Dobre Książki

Anselm Grun

Słowo blisko ciebie. Mądrości Biblii na co dzień

29,90 zł 25,26 zł


Biblia podpowiada nam, jak mądrze i dobrze żyć. Kim jesteśmy? Jak mamy radzić sobie z presją, której jesteśmy poddawani każdego dnia? W jaki sposób możemy osiągnąć wewnętrzny spokój? Jak powinniśmy podchodzić do swoich problemów, cierpień, emocji, myśli, potrzeb, namiętności, win, błędów? I jak mamy przyjmować to, że nasze życie kiedyś się skończy? Na te ważne pytania Biblia odpowiada nie wprost, lecz poprzez przypowieści i rozmaite historie. A my, odnosząc je do własnego życia, mamy szansę wybrać dobrą drogę. „Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić” (Pwt 30,14). Sięgajmy więc po nie na co dzień. W tej książce Anselm Grün proponuje interpretacje fragmentów biblijnych, które mogą nam pomóc w konkretnych życiowych sytuacjach.
Sztuka zachowywania umiaru

25,00 zł 21,87 zł


Czy chciałbyś odkryć coś, co sprawi, że pewnego dnia z ulgą powiesz: „Mam wszystko, jestem spełnionym i szczęśliwym człowiekiem”? Wyobraź sobie, że to „coś” odkrył już przed tysiąc pięciuset laty niezwykły mnich, św. Benedykt, i na tej podstawie stworzył słynną Regułę. Książka, którą trzymasz w ręce, czerpie z mądrości tamtego starożytnego tekstu. Okazuje się bowiem, że tajemnicą szczęśliwego życia jest… sztuka zachowywania umiaru. To umiar decyduje o pełni szczęścia! Ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia człowieka (jak mówi przysłowie: Brak umiarkowania jest żywicielką lekarzy), leczy duszę, łagodzi napięcia. Mało tego: uwalnia od presji reklam, pozwala smakować życie, czuć się bezpiecznie i uzyskać to, za czym głęboko tęsknimy. Czy warto zatem czekać na inną książkę?
Posłańcy nieba

25,00 zł 21,87 zł


Pragniesz zrzucić przygniatający cię ciężar? Poszukujesz nowej energii do życia i do pracy? Potrzebujesz zwolnienia tempa i uciszenia niepokoju? Chcesz cieszyć się życiem? Jeśli tak, trafiłeś bezbłędnie! Ta niezwykła książka otworzy przed tobą przyjazny świat aniołów: poznasz anioła przyjemności, uwalniającego od przymusu ciągłego osiągania sukcesów; anioła troski o siebie, zapraszającego nas do zajęcia się swoimi ważnymi potrzebami; anioła spowolnienia, wyrywającego z kołowrotu codzienności. Wszystko ma swój czas, a każdy czas ma swojego anioła. Wspólną cechą trzydziestu trzech posłańców Bożych opisanych w tej książce jest ich zdolność do nadawania naszemu życiu lekkości i wspierania nas na drodze do bardziej intensywnego i szczęśliwego życia. ANSELM GRÜN jest jednym z najpoczytniejszych współczesnych autorów chrześcijańskich, a także znanym doradcą duchowym i organizatorem kursów.
Życzę ci przyjaciela

25,00 zł 21,87 zł


Odczuwasz samotność pomimo setki znajomych na Facebooku? Tęsknisz za przyjacielem, który cię nie ocenia i jest wierny? Potrzebujesz oparcia, wzajemności i wolności? Książka pomaga otworzyć się na przyjaźń i zaufać własnym tęsknotom. ozwala w nowym świetle spojrzeć na relacje międzyludzkie i odkryć, że przyjaciel jest być może bardzo blisko ciebie. W przyjaźni niczym nie musisz się wykazywać. Wolno ci być tym, kim jesteś. Życzymy ci przyjaciela! :)
Waga słów - siła milczenia, czyli nowa kultura rozmowy

