne składniki, takie jak mleko, jajka, tłuszcz i cukier. Dzięki tym dodatkom będziemy mogli uzyskać całą gamę ciast chlebowych, które wyrastają przy zastosowaniu różnych technik i formowane są na wiele sposobów. Uzyskamy szeroki wybór pieczywa o różnorodnych kształtach i smakach.