29,90 zł 25,26 zł


Na czym polega tajemnica ludzkiej mowy? Co się dzieje, gdy się ze sobą komunikujemy? Gdzie tkwi sekret udanej komunikacji lub przyczyna komunikacji nieudanej? Co robimy z językiem i co język robi z nami? W swojej kolejnej książce Anselm Grün analizuje sposób, w jaki ludzie rozmawiają; sięga między innymi do języka Ewangelii, do mowy niewerbalnej, do współczesnych zjawisk językowo-kulturowych oraz do relacji między mówieniem a milczeniem. Waga słów – siła milczenia, czyli nowa kultura rozmowy to fascynująca propozycja dla wszystkich, którzy w języku widzą nie tylko narzędzie służące przekazywaniu informacji, lecz także – a może przede wszystkim – drogę prowadzącą do prawdziwego i głębokiego kontaktu z drugim człowiekiem oraz z Bogiem. W tej książce chciałbym zastanowić się nad tym, jakie znaczenie ma prawdziwy dialog. Chciałbym też spróbować odpowiedzieć na pytanie, czym jest język, którym mówimy. (fragment książki)
Piękno. Nowa duchowość radości życia

25,00 zł 21,87 zł


'Piękno zbawi świat' – pisał Fiodor Dostojewski. Piękna jednak nie da się 'wyprodukować'. Nie możemy go również kupić czy na nie zapracować – piękno możemy po prostu spotkać, o ile tylko otworzymy oczy. Możemy je odkryć w innych ludziach, w przyrodzie, sztuce i muzyce, a także w sobie. Doświadczenie piękna jest kluczem do szczęśliwego życia, wprowadza radość i szczęście tam, gdzie się najmniej ich spodziewamy. Anselm Grün podpowiada nam, jak uważnie obserwować piękno obecne w świecie oraz jak znaleźć w pięknie pocieszenie i uzdrowienie. Pozwala nam odkryć przestrzeń, w której nasze serce odnajdzie swój dom.
Tajemnica po tamtej stronie dróg

38,50 zł 29,45 zł


O. Anselm Grün i mistrz zen o. Willigis Jäger – benedyktyni, dwaj spośród najbardziej znanych duchowych autorów krajów niemieckojęzycznych, decydują się na publiczną, szczerą rozmowę o najważniejszych sprawach wiary. Niniejsza książka znajdzie z pewnością czytelników i czytelniczki. Otwarta rozmowa obydwu duchowych przewodników dostarcza odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące życia i wiary, ubogaca i skłania do dalszych osobistych pytań. Jak napisał Jacek Prusak SJ we Wstępie do niniejszej książki, dialog prowadzony przez autorów, wszystkim może pomóc lepiej zrozumieć, ze bez duchowości człowiek sam siebie ogranicza. Ostatecznie jednak przed każdym z nas stanie pytanie, w jakiego Boga wierzy? Czy w „Boga rozpryskanego, Boga w sprayu, który jest trochę wszędzie, ale nie wiadomo, czym jest”, czy Boga objawiającego się w historii, ponadreligijnie, ale nie poza wiarą? Jak mogę być osobą, jeśli Rzeczywistość Ostateczna jest nieosobowa? Ta książka pokazuje, jaką wagę mają te pytania, jakie pociągają za sobą konsekwencje. W Polsce książki obydwu Autorów są niezwykle popularne - dla wielu z nas Autorzy stali się duchowymi przewodnikami i nauczycielami. Na język polski przetłumaczono ponad 100 książek o. Anselma Grüna i kilkanaście pozycji o. Willigisa Jägera. Niniejsza książka to relacja ze spotkania równorzędnych partnerów, wypełnionego opowiadaniami o własnych doświadczeniach duchowych, ich przekonaniami i wzajemnym respektem wobec drogi życia i wiary drugiego. Ich rozmowa ubogacona jest osobistym stylem myślenia i pisarstwa obu autorów. O. Willigis Jäger i o. Anselm Grün są nie tylko kolegami – łączy ich również wspólna historia. Znają się niemal całe życie, począwszy od wczesnego spotkania w rolach ucznia i nauczyciela, aż po wspólne działanie we wspólnocie zakonnej opactwa benedyktynów z Münsterschwarzach. Przebyli wspólnie długą drogę wiary. Ojciec Anselm jest do dziś głęboko zakorzeniony we wspólnocie klasztornej benedyktyńskiego opactwa. Działa tam jako kapłan, przewodnik duchowy, kierownik kursów oraz jako ekonom. Droga ojca Willigisa prowadzi poza ściśle określone klasztorne otoczenie – od ponad dziesięciu lat działa w Centrum Rozwoju Duchowego. Dokąd zaprowadziły ich duchowe poszukiwania? Czy do ponadosobowego doświadczenia Boga, czy do ostatecznego zadomowienia i powierzenia się absolutnemu „Ty” Boga? W otwartej rozmowie obaj Autorzy odpowiadają na pytania, które nurtują obecnie wielu współczesnych ludzi. Ich doświadczenie wiary może pomóc Czytelnikom w znalezieniu własnej ścieżki.
By życie nie było smutne. Cieszyć się każdą chwilą

21,50 zł 18,81 zł


Wystarczająco dużo mam zmartwień, by życie mnie cieszyło. Zmarły mąż, odepchnięta miłość, niezdany egzamin na studia, zmuszanie się do pracy, której wcale nie lubię, brak przyjaciół, problemy z mieszkaniem i teściową i mnóstwo innych zmartwień, o których nie chcę rozmawiać, bo mało kto mnie zrozumie, dotyczą zresztą tylko mnie, może mojej rodziny.Jeśli te problemy są Twoimi problemami; jeśli w ciągu dnia masz 1 albo 1001 problemów, z którymi sobie nie radzisz, z którymi się mocujesz i - przez które - płaczesz albo czujesz się zraniony wewnętrznie, to jest to książka dla Ciebie!
Ojcze, przebacz im. Siedem ostatnich słów Jezusa

20,00 zł 17,90 zł


Ojciec Anselm Grn proponuje nam na każdy tydzień Wielkiego Postu rozważenie jednego z siedmiu słów wypowiedzianych przez Jezusa konającego na krzyżu. Wskazując na ich głębię i uzdrawiającą moc, zachęca nas, byśmy je wzięli sobie do serca. Stanowią one bowiem streszczenie całego nauczania Jezusa oraz testament Jego miłości.Ten przewodnik po okresie Wielkiego Postu, zawierający również przykłady ćwiczeń duchowych, pozwoli nam uwolnić się od ograniczających nas lęków i zahamowań, by z radością powitać zmartwychwstałego Pana.Ta książka, przewodnik po okresie Wielkiego Postu czterdziestu świętych dniach poprzedzających świętą Paschę ma Cię wprowadzić, drogi Czytelniku, w ducha tego okresu, aby mógł się on dla Ciebie stać czasem zbawiennym. Chciałbym w niej podjąć medytację nad Ewangeliami z kolejnych niedziel Wielkiego Postu i odczytać je w taki sposób, aby powstał z nich program przeżywania danego tygodnia. Chciałbym również biorąc pod uwagę, że okres ten obejmuje siedem tygodni rozważyć w każdym tygodniu jedno z siedmiu słów Jezusa na krzyżu. Słowa te, wypowiedziane przez Pana w czasie Jego męki, stanowią niejako streszczenie całego Jego nauczania, testament Jego miłości. Są to zarazem dobre, uzdrawiające słowa, za pomocą których Zbawiciel chce usunąć i zastąpić liczne słowa, które wywołują chaos w naszym umyśle. (fragment)
Spotykając zło. O istocie zła i sposobach...

25,00 zł 21,87 zł


Anselm Grün wychodzi od ukazania istoty zła z punktu widzenia teologii, filozofii i psychologii, a następnie – opierając się na przykładach biblijnych – analizuje mechanizmy jego działania. Na tym tle wskazuje „postawy, jakie możemy w naszym konkretnym życiu przyjąć wobec zła, które nas dotyka z zewnątrz, a także zła, którego sprawcami jesteśmy my sami. Jeżeli chodzi o konfrontację ze złem, tradycja chrześcijańska jest dla nas wielką skarbnicą mądrości. Czerpiąc z niej, również dziś możemy się uczyć, co należy, robić, aby ani nie ignorować zła i go nie bagatelizować, ani się na nim nie skupiać, ani też go nie usprawiedliwiać i gloryfikować, lecz by je przezwyciężać w duchu zaufania, wolności i miłości” (A. Grün). Autor jest świadomy tego, że zła nie da się całkowicie wykorzenić z otaczającego nas świata, jednak możemy dużo zrobić, by je ograniczyć. Kierowanie się miłością, umiejętność przebaczania, pokora, nieuleganie pokusom, przestrzeganie przykazań, modlitwa, sakrament pokuty, praca nad sobą, zdolność rozeznania zła – to wszystko daje nam nad nim przewagę.
Odważ się zacząć od nowa

25,00 zł 21,87 zł


W życiu doświadczamy też i niepowodzeń. Dotyka nas choroba, ponosimy porażki w życiu zawodowym, a czasem zawodzą nas nawet przyjaciele. W takich sytuacjach trudno nam uwierzyć, że czeka nas jeszcze coś dobrego i że warto rozpocząć swoje życie od nowa. Ojciec Anselm Grün zaprasza do wejścia z ufnością na drogę ku nowej przyszłości. Autor zachęca do wewnętrznego spokoju i cierpliwości, wdzięczności i zaufania Bogu - postaw, które pomogą nam podejmować wyzwania, jakie stawia przed nami każdy nowy początek.
Eucharystia A Droga Do Samego Siebie

21,00 zł 18,37 zł


Książka ta ma ułatwić współczesnemu człowiekowi zrozumienie tajemnicy Eucharystii i jej związku z jego własnym życiem. Ciągłe powtarzanie, że Bóg zostawił nam w postaci Eucharystii największy prezent, świadczący o Jego miłości do nas, nic nie da, jeśli nie będziemy w stanie pojąć tego daru. Ta książka ma pomóc przy otwieraniu tego zapakowanego w wiele pudełek prezentu po to, abyśmy mogli podziwiać go na nowo jako przesłanie miłości Jezusa Chrystusa do nas wszystkich.
Uzdrawiająca siła pocieszenia

27,00 zł 22,81 zł


Co może mieć na mnie dobroczynny wpływ, kiedy czujemy się źle? Co mi pomoże, kiedy odczuwam złość, kiedy wzbierają we mnie negatywne uczucia, kiedy doświadczam rozczarowania czy zranienia? Gdzie znajdę lekarstwa dla mojej niespokojnej nieraz i smutnej duszy? Aby odpowiedzieć na te pytania, Anselm Grün sięga do tradycji chrześcijańskiej, a także do własnych doświadczeń: ?To, co ma korzystny wpływ na ciało, dobrze służy i duszy. W naszym życiu chodzi o to, aby uwzględniać potrzeby zarówno duszy, jak i ciała, troszczyć się tak o jedno, jak i o drugie. Nie potrzeba do tego skomplikowanych technik, jakie zalecają współczesne poradniki. Wystarczy zwykła wrażliwość na potrzeby własnej duszy i ciała. Troszcząc się o własne ciało, okazuję troskę również duszy". Książka ta mówi o bardzo prostych sprawach ? przyjemnościach i łzach, wsparciu przyjaciół, kąpieli i śnie, ale i o modlitwie. ?Siedem pocieszeń?, o których pisał Święty Tomasz z Akwinu, autor uzupełnił o doświadczenia, które okazały się ważne dla siebie samego: słuchanie muzyki, wędrówki, czytanie, gry, a także ?niebiańskie? rozkosze, których źródłem może być picie lampki wina. Szczęście nie jest ukryte gdzieś daleko ? jest ono na wyciągnięcie ręki.
Niech Wasza miłość trwa wiecznie

14,90 zł


Najpiękniejsze życzenia z okazji ślubu. Piękny i praktyczny upominek na wyjątkową okazję. Nieszablonowe myśli Anselma Grüna, cenionego mistrza mądrości życiowej, każdemu pomogą wyrazić serdeczne życzenia, a dla obdarowanego staną się okazją do głębszej refleksji. Zdecydowaliście się kroczyć razem przez życie. Podążajcie zawsze śmiało ku coraz większej miłości. Bądźcie dla wszystkich źródłem nadziei, że miłość ciągle może dawać szczęście. Odbiorcy: - osoby szukające wartościowego upominku. Dlaczego warto przeczytać tę książkę? - pomaga pięknie wyrazić życzenia płynące z głębi serca - mądrość Anselma Grüna dla każdego będzie pomocą w lepszym zrozumieniu wyjątkowej chwili, którą przeżywa, oraz inspiracją do głębszego spojrzenia na życie - wartość medytacyjnych tekstów podkreślają piękne zdjęcia i wysoki poziom edytorski publikacji.
Nasz mały cud

14,90 zł


Najserdeczniejsze życzenia z okazji narodzin dziecka Piękny i praktyczny upominek na wyjątkową okazję. Nieszablonowe myśli Anselma Grüna, cenionego mistrza mądrości życiowej, każdemu pomogą wyrazić serdeczne życzenia, a dla obdarowanego staną się okazją do głębszej refleksji. Narodziny dziecka są zawsze źródłem radości. Są też obietnicą, że także w nas wszystko może zostać odnowione. Przypominają, że wciąż wolno nam marzyć o spełnionym życiu. Odbiorcy: - osoby szukające wartościowego upominku. Dlaczego warto przeczytać tę książkę? - pomaga pięknie wyrazić życzenia płynące z głębi serca - mądrość Anselma Grüna dla każdego będzie pomocą w lepszym zrozumieniu wyjątkowej chwili, którą przeżywa, oraz inspiracją do głębszego spojrzenia na życie - wartość medytacyjnych tekstów podkreślają piękne zdjęcia i wysoki poziom edytorski publikacji.
Przyjmij Boże błogosławieństwo. Pamiątka chrztu św

14,90 zł 13,33 zł


Pamiątka chrztu świętego.Piękny i praktyczny upominek na wyjątkową okazję. Nieszablonowe myśli Anselma Grna, cenionego mistrza mądrości życiowej, każdemu pomogą wyrazić serdeczne życzenia, a dla obdarowanego staną się okazją do głębszej refleksji.W sakramencie chrztu możemy zobaczyć, kim właściwie jesteśmy i że zostaliśmy ukochani bezwarunkowo.Chrzest pokazuje, że jest w nas Boży blask, że jesteśmy napełnieni Bożą miłością.
Aniołowie Czasu Bożego Narodzenia. Medytacje

24,90 zł 21,79 zł


Autor snuje bożonarodzeniowe opowieści na podstawie 12 pięknych obrazów aniołów. Dzieła znanych mistrzów, m.in. Botticellego, El Greca czy Perugina, i medytacje zachęcają, by w ciszy tego szczególnego czasu otworzyć serce na orędzie anioła. Przyjściu na świat Jezusa towarzyszyły owe niebiańskie istoty, a artyści uwidaczniają na obrazach coś, co często uchodzi naszej uwadze. Przedstawiając aniołów jako czułych posłańców Boga, pozwalają nam odczuć, że w naszym życiu jest coś tajemniczego, pełnego miłości i zrozumienia, jakaś opiekuńcza siła, która wspiera w chwilach słabości. Ukazują ich zwykle ze skrzydłami, podkreślając, że pragną nas unieść ponad codzienność, abyśmy spojrzeli ku niebu otwierającemu przed nami szeroki horyzont.
Wypalenie duchowe

28,00 zł 23,66 zł


Misja Kościoła ? duchownych i świeckich ? oraz ich tryb życia stają się bardzo często przyczynami wypalenia emocjonalnego i duchowego. Autorzy tej książki ? psycholodzy i teologowie, od wielu lat towarzyszący osobom, które doświadczyły takiego stanu ? zachęcają, by zmierzyć się z prawdą o sobie. Tylko ten, kto zaniecha ukrywania tej prawdy, kto pozna zarówno swoje jasne, jak i mroczne strony i zmierzy się z nimi, może odnaleźć swą osobistą drogę duchową. Może nadal służyć innym. Autorzy radzą zatem, jak chronić się przed utratą sił i wypaleniem. Jednocześnie podpowiadają, co warto wiedzieć o kierownictwie duchowym i jak powinien postępować ten, kto podejmuje się opieki duchowej nad innymi.
Sztuka dorastania

24,90 zł 21,79 zł


Dorastanie to nie tylko wyzwanie dla nastolatków, ale także ciężki okres dla ich rodziców i wychowawców. Często nie wiedzą oni, jakie problemy i troski mają ich dzieci. Podczas rozmów z młodymi ludźmi Anselm Grün porusza najważniejsze kwestie, które ich zajmują, natomiast na wszystkie pytania udziela konkretnych odpowiedzi wynikających z jego wieloletniego doświadczenia jako duchownego prowadzącego kursy dla młodzieży. Książka ta stanowi pomoc dla wszystkich rodziców, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje dzieci i rozpocząć z nimi dialog. Fragment książki Sztuka dorastania Odpowiedzi na pytania młodych ludzi Wprowadzenie Młodzi ludzie chcą wydorośleć, jednak obawiają się tego. Podczas rozmów z młodzieżą pomiędzy 15. a 17. rokiem życia zrozumiałem jej obawy, które rodzą się podczas rozmyślań o przyszłości i dorosłym życiu. Lęk jest jednocześnie oznaką tęsknoty. Nastolatki chcą mieć kontrolę nad swoim życiem. Chcą być samodzielni, odpowiadać za siebie. Gdy myślą o przyszłości, zaczynają wątpić, czy będą w stanie ukształtować ją w taki sposób, by spełniała ich oczekiwania i pragnienia. Brytyjski autor bestsellerów Nick Hornby w wywiadzie z 26 sierpnia 2009 roku dla „Siiddeutsche Zeitung" w ogóle zakwestionował proces stawania się dorosłym. Często określa on mężczyzn jako niedojrzałych i głupich i uważa, że właśnie za to się ich lubi. Hornby uzasadnia to w ten sposób: „Bycie dorosłym nie jest zbyt atrakcyjne. (...) Ludzie, którzy naprawdę chcą być dorośli, często są rozczarowująco nudni - i mają kiepskie poczucie humoru". Nuda ta odnosi się nie tylko do mężczyzn, ale również do kobiet: „Kobieta, która całkowicie kontroluje swoje życie, jest idealnie ubrana, pewna siebie, rozważna - czyli ma cechy osoby dorosłej - nie jest przecież interesująca". Słuchając takich opinii, młodym ludziom nie jest łatwo wybrać się w drogę ku dorosłości, ponieważ wydaje się ona mało atrakcyjna. Zarówno w kulturach starożytnych, jak i w tradycyjnych, zamkniętych społeczeństwach młodzi ludzie brali udział w rytach inicjacyjnych. W Kościele katolickim jest to bierzmowanie, w ewangelickim - konfirmacja. Dzisiaj młodzież szuka jeszcze innych rytów. Można jednak stwierdzić z całą pewnością, że odnoszą one skutek odwrotny do zamierzonego. Kiedyś celem rytów było wprowadzenie w dorosłość. To dlatego w Afryce prowadzono do buszu osobno chłopców i dziewczęta. Młodzież była poddawana ascetycznym próbom, a następnie była zapoznawana z sekretami życia kobiet lub mężczyzn. Dzisiaj dla niektórych młodych ludzi takim rytuałem inicjacyjnym jest upicie się do nieprzytomności. Niektórzy uważają to za dowód odwagi, w rzeczywistości prowadzi jednak do uzależnienia. A uzależnienie jest przecież odmową stania się dorosłym. Theodor Bovet, protestancki lekarz i pisarz, uważa, że nałóg zastępuje matkę. Człowiek chciałby pozostać w bezpiecznym gnieździe. Upijanie się jest procesem usypiania się w świecie, w którym nie trzeba przejmować odpowiedzialności za samego siebie. Mój brat, który jest świetnym nauczycielem, opowiedział mi o jednej z klas, z którą pojechał na rekolekcje. Mimo całonocnego czuwania wychowawcy nie mogli nic poradzić na to, że połowa klasy się upijała. Uczniowie przywozili alkohol w plecakach. Gdy osiemdziesięciu młodych ludzi nie potrafi się odpowiedzialnie zachować i daje się namówić na upicie do nieprzytomności, dorosłym również trudno jest wskazać młodzieży drogę ku dorosłości i towarzyszyć jej na tej drodze. Robert Bly, amerykański poeta i pisarz, po swoim bestsellerze Iron John napisał kolejną książkę poruszającą temat dorastania. W The Sibling Society opisuje przede wszystkim społeczeństwo amerykańskie, któremu zarzuca chęć pozostania infantylnym: dzieci sadzane są przed telewizorem i zapominają, w jaki sposób należy wziąć życie w swoje ręce. Później bronią się przed przejęciem odpo- wiedzialności za siebie. Taką dziecinną postawę przyjmuje całe społeczeństwo. Francuski filozof Pascal Bruckner nazywa to infantylizmem. Człowiek przyszłości przypomina starzejące się, wielkie dziecko, które ma ogromne oczekiwania wobec społeczeństwa, wzbrania się jednak przed samodzielną odpowiedzią na zawołanie, które dotyczy jego samego. Koniec końców wzbranianie się przed przyjęciem odpowiedzialności jest wzbranianiem się przed staniem się osobą dojrzałą i rozwijaniem swojej osobowości. Dorastanie jest nie tylko wyzwaniem dla młodzieży, lecz także pytaniem do nas, czy my sami rzeczywiście jesteśmy dorośli i czy tak jak oni się zachowujemy. Również wielu dorosłych cofa się do dziecięcego modelu zachowania. Podczas rozmów z młodymi ludźmi wyczułem, że naprawdę walczą o swoją drogę do dorosłości. Mają swoje przemyślenia i rozmawiają o nich. Jednocześnie jednak potrzebują dorosłych, którzy zajmą się ich pytaniami i problemami, wysłuchają i nie będą zbywać gotowymi odpowiedziami. Młodzi chcą być traktowani serio. Potrzebują jednak pomocy. Są ciekawi, w jaki sposób dorośli pojmują swoje bycie dorosłymi, jak dotarli do tego etapu, co wnosi w ich życie wiara i co ona dla nich oznacza. I tak procesem dojrzewania interesują się nie tylko nastolatki, ale także my, dorośli, niezależnie od tego, ile mamy lat. Młodzi ludzie nie chcą się z nami spoufalać. Pragną spotkania z nami. Chcą wiedzieć, kim jesteśmy, w jaki sposób pojmujemy i opanowujemy nasze życie. Nie chcą być pouczani, lecz podczas rozmowy pragną się dowiedzieć, w jaki sposób opłaca się żyć i w co należy się angażować oraz którędy prowadzi droga do udanego życia. W tej książce nie chcę pouczać młodzieży, jak ma dojrzewać. Chciałbym raczej wskazać ogólne przesłanki stawania się dorosłym i odpowiedzieć na jej pytania. Pragnę zastanowić się nad tym, w jaki sposób religia może pomóc młodym ludziom we wkraczaniu w dorosłość. Chciałbym również poruszyć kwestię dojrzałej wiary. Pytania młodzieży traktuję bardzo poważnie i w odpowiedzi chcę opisać wiarę w taki sposób, żeby poruszyć najgłębsze tęsknoty i pragnienia młodych. Chciałbym, aby w wierze nie upatrywali czegoś, co zostało im narzucone, lecz sposobu na poradzenie sobie w życiu. Pytania dzisiejszej młodzieży poznałem podczas spotkań z uczniami Gimnazjum im. Egberta z naszego opactwa oraz Szkoły Realnej franciszkanek z pobliskiego Yolkach. Na podstawie poruszanych przez młodzież tematów uświadomiłem sobie podstawowe problemy dorastania w dzisiejszym świecie. Jednocześnie dowiedziałem się, że dla większości młodych ludzi odpowiedzi Kościoła są nieprzejrzyste. W książce tej sięgam do mojego wieloletniego doświadczenia płynącego z towarzyszenia młodym ludziom oraz z troski o ich dusze. Rozmowę tę kontynuuję właśnie za pomocą niniejszej publikacji. Nie chciałbym przy tym podawać gotowych odpowiedzi, lecz wnieść swój wkład w dyskusję na temat dorastania i sposobu przekazywania wiary dzisiejszej młodzieży. Sztuka dorastania Odpowiedzi na pytania młodych ludzi Spis treści: Wprowadzenie Etapy dorastania Przyjmowanie odpowiedzialności Odnaleźć własną tożsamość Przyjaźnie Zaufanie — wiara w siebie, wiara w innych Oczekiwania otoczenia Seksualność Odnaleźć sens życia Odmowa dorastania - trzy analizy Pokolenie pozbawione wartości Społeczeństwo dziecięce Pokolenie infantylne Wyzwania dla wychowawców Uwolnienie dzieciństwa Zmierzenie się z własnym cieniem Odkrywanie własnych ran Zachowanie w wypadku buntu Wychowanie jako szansa na własne dorastanie Odpowiedzi na pytania młodych ludzi Dlaczego trzeba dorosnąć? Czy można w ogóle być szczęśliwym, gdy jest się dorosłym? Czy stanie się dorosłym powinno być celem? Czy nie powinno się zachować w sobie chociaż kilku cech dziecka? Czy nie mogę być po prostu taki, jaki jestem? Czego tak naprawdę oczekuje się ode mnie? Czy muszę spełniać te oczekiwania? Czy muszę dopasować się do systemu, czy też mogę robić to, co chcę? Czy dorastanie oznacza przyjęcie odpowiedzialności za ludzkość? Dlaczego dorastanie oznacza przyjęcie odpowiedzialności? Jak mam się kierować wzorami, które nie istnieją, i w jaki sposób Kościół może mi w tym pomóc? W jaki sposób mogę wybrać swoją drogę i podążać nią, nie raniąc przy tym swoich rodziców? Chodzi na przykład o wybór partnera czy zawodu. W jaki sposób wytłumaczyć rodzicom, że nawet autorytety, takie jak nauczyciel, szef czy profesor, mogą popełniać błędy i nie zawsze ja jestem wszystkiemu winien? W jaki sposób mogę ponownie zbliżyć się do moich rodziców po konflikcie bądź nieporozumieniu? W jaki sposób mogę nawiązać kontakt z Bogiem? Gdzie On jest? Wszędzie? Nigdzie? Czy On w ogóle istnieje? W jaki sposób mogę Go doświadczyć lub poczuć? W jaki sposób mogę doświadczyć tego, że Bóg jest przy mnie i odpowiada na moje modlitwy? Co mogę zrobić, jeśli czuję, że Bóg mnie opuścił? Czy życie ma sens? Po co żyję? Kim jestem? Dlaczego często jest mi źle bez powodu, chociaż nie wiem, co jest ze mną nie tak? Czy to jest normalne? Czy młodzi ludzie tracą wiarę przez to, że muszą „ wrosnąć " w Kościół, by być mile widzianymi? Czy w Kościele zawsze muszą panować powaga, koncentracja i dyscyplina? Czy religia nie jest formą słabości, pełną rozpaczy próbą stworzenia sobie iluzji celu i „sposobu na zniesienie życia ", abyśmy nie musieli patrzeć w oczy nicości i beznadziei życia? Czy szukanie mocy lub siły w sobie nie byłoby lepsze? Czy muszę przerzucać tę siłę na Boga? Czy nie można tak po prostu zaakceptować tego, że pochodzi ona ze mnie i z moich bliźnich? Wierzę w Boga i nie potrzebuję Kościoła, aby się rozwijać. W bliźnich znajduję oparcie. Kościół nie odgrywa w moim życiu żadnej roli. Niczego nie oczekuję od tej instytucji. Co ojciec o tym sądzi? Dlaczego Kościół i papież często mają tak staroświeckie poglądy i opinie? Czy nowoczesny chrześcijanin musi trzymać się starych kościelnych wyobrażeń o moralności - na przykład tych dotyczących seksu przedmałżeńskiego albo antykoncepcji? Dlaczego według Kościoła należy trwać w małżeństwie do końca życia? Czy mogę być członkiem Kościoła, jeśli wierzę w Boga, ale nie w Jezusa? Czy ojciec wypróbował już jakąś inną religię (poza Jezusem)? Dlaczego Jezus umarł na krzyżu z własnej woli? Czy rzeczywiście zmartwychwstał, czy Jego uczniowie i uczennice po prostu to sobie wmówili? Czy Bóg rzeczywiście jest w stanie uzdrowić człowieka, tak jak uczynił to Jezus? A może Jezus nikogo nie uzdrowił? Niebo, które czeka na nas po śmierci, wydaje mi się nudne. Czy chrześcijaninowi opłaca się pójście do nieba? Moja babcia umarła. Gdzie jest teraz? Co się dzieje, gdy ktoś umiera? Czy na końcu świata Bóg ukarze złych ludzi? Wiara jako pomoc w życiu dla młodych ludzi Oczekiwania młodzieży wobec wiary Wolność w obchodzeniu się z innymi Zaufanie do samego siebie a wiara Tęsknota za związkiem Wiara młodzieży na jej drodze do dorosłości Bóg, mój Stwórca, i stworzenie Jezus Chrystus - Jego wkład we mnie Duch Święty - źródło, z którego czerpię życie Do czego jest nam potrzebny Kościół? Czego oczekujemy? Zakończenie Literatura
Mistyka Jak rozbudzić w sercu tęsknotę za Bogiem

26,90 zł 22,73 zł


Fascynująca opowieść o chrześcijańskiej mistyce autorstwa znanego benedyktyna. Rozpoczyna on od biblijnych i patrystycznych podstaw mistyki, potem prezentuje postaci najbardziej znanych mistyków chrześcijańskich, ukazuje różne spojrzenia na doświadczenia mistyczne by wreszcie zwrócić uwagę na mistyczny wymiar takich elementów naszego życia duchowego jak liturgia, miłość czy sztuka.

Promocje

Uwaga!!!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?
TAK
NIE
Oczekiwanie na odpowiedź
Dodano produkt do koszyka
Kontynuuj zakupy
Przejdź do koszyka